reklama

Zahraniční tisk: iPhone slaví desáté narozeniny; mrazivé počasí si v Evropě vyžádalo deset obětí

Světová média dne 9. ledna informují o tom, že přesně před deseti lety došlo k představení prvního chytrého telefonu iPhone. Šlo přitom o revoluci, která zamávala s ekonomikou a změnila podobu moderního světa. Zahraniční tisk dále píše mrazivé počasí působí v Evropě chaos. Sněžení a nízké teploty si během několika posledních dnů vyžádaly více než deset lidských životů. Často také dochází k přerušení dodávek vody či elektrické energie.

Mohlo by vás zajímat

Přesně před deseti lety byl představen první iPhone, připomíná slovenský deník SME. Příchod iPhone si pohrál s ekonomikou a změnil podobu moderního světa. 9. ledna 2007 stál Steve Jobs v černém roláku na pódiu a ve světle reflektorů sliboval, že změní svět. Nevypadalo to ale, že by se zrovna tehdy dělo něco mimořádného. Stejný slib totiž Steve Jobs dával téměř u každého nového výrobku firmy Apple – a pravděpodobně těmto slibům také věřil. Jenže před deseti lety právě iPhone jeho slib splnil. Během hodinového představování nového telefonu stihl Steve Jobs nejen zesměšnit konkurenci, ale také přesvědčit publikum o tom, že éra mobilních telefonů skončila. Měly je nahradit malé počítače a první z nich přesně před deseti lety držel v ruce Steve Jobs, uzavírá slovenský list.
 
Ve věku 82 let včera zemřel bývalý íránský prezident Rafsandžání, informuje švýcarský deník Neue Zürcher Zeitung. Podle informací íránských zpravodajských agentur Isna a Fars zemřel Akbar Hášemí Rafsandžání na následky srdečního infarktu v nemocnici v Teheránu. Rafsandžání se podílel na spoluutváření osudu Íránu od doby Íránské revoluce v roce 1979. Funkci prezidenta země zastával mezi lety 1989 až 1997. Jeho osmileté působení v čele Íránu se na jednu stranu vyznačuje otevíráním země navenek, na druhou stranu však také častým porušováním lidských práv, rostoucí inflací a zadlužením, konstatuje švýcarský list.
 
Mrazivé počasí působí v Evropě chaos, píše britský deník The Guardian. Vytrvalé sněžení a nízké teploty si napříč Evropou během několika posledních dnů vyžádaly více než deset lidských životů. Většina obětí byla z řad bezdomovců nebo běženců. Často také dochází k přerušení dodávek vody či elektrické energie, jakož i k výpadkům dopravních sítí. V důsledku teplot pohybujících se kolem minus 26 stupňů Celsia začalo zamrzat Jaderské moře, Dunaj a mnoho dalších menších řek a jezer a rybníků, všímá si britský list.
 
Nedělní útok nákladním vozem ve východní části Jeruzaléma si vyžádal čtyři mrtvé, informuje rakouský deník Der Standard. Dalších minimálně 15 osob bylo během útoku zraněno. Podle izraelského premiéra Netanjahua byl domnělý pachatel tohoto činu přívržencem hnutí Islámský stát. Řidič vozu podle policejních informací najel do skupiny vojáků, kteří právě vystoupili z autobusu. Podle policie se jedná o teroristický čin, nehoda byla vyloučena. Vojáci podle policie zareagovali rychle a útočníka zastřelili, uzavírá rakouský list.
 
V důsledku brexitu by pole ve Velké Británii mohla zůstat plná hnijící úrody, míní americký deník The Washington Post. Britští farmáři varují, že by ovoce a zelenina – včetně v Británii tolik oblíbených jahod, které jsou v kombinaci se smetanou typickým britským pamlskem například při sledování Wimbledonu – mohly letos v létě zůstat na polích, kde by shnily. Neměl by je zkrátka kdo posbírat. K tomuto scénáři by mohlo dojít, pokud by letos v létě kvůli brexitu nepřijeli na britské farmy brigádníci ze zemí východní Evropy. Právě britská imigrační politika bude jedním z ústředních témat nadcházejících vyjednávání o brexitu, která by podle očekávání mohla trvat až dva roky, připomíná britský list.
 
 
 
Zdroj: ZET
Zahraniční tisk: iPhone slaví desáté narozeniny; mrazivé počasí si v Evropě vyžádalo deset obětí Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradionews.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio News.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.