reklama

Zahr. tisk: Západ se obává, že pákistánské jaderné zbraně mohou skončit v rukou teroristů

Světová média si dnes všímají obav západních mocností. Domnívají se totiž, že by pákistánské jaderné zbraně malého rozsahu mohly padnout do rukou teroristů. Rizika využití jaderného materiálu Islámským státem budou jedním z témat washingtonského summitu. Na něj dorazil i turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Jeho návštěva ale zde podle zahraničních médií vzbudila protesty veřejnosti.

Mohlo by vás zajímat

Americký prezident Barack Obama se svým tureckým protějškem Recepem Tayyipem Erdoganem ve Washingtonu diskutoval o společném boji proti terorismu a organizaci Islámský stát, píše turecký deník Hürriyet Daily News. Obama také vyjádřil Turecku podporu při zajišťování bezpečnosti v zemi. Oba lídři také jednali o řešení uprchlické krize. Návštěva tureckého prezidenta ve Spojených státech, kde se zúčastňuje summitu o jaderné bezpečnosti, vzbudila ve Washingtonu protesty veřejnosti, doplňuje americký deník USA Today.

 

Francouzský deník Le Figaro informuje o úmrtí bývalého německého ministra zahraničí Hanse-Dietricha Genschera. Genscher, který sehrál významnou úlohu zejména při sjednocení Německa v roce 1990 a byl jednou z ústředních postav politických změn ve střední Evropě v roce 1989, zemřel ve čtvrtek večer ve věku 89 let na srdeční selhání. Tento bývalý předseda liberální Svobodné demokratické strany vedl německou diplomacii téměř 20 let.

 

Bruselské teroristické útoky staví v Británii do popředí debaty o setrvání v Evropské unii bezpečnost. Bude Velká Británie bezpečnější, pokud zůstane v rámci osmadvacítky? ptá se americký deník The Wall Street Journal. Zastánci Brexitu tvrdí, že opuštěním Evropské unii by Velká Británie získala lepší kontrolu nad svými hranicemi, která je důležitým nástrojem boje proti případným teroristickým útokům. Zbraně, teroristé i kriminální gangy se totiž nyní mohou volně pohybovat po celé Evropě.

 

Organizace Amnesty International upozorňuje, že Turecko ze svého území vyhostilo zpět do Sýrie tisíce uprchlíků. Server francouzské rozhlasové stanice RFI upozorňuje, že v Turecku nyní žijí téměř 3 milióny Syřanů a země se zavázala, že od pondělí 4.4. bude přijímat zpět ilegální migranty z Řecka. Ti by v Turecku měli čekat na případné poskytnutí azylu v Evropě. Amnesty International ve zprávě poukazuje zejména na nelegálnost, nehumánnost a rozsáhlost této praxe. Migranti totiž musí zůstávat v extrémně náročných podmínkách utečeneckých táborů na severu Sýrie.

 

Výzkum veřejného mínění v Belgii po teroristických útocích v Bruselu z minulého týdne, při nichž zemřelo přes 320 lidí, ukázal, že polovina Belgičanů považuje uzavření hranice uprchlíkům za účinné protiteroristické opatření. Pro polovinu Belgičanů také platí rovnice „uprchlík = muslim = terorista“. Podle odborníků výsledky ankety, kterou zveřejnil belgický deník Le Soir, poukazují na bipolárnost belgické společnosti, jejíž jedna část je otevřená a kosmopolitní a druhá část podporuje uzavření hranic, kontroly a autoritu.

 

Západní mocnosti se obávají, že pákistánské jaderné zbraně malého rozsahu by mohly padnout do rukou teroristů, jestliže Pákistán svůj arzenál dostatečně nezabezpečí, varuje britský deník The Times. Rizika využití jaderného materiálu takzvaným Islámským státem budou jedním z témat washingtonského summitu o jaderné bezpečnosti, jehož součástí bude poprvé také simulace jaderného útoku. Islámský stát se o záměru použití jaderných zbraní netají a jako nejpravděpodobnější zdroj materiálu veřejně zmínil právě Pákistán.

 

Britové se podle deníku The Daily Telegraph v roce 2025 stanou nejobéznějším národem Evropy. Studie totiž ukázaly, že vinou špatných stravovacích návyků a nedostatku pohybu budou 4 lidi z deseti trpět zdraví nebezpečnou nadváhou. Odborníci viní britskou vládu, že sladké potraviny a nápoje nezařadila do vyšší daňové kategorie. Míra obezity patří v současnosti ve Velké Británii mezi nejhorší v Evropě: ženy mají třetí nejhorší průměrný BMI (body mass index) v Evropě a muži desátý. Více Evropanů s nadváhou žije jen na Maltě a v Turecku.

Zahr. tisk: Západ se obává, že pákistánské jaderné zbraně mohou skončit v rukou teroristů Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

Youradionews.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio News.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.