reklama

Zahraniční tisk: Maroko zakázalo výrobu a prodej burek; Erdogan věří v lepší vztahy s USA

Světová média si všímají, že Maroko od tohoto týdne zakázalo výrobu a prodej burek. Důvodem je, že burku využívají zločinci. Nošení této muslimské části oblečení, která pokrývá celou hlavu a tělo, je zatím povoleno. Zahraniční média dále píší o tom, že turecký prezident Recep Tayyip Erdogan věří, že s novým americkým protějškem dojde ke zlepšení vztahů Turecka se Spojenými státy. Turecko chce jednotný postup proti terorismu ale i vydání islámského duchovního Fethullaha Güllena.

Mohlo by vás zajímat

Ve věku 82 zemřel první prezident znovusjednoceného Německa Roman Herzog, který zastával úřad v období 1994–1999, čtyři roky po pádu Berlínské zdi. Píše o tom francouzský deník Le Monde. Herzog byl také prvním německým prezidentem, který zažil nacismus pouze v dětském věku. Začínal jako profesor práva. Politickou kariéru zahájil v řadách Křesťanskodemokratické unie, v roce 1978 se stal ministrem Bádenska-Württemberska. Herzog si získal mezinárodní kredit především díky omluvě Polsku za zločiny fašistů za druhé světové války a projevům u příležitosti 5 0. výročí ukončení konfliktu, dodává slovenská Pravda. Měl též renomé jako odborník na ústavní právo.

 

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan podle tureckého deníku Hürriyet Daily News věří, že s novým americkým protějškem dojde ke zlepšení vztahů Turecka se Spojenými státy. Erdogan chce zejména dosáhnout jednotného postupu v boji proti terorismu a jednotného postupu a pokroku při řešení problémů v regionu. Turecko také usiluje o vydání islámského duchovního Fethullaha Güllena, údajného strůjce loňského červencového pokusu o převrat v Turecku.

 

Americký deník The Washington Post píše, že se budoucí americký prezident Donald Trump tento týden chystá jmenovat svého zetě Jareda Kushnera prezidentským poradcem. Realitní magnát se na jeho rady spoléhal již během prezidentské volební kampaně. Vznikají však otázky, zda Kushnerovým angažmá v Bílém domě nedojde k porušení nového amerického federálního zákona proti protekci a jak prezidentův zeť oddělí své vlastní podnikání, aby nedocházelo ke střetu zájmů.

 

Podle britské premiérky Theresy Mayové se Velká Británie nebude pokoušet udržet část výhod svého členství v Evropské unii. Mayová usiluje o takzvaný tvrdý brexit, který předpokládá vystoupení Británie z bloku jednotného obchodu. To však znepokojuje konzervativní poslance, kteří jsou zastánci takzvaného lehkého brexitu, tzn. zachování jednotného trhu výměnou za přijetí unijních pravidel volného pohybu imigrace, vysvětluje britský deník The Times.

 

Nizozemská policie v sobotu zadržela na letišti v Amsterdamu nizozemského novináře, který se vrátil z ukrajinského Donbasu a přepravoval ve svém zavazadle úlomky z havarovaného letadla Malajských aerolinií MH17, všímá si ruský deník The Moscow Times. Muž navštívil Doněckou oblast kvůli natáčení dokumentárního filmu. Podle svých slov uzavřel dohodu s úřady, že úlomky dobrovolně odevzdá. Ty však po něm požadovaly také natočený materiál, který také následně zkonfiskovaly.

 

Maroko od tohoto týdne zakázalo výrobu a prodej burek, všímá si francouzský týdeník Le Point. Nošení této muslimské části oblečení, která pokrývá celou hlavu a tělo, je zatím povoleno. Důvodem je, že burku využívají zločinci. Marocké ministerstvo vnitra nicméně žádné oficiální prohlášení nevydalo. V některých marockých městech dokonce výrobci a prodejci burek dostali rozkaz zlikvidovat své zásoby do dvou dnů a ukončit výrobu i prodej burek.

 

Ruští miliardáři, včetně těch, kteří mají blízko k prezidentu Vladimiru Putinovi, od listopadového zvolení Donalda Trumpa budoucí hlavou Spojených států amerických zbohatli o dalších 29 miliard dolarů, upozorňuje americký magazín Forbes. Ruští miliardáři zbohatli dokonce rychleji než miliardáři v jakékoli jiné zemi kromě Spojených států. Díky růstu cen ropy na světových trzích totiž vzrostly ceny ruských akcií a kurz rublu, doplňuje slovenská Pravda.

 

 

Zdroj: Zet

 

 

Zahraniční tisk: Maroko zakázalo výrobu a prodej burek; Erdogan věří v lepší vztahy s USA Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

Youradionews.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio News.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.