reklama

Zahraniční tisk: Irská kauza Applu může ohrozit vztahy USA a EU; Hollande kritizuje Turecko

Zahraniční média si všímají, že Spojené státy jsou rozhořčeny rozhodnutím Evropské komise o vymáhání neoprávněných daňových výhod na americkém technologickém gigantu Apple. Americké ministerstvo financí varovalo, že tento krok může poškodit zahraniční investice v Evropské unii. Světová média si dále všímají, že francouzský prezident François Hollande kritizuje Turecko za jeho vojenské operace v Sýrii. Označil je za „rozporuplné“.

Mohlo by vás zajímat

Francie a Velká Británie včera před Radou bezpečnosti OSN navrhly zavedení sankcí proti syrskému vládnoucímu režimu v reakci na zprávu o používání chemických zbraní a obvinili Damašskou vládu z válečných zločinů. Podle francouzského magazínu Courrier International jejich požadavek podpořila i americká velvyslankyně. Francouzský ministr zahraničí Jean-Marc Ayrault řekl, že režim syrského prezidenta Asada stejně jako Islámský stát systematicky terorizovali a vyvražďovali syrské obyvatelstvo, dodává francouzský deník Le Monde.

 

Mírových vyjednávání v Myanmaru se kromě držitelky Nobelovy ceny za mír a de facto premiérky Su Ťij a 700 zástupců povstaleckých skupin zúčastní také generální tajemník OSN Pan Ki-mun, píše portál francouzské rozhlasové stanice RFI. Tato historicky významná jednání se v hlavním městě Neipyijtu konají nejméně do pátku. Uzavření příměří v Myanmaru je prvním krokem k nastolení míru v zemi a vytvoření federace.

 

Spojené státy jsou rozhořčeny rozhodnutím Evropské komise o vymáhání neoprávněných daňových výhod na americkém technologickém gigantu Apple. Americké ministerstvo financí varovalo, že tento krok může poškodit zahraniční investice v Evropské unii a velmi důležitého ducha spolupráce mezi USA a Evropskou unií. Šéf Applu Tim Cook dokonce řekl, že rozhodnutí může ohrozit pracovní místa v Evropě, upozorňuje slovenský deník Pravda.

 

Francouzský prezident François Hollande kritizoval vojenské operace Turecka v Sýrii, které označil za „rozporuplné“, píše turecký deník Hürriyet Daily News. Hollande zároveň upozornil Rusko, aby se do bojů nezapojovalo. Ochrana hranic Turecka se Sýrií a boj s Islámským státem považuje francouzský prezident za pochopitelné, avšak nesouhlasí s operacemi proti syrské kurdské milici, která je spojencem koalice vedené Spojenými státy bojující proti extrémistům. Do této koalice patří také Francie.

 

Téměř 15 tisíc obětí Islámského státu bylo pohřbeno v 72 masových hrobech na různých místech Sýrie a Iráku. Toto číslo se opírá nejen o dokumenty, vykopávky i svědectví těch, kteří přežili, ale i o propagační kampaně Islámského státu. Tato radikální džihádistická organizace likvidovala své nepřátele a menšiny, aby upevnila svou moc v Sýrii. Další masové hroby budou podle britského deníku The Guardian pravděpodobně odkryty po vytlačení Islámského státu z jeho současné ho území.

 

Německá kancléřka Angela Merkelová se domnívá, že Německo a další země Evropské unie příliš dlouho přehlížely migranty a nezvládly zareagovat na migrační krizi, upozorňuje německý portál Deutsche Welle. Podle Merkelové bylo třeba problém řešit na celoevropské úrovni. Německá kancléřka zároveň varuje před zjednodušeným názorem, že s uprchlíky do Evropy přichází také terorismus.

 

Program oslav 25. výročí dne nezávislosti Uzbekistánu, které se budou konat 1. září, byl částečně zrušen kvůli zprávám o smrti dlouholetého prezidenta Islama Karimova, všímá si ruský deník The Moscow Times. Uzbecká vláda nicméně zprávu o smrti 79letého prezidenta dementovala s tím, že Karimovův stav je po krvácení do mozku sice vážný, ale stabilizovaný.

Zahraniční tisk: Irská kauza Applu může ohrozit vztahy USA a EU; Hollande kritizuje Turecko Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

Youradionews.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio News.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.