reklama

Zahraniční tisk: Italská stráž zachránila v pondělí rekordní počet migrantů; Macronova demise

Světová média píší 30. srpna o tom, že italská pobřežní stráž zachránila v pondělí ve vodách Středozemního moře rekordních 6500 migrantů. Díky příznivým meteorologickým podmínkám se vyšší počet běženců očekává i dnes. Zahraniční média si dále všímají, že francouzský ministr hospodářství Emmanuel Macron oznámí svou demisi. Vládu opouští kvůli neshodám s premiérem Manuelem Vallsem a prezidentem Françoisem Hollandem.

Mohlo by vás zajímat

Evropská komise požaduje po americké nadnárodní společnosti Apple zaplacení 13 miliard euro i s úroky Irsku, které společnost neplatila díky poskytnutým daňovým výhodám v letech 2003-2014. Udělení podstatně nižších daní než u ostatních společností je totiž v rozporu s pravidly Evropské unie o podpoře členských států. Podle francouzského týdeníku Le Point se Apple chystá proti tomuto rozhodnutí odvolat.

 

Francouzský ministr hospodářství Emmanuel Macron dnes odpoledne oznámí svou demisi, všímá si francouzský deník Le Figaro. Macron, který svůj odchod avizoval již několikrát, vládu opouští kvůli neshodám s premiérem Manuelem Vallsem a prezidentem Françoisem Hollandem. Dalším důvodem je také jeho kandidatura ve volbách na francouzského prezidenta, které se konají za osm měsíců.

 

Italská pobřežní stráž zachránila v pondělí ve vodách Středozemního moře rekordních 6500 migrantů. Díky příznivým meteorologickým podmínkám, klidnému moři a jižnímu větru, který lodě žene směrem k mezinárodním vodám, se vyšší počet běženců očekává i dnes. Mezi zachráněnými byly i malé děti a kojenci, včetně pětidenního novorozence. Většina migrantů pochází ze západní Afriky nebo z oblasti Afrického rohu - Etiopie, Eritrey, Somálska a Džibutska.

 

Islandský meteorologický úřad v pondělí ráno zaznamenal na jedné z největších islandských sopek Katle dvě silná zemětřesení. Přestože k poslední erupci Katly došlo před 98 lety, vědci ji považují za nejaktivnější islandský vulkán. Sopečný prach vzniklý po erupci jiné islandské sopky, který v roce 2010 zakryl většinu Evropy a letecké společnosti musely zrušit 17 tisíc letů. Prodělaly tehdy několik milionů dolarů, doplňuje americký portál CNBC.

 

Britský portál Epoch Times informuje o procesu s odvolanou brazilskou prezidentkou Dilmou Rousseffovou, která byla obviněna z manipulací s veřejnými financemi ve snaze zakrýt státní deficit. Rousseffová se před senátory hájila, že obvinění nejsou opodstatněná a trestného činu se nedopustila. Bývalá prezidentka řekla, že v roce 2014 byla znovu zvolena 54 miliony voličů a vždy jednala v souladu s ústavou a v zájmu toho nejlepšího pro Brazílii. Rousseffová naopak tvrdí, že problémy a ekonomickou recesi způsobila opozice, a obává se zániku demokracie v Brazílii.

 

Spojené státy v pondělí odpoledne přijaly desetitisícího syrského uprchlíka. Splní tak svůj cíl o více než měsíc dříve, než se původně předpokládalo. Generální ředitel Mezinárodního výboru pro uprchlíky tuto iniciativu uvítal, nicméně by podle něj tento počet měl být považován za minimum, nikoli za maximum. Spojené státy se chystají v roce 2017 přijmout 140 tisíc uprchlíků, napsal portál americké zpravodajské stanice CNN.

 

Američtí vědci v čele s paleoantropologem Johnem Kappelmanem publikovali v časopise Nature zprávu, že nejznámější samice australopitéka afarského Lucy, jejíž část kostry vědci objevili v roce 1971 v Etiopii, zemřela po pádu ze stromu z výšky více než 10 metrů. Australopitékové žili v Africe před 3,2 miliony let a jako první předchůdci člověka se pohybovali po dvou nohách. Byli vysocí přes 1 metr, jejich mozek byl velký jako mozek šimpanze a ruce pravděpodobně používali k uchopení nástrojů. Španělský deník El País dodává, že většinu svého života strávili na stromech.

Zahraniční tisk: Italská stráž zachránila v pondělí rekordní počet migrantů; Macronova demise Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

Youradionews.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio News.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.