reklama

Zahraniční tisk: EU potřebuje spolupráci Turecka; brexit může zapříčinit odchod dalšího člena EU

Zahraniční média píší, že Evropská unie zoufale potřebuje při řešení migrační krize spolupráci Turecka. Země by mohla doslova utěsnit všechny cesty ke svým sousedům. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan je ale podle médií nepředvídatelným partnerem. Světová média si dále všímají názoru italského ministra financí. Podle něj může být odchod Velké Británie z EU (brexit) signálem pro euroskeptické strany. Ty nabývají na síle zejména ve Francii, kde by mohl vzniknout tlak na opuštění Evropské unie v prezidentských volbách v roce 2017.

Mohlo by vás zajímat

Evropská unie a Turecko se dnes účastní důležitého summitu, který by měl změnit průběh uprchlické krize v Evropě způsobené válkou v Sýrii, informuje španělský deník El País. Brusel věří, že příliv běženců do Evropy může pomoci zastavit Turecko, které doslova „utěsní“ všechny cesty ke svým sousedům. Nicméně autoritativní turecký prezident Recep Tayyip Erdogan je v této záležitosti nepředvídatelným partnerem, míní El País.

 

Podle francouzského deníku Le Figaro Evropská unie očekává, že Turecko přijme všechny uprchlíky z jiných zemí než Sýrie a zastaví syrské uprchlíky na svém pobřeží. Evropská unie zoufale potřebuje spolupráci Turecka, protože na jaře se počet běženců přicházejících na řecké pobřeží může znovu zvýšit. Evropa zejména očekává, že Ankara bude zpátky přijímat ekonomické migranty a neúspěšné žadatele o azyl v Evropě přicházející z Turecka. Je třeba ukončit obchodování s lidmi, kteří se pak vydávají na nebezpečnou cestu přes Egejské moře, a postupně získat kontrolu nad celou situací, míní nizozemský premiér Mark Rutte.

 

Italský ministr financí Pier Carlo Padoan v rozhovoru pro britský deník The Guardian varoval před ekonomickými a politickými riziky Brexitu jak pro Evropskou unii, tak pro Velkou Británii. Brexit totiž může být také signálem pro další euroskeptické strany, které nabývají na síle, zejména ve Francii, kde by mohl vzniknout tlak na opuštění Evropské unie v prezidentských volbách v roce 2017. Nesnadné by také pro Brity bylo navázání volného obchodu s Bruselem.

 

Ve věku 94 let včera ve svém domě v Los Angeles zesnula Nancy Reaganová, píše server americké stanice CNN. Bývalá americká herečka a posléze i první dáma bude pohřbena po boku svého manžela Ronalda Wilsona Reagana, který zemřel v roce 2004, v Prezidentské knihovně Ronalda Reagana v kalifornském Simi Valley. Současný americký prezident Barack Obama Reaganové poděkoval za její velkorysé rady a naději miliónům rodin pečujících o nemocné s Alzheimerovou chorobou.

 

Syrská opozice souhlasí se svou účastí na jednáních o ukončení války, které se budou konat v Ženevě, všímá si francouzský týdeník Le Point. Mírová jednání se uskuteční pod záštitou OSN a budou první od 27. února, kdy Rusko a Spojené státy uzavřely dohodu o ukončení konfliktu. Zástupci syrské opozice by do Ženevy měli dorazit koncem tohoto týdne. Vládnoucí režim prezidenta Bašára Asada však zatím neoznámil ani čas příjezdu ani složení delegace. Opozice má však proti jeho účasti výhrady kvůli přetrvávající špatné humanitární situaci a porušování příměří v Sýrii.

 

Britský premiér David Cameron oznámil, že v rámci řešení migrační krize v Evropě u řeckého pobřeží rozmístí britské hlídkové čluny a posílí tak operace NATO v oblasti, píše britský deník The Times. Hlavním cílem je snížení počtu lidí snažících se dostat přes moře z Turecka do Evropy. Velká Británie se také zavázala poskytnout Řecku finanční podporu několik miliónů liber. Do Řecka od začátku roku přišlo už 125 tisíc lidí.

 

Slovenský deník Pravda si všímá reakcí zahraničních médií na volební výsledky, které polská zpravodajská televize TVN24 označila za „velké zemětřesení“. Ve volbách zvítězil sociálnědemokratický Smer s 28 procenty hlasů, avšak se ztrátou absolutní většiny, a druhý byl SaS, avšak v Národní radě SR bude mít zastoupení i krajně pravicová Lidová strana Naše Slovensko. Rakouský deník Der Standard hovoří o posunu doprava a všímá si odmítavého postoje lídra Smeru, premiéra Roberta Fica vůči muslimským přistěhovalcům, který sdílí většina opozičních stran.

Zahraniční tisk: EU potřebuje spolupráci Turecka; brexit může zapříčinit odchod dalšího člena EU Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

Youradionews.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio News.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.