reklama

Zahr. tisk: Velmoci se shodly v Mnichově na ukončení bojů v Sýrii; německá azylová politika

Světová média dne 12. února píší o tom, že velmoci jednající v Mnichově se shodly na ukončení nepřátelských akcí v Sýrii. Pomocí tohoto kroku tak umožní humanitárním organizacím rychlou pomoc postiženým civilistům v tamních městech. Média si dále všímají dohody sjednané německými ministry na společném legislativním postupu v případech odmítnutých uchazečů o azyl. Na azylovém právním balíčku se podle nich nebude nic měnit. Na dva roky se tak pozastavuje slučování uprchlických rodin.

Mohlo by vás zajímat

Velmoci a další jednající státy se v Mnichově shodly na tom, že do týdne zahájí ukončení nepřátelských akcí v Sýrii a umožní tak humanitárním organizacím rychlou pomoc postiženým civilistům v tamních městech. Úplné příměří nebo konec ruského bombardování v oblasti se jim ale na jednání dohodnout nepodařilo, hlásí britská agentura Reuters. Zatímco americký ministr zahraničí John Kerry avizoval smluvní proces alespoň na papíře, jeho ruský protějšek Sergej Lavrov upozornil, že ruské letectvo bude nadále bojovat proti teroristům z Islámského státu a hnutí Al Nasra, které se hlásí k Al Kajdě. Podle ruské diplomacie by však další jednání měla pokračovat v Ženevě i za účasti povstaleckých skupin.
 
Polská premiérka Beata Szydlová zahájí po třech měsících ve funkci svou první oficiální návštěvu Německa, na kterou ji Berlín už zval třikrát, uvádí německý portál Deutsche Welle. Jedním z hlavních bodů jednání by měla být otázka uprchlíků v Evropě, jejichž povinné kvóty mezi členskými státy Evropské Unie Varšava nadále odmítá. Analytici upozorňují, že opožděnou návštěvu bude bedlivě sledovat předseda polské strany Právo a spravedlnost Jaroslaw Kaczynski, se kterým měla německá strana při minulých jednáních po sjednocení Německa potíže. I to prý bylo důvodem, proč se polští zástupci strany nestali součástí křesťansko-demokratických stran v Evropském parlamentu a spolupracují s konzervativci jako jsou britští toryové nebo německá AFD.
 
Ministři německé vlády se dohodli na společném legislativním postupu v případech odmítnutých uchazečů o azyl. Na takzvaném azylovém právním balíčku číslo dvě se nic měnit nebude, takže se na dva roky pozastavuje slučování uprchlických rodin, jejíž členové se dostali do Německa, ale nemají automatický nárok na azyl. Zákon schválený počátkem února bude zohledňovat přistěhování rodičů mladistvých uprchlíků pouze ve výjimečných humanitárních případech, uvádí slovenský deník Pravda. O normě se tento týden přeli ministr spravedlnosti Heiko Maas z SPD a ministr vnitra Thomas Dezijér de Maiziere z CDU.
 
Mladá sebevražedná útočnice, kterou teroristé z Boko Haram poslali v severovýchodní Nigérii do akce, popisuje v britském deníku The Guardian, jak se zbavila trhavin a nesplnila úkol v tamním uprchlickém táboře. Zatímco dva její kolegové zabili tento týden výbuchem nejméně padesát osm lidí, ona utekla, protože měla mezi lidskými cíli v Dikwě vlastního otce. Zadržená svou výpověď potvrdila, když dovedla úřady k vestě s výbušninami, které se předtím zbavila. Rozmluvit útok kolegům se jí ale nepodařilo.
 
Asi hlavním tématem, která rozdělují klíčové demokratické uchazeče o kandidaturu na prezidentství v Bílém domě, je zdravotní péče. Zatímco Bernie Sanders prosazuje nárok na péči pro všechny a chce stávající systém obamakér „Obamacare“ mírně reformovat, Hillary Clintonová v debatách zdůrazňuje stávající smlouvy mezi zaměstnanci a zaměstnavateli. V probíhajících veřejných debatách podle deníku USA Today zdůraznila, že Spojené státy nejsou Anglie ani Francie.
 
Vězněný šéf ruské opozice Alexej Navalný podal žalobu proti ruskému prezidentu Vladimiru Putinovi, kterého obviňuje z porušení protikorupčního zákona. Toho se měl podle žaloby Putin dopustit, když nepřiznal konflikt zájmů a přidělil z Fondu národního majetku jednu a tři čtvrtě miliardy dolarů petrochemickému závodu Sibur. V tom je přitom spolumajitelem Kirill Šamalov, manžel údajné Putinovy dcery.  O žalobě informuje moskevský deník The Moscow Times. Deník ale zároveň doplňuje, že Putinovu mluvčímu o tomto případu není údajně nic známo.
 
Stále větší počty čínských studentů se z amerických univerzit vracejí domů s novou vírou v Ježíše, referuje americký bezpečnostní magazín The Foreign Policy. Studenti vychovaní v ateistickém prostředí komunistické Číny se nechávají pokřtít zejména u evangelických církví, podotýká list.
 
Bývalý nacistický dozorce z Osvětimi odmítl u německého soudu v Detmoldu vypovídat o své činnosti v koncentračním táboře v roce 1944. Čtyřiadevadesátiletý Reinhold Hanning obviněný ze spoluúčasti na vraždě 170 tisíc maďarských židů si v soudní síni jen se svěšenou hlavou vyslechl svědectví dvou obětí, na jejich výzvy k výpovědi  ale rezignoval, uvádí londýnský deník The Times.

 

 

Zdroj: Zet

Zahr. tisk: Velmoci se shodly v Mnichově na ukončení bojů v Sýrii; německá azylová politika Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradionews.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio News.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.