reklama

Zahr. tisk: Zákaz aut se spalovacím motorem v Nizozemsku; britský boj proti daňovým únikům

Světová média dne 18. srpna informují o tom, že dolní komorou nizozemského parlamentu prošel zákon zakazující od roku 2025 prodej automobilů se spalovacím motorem. Zahraniční tisk dále píše o tom, že britské ministerstvo financí prosadilo legislativu, která stanovuje postihy pro banky a účetní firmy, jež jakýmkoli způsobem pomáhají daňovým únikům. 

Mohlo by vás zajímat

Rusko začalo bombardovat pozice takzvaného Islámského státu z letounů, které startují v Íránu. Webový portál rozhlasové stanice Deutsche Welle upozorňuje, že se jedná o zcela novou strategii Moskvy, která v Sýrii podporuje režim prezidenta Bašára Asada. Už první vlna náletů z íránské základny Hamedan podle ruského letectva úspěšně zlikvidovala pět džihádistických skladů zbraní i munice, a také výcvikové tábory v provinciích Aleppo, Idlib a Dajr az-Zaur.
 
Spojené státy vydaly doporučení, podle kterého by americké jednotky v Turecku měly z vojenské letecké základny v Incirliku stáhnout padesát jaderných bomb, které tu americká armáda skladuje. Podle expertů se zbraně hromadného ničení nacházejí jen 110 kilometrů od problematické hranice se Sýrií. Představují tak vážné a zbytečné vojenské riziko v případě, že by se jich snažili zmocnit teroristé. Uvádí to webový portál Deutsche Welle, který připomíná, že během pokusu o převrat v Turecku byla tamní vojenská základna na týden zcela odříznuta od zdrojů elektřiny.
 
Britské ministerstvo financí prosadilo legislativu, která stanovuje postihy pro banky a účetní firmy, jež jakýmkoli způsobem napomáhají daňovým únikům. Podle londýnského deníku The Times musí taková instituce nebo společnost zaplatit pokutu až ve stoprocentní výši vzniklé škody, pokud takovou finanční službu zprostředkuje, nabídne nebo vytvoří.
 
Polská vláda schválila zákon, který zakazuje legální použití výrazu „polský koncentrační tábor“, uvádí britský deník The Guardian. Legislativa se týká koncentračních táborů jako Osvětim, které na území dnešního Polska zřídili němečtí nacisté. Varšavě už dlouhá léta vadí, že je zahraniční média nazývají polskými a za porušení nového zákona může vyměřit až tříletý trest odnětí svobody.
 
Ruské velkopěstitele pšenice finančně nezachrání ani rekordní sklizně. Podle deníku The Moscow Times dosáhne sice letošní úroda objemu mezi 114 až 116 miliony tun, což je postsovětský rekord, farmáři ale stejně přijdou zkrátka. Kvůli exportní dani, kterou zavedla ruská vláda musejí totiž po odečtení šesti tisíc pěti set rublů platit polovinu vývozní ceny do státní kasy. Jejich celkové ztráty tak dosahují už 30 až 40 miliard rublů a klesající ceny obilí situaci jen zhoršují.
 
Ze severokorejského velvyslanectví v Londýně uprchl diplomat Korejské lidově demokratické republiky, který zřejmě přeběhl na stranu Západu a nechce se vrátit do Pchjongjangu. Podle londýnského deníku The Times to včera oznámila jihokorejská média.  Podle nich měl nejmenovaný diplomat původně za úkol monitorovat severokorejské disidenty na území Británie a hájit komunistickou propagandu režimu Kim Čong-una.
 
Komentář německého týdeníku Der Spiegel tvrdí, že je na čase přestat si dělat legraci z amerického prezidentského kandidáta republikánů Donalda Trumpa. Newyorský podnikatel a bilionář prý celou kampaň pojal jako reality show, ale nastává čas reálně si uvědomit, že post, o který se uchází, provázejí kompetence a moc, které jsou nebezpečné i mezinárodně. Trump sice není podle týdeníku žádný nový Hitler ani Mussolini, pouze cynický herec, jehož jedinou ambicí je politicky zvítězit. Ohrožuje tím především instituci americké demokracie, kterou už svým divadlem na dlouho poškodil, stejně jako tradiční stranu Republikánů.
 
Guvernér Novosibiřské oblasti v Rusku vydal zákaz zaměstnávat cizí státní příslušníky, aby tak zvýšil zaměstnanost místních obyvatel. Předpis se týká zejména občanů Turkmenistánu, Uzbekistánu a Ukrajiny, tedy bývalých sovětských republik.Na jiné cizince se podle guvernéra Vladimira Goroděckého ani nevztahuje. V oblasti na Sibiři, kde leží třetí největší ruské město Novosibirsk, zaznamenali v loňském roce až 80procentní nárůst zahraniční pracovní síly. Pravomoc k podobným zákazům udělil podle deníku Moscow Times v uplynulém roce regionům zvláštní dekret premiéra Dmitrije Medvěděva.
 
Dolní komorou nizozemského parlamentu prošel zákon, který od roku 2025 zakazuje prodej automobilů se spalovacím motorem. Holanďané tak chtějí bojovat proti dalšímu šíření škodlivých emisí a o podobném kroku uvažuje také Norsko. Nizozemský politik Jan Vos ale upozorňuje, že země nemůže zákon uplatňovat, pokud nebudou elektromobily cenově dostupnější pro všechny. Jak upozorňuje slovenský deník SME, v současné době už má v Nizozemsku elektrický pohon čtvrtina prodaných aut.
 
 
Zdroj: Zet
Zahr. tisk: Zákaz aut se spalovacím motorem v Nizozemsku; britský boj proti daňovým únikům Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradionews.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio News.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.