reklama

Zahr. tisk: Země EU podle Merkelové dlouho ignorovaly problémy imigrantů; smrt mluvčího IS

Světová média dne 31. srpna informují o tom, že podle německé kancléřky Angely Merkelové Německo i další země Evropské unie příliš dlouho ignorovaly problémy přistěhovalců. Zahraniční tisk si dále všímá úmrtí klíčového lídra Islámského státu (IS), který zahynul v Sýrii při náletu. Jde o mluvčího Abú Muhameda Adnáního. 

Mohlo by vás zajímat

Německá kancléřka Angela Merkelová v debatě o chybách imigrační politiky prohlásila, že Německo i další země Evropské unie příliš dlouho ignorovaly problémy přistěhovalců. V rozhovoru pro bavorský deník Sűddeutsche Zeitung kancléřka zároveň politické kolegy varovala před silnou rétorikou k přílivu migrantů. Berlín prý příliš dlouho nechával problémy s přistěhovalci na hraničních zemích Unie a blokoval celoevropské řešení problému. K dnešnímu prvnímu výročí jejího legendárního pozvání imigrantů do západní Evropy Merkelová zároveň dodala, že není korektní spojovat přistěhovaleckou vlnu s nástupem teroristických útoků.
 
Klíčový lídr Islámského státu zahynul v Sýrii při náletu. Mluvčí Islámského státu Abú Muhamed Adnání byl podle džihádské agentury zabit v okolí Aleppa, zřejmě během úterka, třebaže cílený útok Spojenci v regionu nepotvrdili. Britský deník The Guardian upozorňuje, že v uplynulých týdnech islámský stát výrazně ztrácí území, zdroje finančních prostředků i velitelský personál.
 
Francouzská vláda potvrdila, že v přístavu Calais u vstupu do podmořského tunelu v Lamanšském průlivu nechá dál působit předsunuté hlídky britské hraniční kontroly. Francouzský ministr vnitra Bernard Cazeneuve to britské kolegyni Amber Ruddové potvrdil během její návštěvy Francie. Téma je aktuální kvůli referendu, při kterém se britští voliči rozhodli vystoupit z Evropské unie a podmínky hraniční spolupráce se můžou měnit, upozorňuje londýnský deník The Times.
 
Slovenský Svaz cestovního ruchu si stěžuje na snížený rozpočet pro příští rok. Zatímco na letošní rok získal resort 11,5 milionu eur, na rok 2017 se v rozpočtu počítá jen se sedmi miliony. Svaz proto vyzývá vládu, aby ještě financování příští sezóny zvážila, jinak by finance mohly přibrzdit rozvoj a příjmy z cestovního ruchu, píše slovenský deník SME.
 
Estonský parlament si znovu nezvolil prezidenta. Jak upozorňuje slovenský server Aktuality, ani v druhém kole nezískal žádný z kandidátů potřebné dvě třetiny hlasů. Nastoupí tedy takzvané voličské grémium, což znamená že o uchazečích na prezidenta bude rozhodovat parlament rozšířený o 200 zástupců samospráv. Hlasovat se bude v druhé polovině září. Vítězný kandidát má nahradit Toomase Henrika Ilvese, jehož druhé pětileté funkční období končí v říjnu.
 
Oslavy nezávislosti Uzbekistánu mají zkrácený program, zatímco média upozorňují, že uzbecký prezident Islam Kamirov už možná nežije. Moskevská agentura Fergana tvrdí, že osmasedmdesátiletý politik zemřel na krvácení do mozku, píše deník The Moscow Times. Vláda v Taškentu jeho smrt nepotvrdila a Karimova dcera uvádí, že byl hospitalizován. První prezident nezávislého postsovětského Uzbekistánu porušoval lidská práva, krutě potíral disent a vykazoval příznaky paranoické megalomanie.
 
Policie v Los Angeles potvrdila, že zpěváka Chrise Browna zadržela pro útok se střelnou zbraní. Deník USA Today uvádí, že zpěvák měl ve vlastním domě ohrožovat pistolí jinou osobu, která na něj podala udání. Ta místnímu tisku řekla, že na ni zpěvák vytáhl v ranních hodinách střelnou zbraň, když obdivovala jeho diamantový náhrdelník.
 
 
Zdroj: Zet
Zahr. tisk: Země EU podle Merkelové dlouho ignorovaly problémy imigrantů; smrt mluvčího IS Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradionews.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio News.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.