reklama

Zahraniční tisk: Intervence na Ukrajině byla pro Rusko zklamáním; turecká pomoc s uprchlíky

Zahraniční média dnes mimo jiné bilancují dosavadních 18 měsíců válečného konfliktu mezi Ruskem a Ukrajinou. Za tu dobu se ale podle ruského deníku Moscow Times nepodařilo vyřešit vůbec nic. Síla ukrajinské armády a sjednocenost západního světa pomohly k tomu, že intervence na východní Ukrajině byla pro Rusko zklamáním. Světová média také píší, že Turecko se nechává prosit o pomoc při řešení uprchlické krize. Přesto včerejší jednání mezi německou kancléřkou Angelou Merkelovou a představiteli turecké vlády naznačují možné angažmá Turecka v této záležitosti.

Mohlo by vás zajímat

Slovenští politici se chovají nezodpovědně a průzkumy veřejného mínění používají jako výmluvu, píše ve svém dnešním vydání slovenský deník SME. Nedávný průzkum, podle kterého Slovensko projevuje v rámci členských zemí Evropské unie nejvíce xenofobie a nejhorší vztah k migrantům, nepředstavuje svědectví o stavu společnosti, ale o stavu její politické reprezentace, píše deník SME. Existují totiž témata, při kterých průzkumy veřejného mínění nemohou být vodítky pro politiky, ale právě naopak: politik je ten, který může, či dokonce musí, veřejné mínění utvářet. A není tomu tak jen například v otázce trestu smrti, jehož obnovení by nepochybně i v současnosti většina respondentů podpořila. Přesto je politikům jasné, že nemá cenu toto téma znovu otevírat. A je to jasné dokonce i premiérovi Ficovi, který popravy jednu dobu obhajoval, připomíná slovenský list.

 

Turecko se nechává prosit, konstatuje ve svém dnešním vydání švýcarský deník Neue Zürcher Zeitung. Turecká vláda dává německé kancléřce Angele Merkelové pocítit, že za svůj postoj k migrační krizi zaplatí vysokou cenu. Přesto však k určitým pokrokům ve vyjednávání mezi Evropskou unií a Tureckem došlo. Turecký premiér Ahmet Davutoğlu se totiž po včerejší schůzce s německou kancléřkou vyjádřil v tom smyslu, že uzavření dohody je v této věci podstatně reálnější, než v případě jiných záležitostí, uzavírá švýcarský list. 

 

Nejakutnější fáze osmnáctiměsíčního válečného konfliktu mezi Ruskem a Ukrajinou minulostí, tedy alespoň prozatím, míní ruský deník Moscow Times. Nevyřešilo ani neurovnalo se však vůbec nic. Poté, co delegace z mezinárodní neziskové organizace s názvem Mezinárodní krizová skupina strávila týden v Kyjevě a v Moskvě, je více než jasné, že se Rusko stále více propadá do ekonomické krize a politické nejistoty. Ani Ukrajině se mezitím nepodařilo vyřešit žádnou ze záležitostí, které ji v konečném důsledku dostaly do krizové situace vedoucí k ozbrojenému konfliktu, píše ruský list. Ruská intervence na východní Ukrajině byla pro Moskvu zklamáním. Ukrajinská armáda totiž bojovala lépe, než Kreml předpokládal, a stejně tak byl západní svět daleko více sjednocený – co se uvalování sankcí na Rusko týče – než Moskva očekávala, uzavírá ruský Moscow Times.

 

Izraelci a Palestinci musí být jednotní v tom, že takto žít nechtějí a nebudou, píše britský deník The Guardian. Pomalu, ale jistě, se vytrácí naděje na řešení v podobě dvou států a do oblasti se opět vrací násilí. Od podpisu mírových dohod z Osla, které mnoha lidem, zejména Palestincům, dávaly naději na vyřešení konfliktu, uplynulo už 20 let. Dohody tehdy představovaly bod zlomu – naději na vytvoření svobodného palestinského státu, který měl být novým, prosperujícím státem u Středozemního moře a stát se Singapurem Blízkého východu. Jenže dohody z Osla selhaly a jiný způsob, jak tento konflikt vyřešit, zatím není, uzavírá britský The Guardian.

Zahraniční tisk: Intervence na Ukrajině byla pro Rusko zklamáním; turecká pomoc s uprchlíky Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

Youradionews.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio News.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.