reklama

Zahr. tisk: Váha pasažérů rozhodne o ceně letenek; Turecko pociťuje dopady sporů s Ruskem

Světová média dne 8. března píší o tom, že v budoucnu by se mohl změnit výpočet ceny letenek. Samotné ceny letenek by se mohly pak odvíjet od hmotnosti pasažérů. Výrobce letadel Airbus si totiž nechal patentovat aplikaci, která pracuje s tím, že sedačky v letadle by už od sebe nebyly oddělené. Média si dále všímají Turecka, které stále více pociťuje dopady sporů s Ruskem.

Mohlo by vás zajímat

Turecko stále více pociťuje dopady sporů s Ruskem, píše deník Hürriyet. Sankce uvalené po listopadovém sestřelení ruského vojenského letadla tureckou armádou budou letos tureckou ekonomiku stát až 8,3 miliardy dolarů. Zasažena je zejména zemědělská produkce, pro kterou bylo Rusko důležitým vývozním trhem, a také příjezdová turistika. Přestože se incident stal 24. listopadu,  vedl k celoročnímu poklesu počtu ruských turistů v Turecku o téměř 20 procent. Ohroženy jsou také velké projekty v energetice, píše Hürriyet s tím, že zatím není jasné, jak se jich sankce dotknou.

 

„Ilegální migrace do Evropy skončí,“ řekl předseda Evropské rady Donald Tusk poté, co lídři Evropské unie dospěli na pondělním summitu k rámcové dohodě s Tureckem o přijímání uprchlíků vrácených z Řecka. Pokud bude dohoda uvedena do praxe, půjde podle německé kancléřky Angely Merkelové o průlom. Server Deutsche Welle píše, že Tusk teď bude s Tureckem vyjednávat o konkrétní podobě dohody, jejíž detaily by měly být oznámeny příští týden. Jisté je to, že se Turecko zavázalo přijímat zpět uprchlíky z Řecka, kteří v EU nezískají nárok na azyl. Za každého takového migranta ale bude muset Unie přijmout jednoho jiného přímo z tureckého území. Turecko navíc požaduje další tři miliardy eur.

 

Slovenský deník Pravda píše, že možná politická nestabilita, která Slovensku v následujících měsících hrozí, může vést k zastavení přílivu investorů do země. Parlamentní volby sice skončily jasným vítězstvím strany Smer stávajícího premiéra Fica, strana však přišla o většinu, kterou ve sněmovně dosud měla. Slovenský prezident Andrej Kiska označil situaci za komplikovanou s tím, že mezi stranami, které se probojovaly do parlamentu je mnoho dělicích čar.

 

V Jihoafrické republice roste počet lidí, kteří se zabývají ilegální těžbou zlata, píše The Washington Post. Země, která byla v minulosti největším producentem zlata, zažívá úpadek. Poptávka po nerostných surovinách ze strany Číny klesá a jihoafrický rand za poslední dva roky oslabil vůči dolaru o 30 procent. Generace chudých jihoafričanů a migrantů proto začala vyhledávat uzavřené zlaté doly, ve kterých se přestala vyplácet komerční těžba. Bez jakýchkoli bezpečnostních opatření se tam na vlastní pěst vydávají pod zem, aby získali horninu, ve které by mohlo být zlato. Někdy vydělají tři dolary za den, jindy padesát. Vždy ale riskují život, protože nezabezpečené štoly se mohou kdykoli zřítit.

 

Magazín The Economist se zabývá tím, jak by se v budoucnu mohl změnit výpočet ceny letenek. Průměrný americký muž totiž v současnosti váží 86 kilogramů, zatímco v roce 1960 to bylo o 11 kilogramů méně. Také ženy za posledních 55 let v průměru přibraly více než 10 kilogramů. Rozměry sedaček v letadlech se ale přesto zmenšují. Letecké společnosti přesto o větších sedadlech neuvažují, naopak by mohly od hmotnosti a velikosti pasažéra začít odvíjet cenu letenky. Výrobce letadel Airbus si totiž nechal patentovat aplikaci, která pracuje s tím, že sedačky v letadle by už od sebe nebyly oddělené. Vypadaly by podobně jako v kupé českého rychlíku s tím, že systém bezpečnostních pásů by se dal posouvat. Čím větší šířku sedačky by cestující zabral, tím více by zaplatil.

 

Server The Independent píše, že legalizace marihuany by britskému státnímu rozpočtu přinášela na daních až miliardu liber ročně. Vyplývá to ze studie, jejíž závěry budou sloužit straně Liberálních demokratů jako podklad pro návrh nové drogové legislativy. Studie navrhuje, aby se Velká Británie inspirovala v některých státech USA a povolila prodej marihuany dospělým v licencovaných obchodech podobných lékárnám. Povoleno má být i pěstování konopí pro osobní potřebu. 

 

 

Zdroj: Zet

 

Zahr. tisk: Váha pasažérů rozhodne o ceně letenek; Turecko pociťuje dopady sporů s Ruskem Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradionews.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio News.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.