reklama

Zahr. tisk: Výjimečný stav ve Francii omezuje lidská práva; Rusové snížili spotřebu alkoholu

Světová média dne 20. ledna píší o varování Organizace spojených národů, podle kterého výjimečný stav vyhlášený ve Francii po listopadových teroristických útocích v Paříži nepřiměřeně omezuje základní lidská práva Francouzů. Média dále informují o tom, že v Rusku klesla spotřeba alkoholu. V roce 2009 totiž průměrný ruský občan vypil přes 9 litrů čistého alkoholu ročně. O pět let později přitom tento ukazatel klesl na 8,3 litru.

Mohlo by vás zajímat

Téměř dvě desítky obětí si podle francouzského deníku Le Figaro vyžádal dnešní teroristický útok na univerzitě Bacha Khan ve městě Charsadda na severozápadě Pákistánu. V budově univerzity podle pákistánské policie došlo ke střelbě a dvěma výbuchům. Při následném zásahu policie a armády byli zabiti čtyři útočníci. K útoku, který měl být odvetou za protiteroristická opatření, se přihlásila pákistánská frakce radikálního hnutí Tálibán, která zároveň pohrozila dalšími útoky.
 
Slovenský deník Pravda informuje o plánovaném setkání amerického ministra zahraničních věcí Johna Kerryho s jeho ruským protějškem Sergejem Lavrovem. Oba ministři budou ve Švýcarsku jednat o konfliktech v Sýrii a na Ukrajině. John Kerry doufá, že se na jednání podaří překonat neshody Spojených států a Ruska v otázce Sýrie. Zejména půjde o dohodu na seznamu skupin, jež se budou moci zúčastnit mírových jednání naplánovaných na příští týden. Americký ministr zahraničí bude zároveň požadovat pokrok v řešení konfliktu na východní Ukrajině.
 
Organizace spojených národů varuje, že výjimečný stav vyhlášený ve Francii po listopadových teroristických útocích v Paříži nepřiměřeně omezuje základní lidská práva Francouzů, píše britský deník The Independent. Jedná se zejména o práva na svobodu myšlení, projevu, shromažďování nebo soukromí. Skupina pro lidská práva OSN varovala před omezováním práv poté, co byla výjimečná opatření ve Francii prodloužena na tři měsíce.
 
Poslanci německé křesťanskodemokratické strany CDU podle francouzské rozhlasové stanice RFI otevřeně kritizují politiku otevřených hranic kancléřky Angely Merkelové a žádají ji, aby německé hranice uzavřela. Německo totiž podle nich už dosáhlo hranice svých možností pro přijímání běženců a nyní musí neprodleně zavést omezení. Spolu s poslanci Křesťansko-sociální unie Bavorska tak takzvanou politiku otevřených dveří kancléřky Merkelové kritizuje celkem třetina poslanců Německého spolkového sněmu.
 
Ve Španělsku se v důsledku klesajícího počtu cizinců dále snižuje celkový počet obyvatel, všímá si španělský deník El País. Potvrzuje se tak čtyři roky trvající trend. V zemi nyní žije téměř 5 milionů cizinců, z nichž více než polovina pochází ze zemí mimo Evropskou unii, hlavně z Rumunska a Maroka. Kromě migrace závisí počet obyvatel země také na porodnosti a úmrtnosti. Úmrtnost by ale letos ve Španělsku měla být větší než porodnost.
 
Britský deník The Guardian zveřejnil výsledky vědeckého výzkumu, podle kterého hluk z australského hudebního festivalu Byron Bay Bluefest stresuje koaly a pravděpodobně nepřímo způsobuje i jejich smrt. Ekologové totiž zjistili, že dvě desítky zvířat žijících v blízkosti místa konání akce na severu australského státu Nový Jižní Wales zemřelo. Za hlavní příčinu jejich smrti označili hluk, který koaly donutil k opuštění jejich původního stanoviště. Mohly se tak stát kořistí divokých psů nebo jiných, agresivních koal, míní podle deníku The Guardian vědci.
 
Rusové snížili spotřebu alkoholu, všímá si ruský deník The Moscow Times. V roce 2009 totiž průměrný ruský občan vypil přes 9 litrů čistého alkoholu ročně, zatímco o pět let později tento ukazatel klesl na 8,3 litru. Navzdory pozitivnímu trendu však třetina mladých mužů a pětina mladých žen v Rusku pije alkoholické nápoje téměř každý den. Přestože v Rusku klesl také počet úmrtí způsobených alkoholem, zůstává alkohol v Rusku i nadále příčinou téměř půl milionu úmrtí ročně.

 

 

Zdroj: Zet

Zahr. tisk: Výjimečný stav ve Francii omezuje lidská práva; Rusové snížili spotřebu alkoholu Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradionews.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio News.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.