reklama

Zahr. tisk: V Bratislavě stoupá násilí proti běžencům; počet dětí mezi uprchlíky vzrostl o 75 %

Světová média dne 7. září informují o tom, že v Bratislavě stoupá násilí proti běžencům. Stěžuje si Liga za lidská práva a Katolická charita. Zahraniční tisk dále píše o tom, že Dětský fond OSN upozorňuje na to, že v uplynulých pěti letech stoupl počet dětí mezi uprchlíky o 75 procent. 

Mohlo by vás zajímat

Liga za lidská práva a Katolická charita na Slovensku si stěžují na to, jak se bratislavská veřejnost chová k běžencům. Cizinci se tady od uprchlické krize stále častěji stávají terčem útoků, o kterých přítomní častokrát odmítají svědčit. Pracovníci charity bývají se svými klienty z Afriky opakovaně napadáni v prostředcích hromadné dopravy i v čekárně u lékaře. Jak uvádí slovenský deník Sme, pracovnice katolické charity vypověděla, že jednu Somálčanku s dítětem během uplynulého roku fyzicky napadli na ulici už šestkrát.
 
Dětský fond OSN upozorňuje, že v uplynulých pěti letech vzrostl počet dětí mezi uprchlíky o 75 procent. Jak upozorňuje britský The Guardian, v současnosti Organizace spojených národů odhaduje celosvětový počet dětských běženců, kteří potřebují akutní pomoc a útočiště, na 50 milionů.
 
V severní Sýrii padli první turečtí vojáci. Při raketovém útoku jednotek Islámského státu zahynuli tři příslušníci tureckých jednotek, kteří v uplynulých týdnech v rámci vojenské operace Štít Eufratu překročili hranice do země zmítané občanskou válkou. Podle německého portálu Deutsche Welle zaměřovali džihádisté tankové jednotky řízenými střelami nedaleko příhraničního města al-Raj a zabili i několik členů Svobodné syrské armády.
 
Britský ministr zahraničí Boris Johnson kritizoval Moskvu za podporu syrského prezidenta Bašára Asada. Podle londýnského deníku The Times šéf britské diplomacie upozorňuje, že podpora syrského diktátora ze strany Kremlu je neobhajitelná. Britský tisk sleduje u Johnsona určitý názorový obrat, protože ještě na jaře, kdy nebyl členem vlády a vedl kampaň pro Brexit, Putinovu podporu Asada chválil. Souběžně s jeho současným prohlášením vycházejí zprávy o chlorovém útoku szrsk7ch prezidentských jednotek, při kterém se údajně otrávily desítky lidí.
 
Skotská vláda začala připravovat podklady pro nové referendum o nezávislosti na Velké Británii. Kabinet v Edinburghu zároveň zjišťuje, jak velká část skotských voličů by o odtržení od Londýna stála. První ministryně Nicol Sturgeonová, chce plebiscit vyhlásit ještě během vyjednávání Londýna s Bruselem o nové podobě vztahů s Evropskou unií, píše slovenská Pravda.
 
Předseda vyšetřovací komise německého Bundestagu Clemens Binninger tvrdí, že neonacistická buňka, která před lety v Německu zabila nejméně deset lidí, měla určitě více než tři členy. Před více než pěti lety měli členové Národního socialistického podzemí NSU kromě vražd zorganizovat dva pumové útoky a patnáct bankovních přepadení. Vyšetřovatelé jsou ale přesvědčeni, že do celkem sedmadvaceti prokázaných trestných činů muselo být zapojeno mnohem víc pachatelů, upozorňuje Deutsche Welle. V souvislosti s mnichovským procesem s jedinou žijící členkou skupiny, podezřívá policie z podpory NSU zhruba stovku lidí.
 
Abychom mohli spolupracovat, musíme se navzájem respektovat, vzkázalo filipínskému prezidentovi Rodrigu Dutertemu americké ministerstvo zahraničí a demokratická prezidentská kandidátka Hillary Clintonová. Reagovala tak na urážku amerického prezidenta Baracka Obamy, kterého Duterte podle agentury Reuters nazval čubčím synem. Clintonová se podle agentury snaží spor mírnit. Duterte, který tentokrát reagoval na Obamovu kritiku filipínského boje proti pašerákům drog, už podobně urazil papeže nebo amerického velvyslance.
 
Uplynulá neděle, kdy v čínském Chuang-Čou začínal každoroční summit dvaceti ekonomicky nejsilnějších zemí světa, byl nejcenzurovanější den v dějinách Číny. V zemi, která na rozpočet ministerstva vnitra vydá víc než na armádu, to byly hlavně místní obyvatelé, koho chtěli cenzoři na sociálních sítích chránit. Podle hongkongské stránky Weiboscop byly komentáře na internetu a sociálních sítích mazány víc než na jaře při 50. výročí místní komunistické strany. Kvůli dvoudennímu summitu byly také přestěhovány dva miliony lidí a na ulicích Chang-Čou mohla podle magazínu The Foreign Policy vyjet jen polovina aut.
 
 
Zdroj: Zet
Zahr. tisk: V Bratislavě stoupá násilí proti běžencům; počet dětí mezi uprchlíky vzrostl o 75 % Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradionews.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio News.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.