reklama

Zahraniční tisk: Amatrice pobouřila ilustrace týdeníku Charlie Hebdo; summit EU po brexitu

Světová média si všímají, že italské město Amatrice, které před třemi týdny postihlo silné zemětřesení,  kritizovalo ilustraci satirického týdeníku Charlie Hebdo. Ta zobrazuje 295 zakrvácených obětí zemětřesení s nápisy typu „rajčatová omáčka s penne“. Zahraniční média dále informují o tom, že na Maltě se bude začátkem roku 2017 konat summit o budoucnosti Evropské unie po brexitu. Lídři unie na něm budou debatovat už bez zástupců Velké Británie.

Mohlo by vás zajímat

Jak informuje slovenský deník Pravda, lucemburský ministr zahraničí Jean Asselborn požaduje vyloučení Maďarska z Evropské unie kvůli jeho zacházení s migranty. Asselborn kritizuje Maďarsko a další země střední Evropy za přístup k migraci opakovaně a upozorňuje na porušování základních hodnot Evropské unie, kterými jsou svoboda tisku a nezávislost justice. Ministr se také domnívá, že k pozastavení členství v unii by mělo do budoucna stačit rozhodnutí většiny, nikoli jednomyslnost.

 

Na Maltě se bude začátkem roku 2017 konat summit o budoucnosti Evropské unie po brexitu. Lídři unie na něm budou debatovat bez zástupců Velké Británie. Schůzka bude podobná jako rozhovory, které se konají tento týden v Bratislavě, a uskuteční se v době oslav 60. výročí založení Evropské unie, všímá si portál Politico.eu. Malta bude v první polovině příštího roku Evropské unii předsedat. Prioritou je Evropské unie je nyní ukázat jednotu a získat zpět politickou kontrolu.

 

Zdravotní stav není hlavním problémem prezidentské kampaně demokratické kandidátky Hillary Clintonové – jsou jím lži a podvody, míní ruský deník Russia Today. O zdraví Clintonové v současnosti spekulují světové deníky. Clintonové se udělalo nevolno při ceremoniálu k 15. výročí teroristických útoků z 11. září. Bývalá americká ministryně zahraničí své zdravotní problémy tají, což jí škodí v očích americké veřejnosti. Protrumpovsky orientovaná média se již ptají, kdo by Clintonovou nahradil, pokud by ze zdravotních důvodů odstoupila z prezidentské kandidatury.

 

Sedmidenní příměří v Sýrii vyjednané Spojenými státy a Ruskem oficiálně vstoupilo v platnost v pondělí v 7 hodin večer místního času. Boje však pokračovaly i o víkendu a syrský prezident Bašár Asad se snaží získat celou zemi pod svou kontrolu, píše americký deník The New York Times. Již hodinu po začátku klidu zbraní obyvatelé rozděleného Aleppa zaslali zprávu o útoku vládní helikoptéry na povstaleckou oblast. Okolo půlnoci došlo již k 10 případům porušení příměří vládními ozbrojenci.

 

Italské město Amatrice kritizovalo ilustraci publikovanou v satirickém týdeníku Charlie Hebdo, která zobrazuje 295 zakrvácených obětí zemětřesení z 24. srpna s nápisy „rajčatová omáčka s penne“, „gratinované penne“ a „lasagne“. Podle francouzského týdeníku Le Point se šéfredaktor týdeníku Riss hájí, že je třeba porušit tabu smrti a ilustrace je pouze černým humorem. Četné negativní reakce na sociálních sítích považuje Riss za nepřiměřené a komentuje je nevybíravým způsobem.

Twitter / @CNN

 

Brazilská sněmovna odhlasovala odstoupení bývalého předsedy Eduarda Cunhy kvůli korupci. Podle portálu francouzské rozhlasové stanice RFI se Cunha stal nevhodným po nedávném sesazení levicové prezidentky Dilmy Rousseffové, protože její sesazení inicioval. Sám Cunha se domnívá, že se stal obětí vyřizování účtů. Nyní se bude zodpovídat z účasti na několika korupčních skandálech z poslední doby. Osmapadesátiletý politik například zamlčel své tajné zahraniční bankovní účty při vyšetřování skandálu s ropnou společností Petrobras.

 

Ruští vědci zjistili, že delfíni komunikují téměř jako lidé a užívají velmi rozvinutý mluvený jazyk, píše britský deník The Independent. O vysoké inteligenci delfínů vědci vědí již dlouho, jejich schopnost vzájemné konverzace studovali až nyní. Zjistili, že tito savci pomocí pískání, cvakání a pulzů byli schopni použít až pět „slov“ a na sdělení reagovat. „Slova“ se odlišovala délkou a frekvencí signálů.

 

 

 

 

Zahraniční tisk: Amatrice pobouřila ilustrace týdeníku Charlie Hebdo; summit EU po brexitu Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

Youradionews.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio News.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.