reklama

Zahraniční tisk: Asad nebude kandidovat, pokud se povstalci zapojí do mírových rozhovorů

Zahraniční média si všímají, že syrský prezident Bašár Asad připustil možnost, že by ve svobodných volbách na prezidentský post nekandidoval v případě, že se povstalci zapojí do mírových rozhovorů. Jednání se mají uskutečnit koncem ledna, ale syrské opoziční skupiny svoji účast v nich pozastavily kvůli pokračujícím vládním útokům.

Mohlo by vás zajímat

Americký deník USA Today píše, že do skupiny izraelských vojáků na autobusové zastávce v Jeruzalémě včera najelo nákladní auto. Při útoku 4 lidé zemřeli a 17 jich bylo zraněno. Palestinského řidiče pocházejícího z arabské oblasti ve východním Jeruzalému, a jehož jméno policie nezveřejnila, policie následně zastřelila. Podle informací izraelského deníku The Times of Israel premiér země Benjamin Netanjahu z atentátu viní Islámský stát. Netanjahu dokonce připustil, že by mohla existovat souvislost mezi útoky v Nice a v Berlíně. Útok odsoudila Rada bezpečnosti OSN.

 

Syrský prezident Bašár Asad připustil možnost, že by ve svobodných volbách na prezidentský post nekandidoval v případě, že se povstalci zapojí do mírových rozhovorů, všímá si britský deník The Independent. Jednání zprostředkovaná Ruskem a Tureckem mají být zahájena v Kazachstánu koncem ledna, ale syrské opoziční skupiny svoji účast v nich pozastavily kvůli pokračujícím vládním útokům. Francouzský deník Le Monde dále uvedl, že Asad souhlasí s prioritou francouzského prezidentského kandidáta Françoise Fillona potření terorismu.

 

V sídle Organizace spojených národů ve švýcarské Ženevě dnes začala nová jednání o budoucnosti Kypru a možném sjednocení ostrova po více než 40 letech. V důsledku konfliktu byl ostrov v roce 1974 rozdělen na část řeckou s 800 tisíci obyvateli a tureckou s 220 tisíci obyvateli, oddělenými linií příměří. Podle francouzského deníku Le Figaro. Jednání by se měl ve čtvrtek zúčastnit i nový generální tajemník OSN Antonio Guterres. Při poslední schůzce loni v listopadu dohody dosaženo nebylo, připomíná Le Figaro.

 

Portál francouzské rozhlasové stanice RFI upozorňuje na neúspěch venezuelské opozice ve snaze uspořádat referendum za odstoupení vlády prezidenta Nicoláse Madura. Referendum o odvolání se může konat pouze v polovině funkčního období, které připadá na zítřek. Opozici se však do tohoto data nepodařilo referendum svolat mimo jiné také proto, že proces byl v říjnu loňského roku přerušen.

 

Turecký cestovní ruch trpí teroristickými útoky, všímá si americký portál abcNEWS. Ohromující architektura, bohatá historie a rušný noční život přitom dlouho byly hlavním lákadlem tureckého hlavního města. V roce 2014 představovaly příjmy z cestovního ruchu v Turecku 12 % HDP, což je o 9 % více než celosvětový průměr. V roce 2016 však v důsledku terorismu počet zahraničních návštěvníků Turecka poklesl o 30 procent.

 

Při vzpouře v brazilském vězení zemřeli nejméně 4 lidé. Zatím není známo, jestli šlo o vyrovnávání účtů drogových gangů. V Brazílii je to již druhá vzpoura v poslední době. Vzpoura ve věznici v Manausu a v sousedním státu Roraima si vyžádala dokonce 100 životů. V pozadí krveprolití stojí stupňující se spor a vyřizování účtů dvou největších brazilských drogových gangů, doplňuje britský deník The Guardian.

 

Odcházející americký prezident Barack Obama podle portálu Politico.eu připustil, že podcenil úskalí desinformací hackerských útoků na demokratické postupy, potažmo na otevřené společnosti a systémy. Obama, který ihned po svém nástupu do funkce začal narovnávat vztahy se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem, během posledního měsíce ruského prezidenta obvinil z ovlivnění prezidentských voleb ve prospěch republikánského kandidáta Donalda Trumpa.

 

 

Zdroj: Zet

 

 

Zahraniční tisk: Asad nebude kandidovat, pokud se povstalci zapojí do mírových rozhovorů Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

Youradionews.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio News.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.