reklama

Zahraniční tisk: Erdogan by mohl být u moci až do roku 2029; dezinformační aktivity Ruska

Světová média dne 10. ledna informují o tom, že turecký parlament zahájil legislativní debatu s cílem novely turecké ústavy, která by výrazně posílila pravomoci současného tureckého prezidenta Recepta Tayyipa Erdogana. Nová ústava by mu umožnila zůstat u moci až do roku 2029. Světová média dále píší o tom, že je zapotřebí chránit bezpečnost v souvislosti s dezinformačními aktivitami Ruska. Dezinformační odbor, který od 1. ledna letošního roku funguje na českém ministerstvu vnitra již sbírá první body.

Mohlo by vás zajímat

Chránit bezpečnost před ohrožením z Ruska je třeba, píše v souvislosti se současnými dezinformačními aktivitami slovenský deník SME. Dezinformační odbor, který od 1. ledna letošního roku funguje na českém ministerstvu vnitra, už sbírá první body. Jeden konspirační web byl přistižen při lži a dále bylo také zjištěno, že zpráva o tom, že Zemanovu kampaň financovalo Rusko, byla pouhou mystifikací. Navzdory tomu, že EK také provozuje zásahovou jednotku proti dezinformacím a dále se také přidalo Pobaltí a Británie, tak bychom se asi měli shodnout v jednom: Jakákoliv struktura, která je vázána na orgány veřejné moci, je nezpůsobilá dělat arbitráž pravdy. Ohrožení, primárně z Ruska, je evidentní, avšak státní osvědčení o (ne)spolehlivosti informace patří do „orwellovského“ světa, konstatuje slovenský list.
 
Turecký parlament v pondělí zahájil legislativní debatu, informuje americký deník New York Times. Cílem této debaty je novela turecké ústavy, která by výrazně posílila pravomoci současného tureckého prezidenta Recepa Erdogana. Nová ústava by mu měla umožnit zůstat u moci až do roku 2029. Recep Erdogan je dominantní postavou turecké politiky již 14 let. Mezi lety 2003 až 2014 zastával funkci tureckého premiéra. Poté, když už nebylo možné, aby se o tuto funkci opět ucházel, kandidoval na post prezidenta. Tehdy slíbil, že posílí prezidentské pravomoci, které do té doby měly převážně reprezentativní povahu. A prezidentské volby s přehledem vyhrál, připomíná americký list.
 
Americká herečka Meryl Streepová se při udělování amerických filmových cen Zlatých glóbů rozohnila kvůli Donaldu Trumpovi, všímá si švýcarský deník Neue Zürcher Zeitung. Meryl Streepová byla během slavnostního ceremoniálu oceněna za celoživotní přínos kinematografii. Za svůj politický projev namířený proti budoucímu prezidentovi Spojených států amerických sklidila herečka mezi svými kolegy z Hollywoodu velký obdiv. Sedmašedesátiletá Streepová během slavnostního ceremoniálu v noci na včerejšek prohlásila, že pokud budou mocní používat svého postavení k tomu, aby tyranizovali ostatní, budeme na tom tratit všichni, uzavírá švýcarský list.
 
Vicepremiér Severního Irska Martin McGuiness v pondělí odstoupil ze své funkce, informuje britský deník The Guardian. Jako důvod své rezignace, která bude mít za následek nové volby do Shromáždění Severního Irska, uvádí problémy týkající se jeho koaličního partnera a nepovedený energetický projekt, píše britský list.
 
V souvislosti s podezřením na propuknutí epidemie ptačí chřipky byla zoologická zahrada v ruském městě Voroněž přinucena k likvidaci veškerého chovaného ptactva, píše ruský deník Moscow Times. Během novoročních svátků v této zoologické zahradě v důsledku rychle se šířící infekce uhynul velký počet ptáků. Rozhodnutí o utracení zbývajících zvířat v neděli oznámila kancelář místního prokurátora. V zoo se nacházelo celkem 44 různých druhů ptáků, z čehož sedm je chráněno ruskými zákony, konstatuje ruský list.
 
 
Zdroj: Zet
Zahraniční tisk: Erdogan by mohl být u moci až do roku 2029; dezinformační aktivity Ruska Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradionews.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio News.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.