reklama

Zahraniční tisk: Mexiko vydá do USA narkobarona Guzmána; španělská princezna před soudem

Zahraniční média píší 11. ledna o tom, že Mexiko souhlasilo s vydáním narkobarona Joaquína Guzmána americkým soudům. Ten měl na území Spojených států propašovat drogy v hodnotě několik miliard dolarů. Světová média si také všímají, že španělská princezna Cristina a její manžel stanuli před soudem kvůli obvinění ze zpronevěry téměř šesti milionů eur z veřejných zakázek. Princezně Cristině hrozí až 8 let vězení.

Mohlo by vás zajímat

Na první stránky světových médií se dnes dostala smrt britského rockového zpěváka Davida Bowieho, který v neděli po rok a půl trvajícím boji podlehl rakovině. Francouzský deník Le Monde píše, že Bowieho poslední album nazvané Blackstar vyšlo dva dny před jeho smrtí u příležitosti zpěvákových 69. narozenin. Umělce, který podle Le Monde za svůj život prodal 140 milionů alb na celém světě, proslavila v roce 1969 píseň Space Oddity. Během čtyřicetileté kariéry vydal na třicet alb a zahrál si i v několika filmech.

 

Mexiko souhlasilo s vydáním drogového narkobarona Joaquína Guzmána americkým soudům, píše americký týdeník Newsweek. Guzmán měl na území Spojených států propašovat drogy za několik miliard dolarů. Podle francouzské rozhlasové stanice RFI však chtějí mexické úřady nejprve vyslechnout amerického herce Seana Penna a mexickou herečku Kate del Castillovou poté, co byl v americkém magazínu Rolling Stone zveřejněn rozhovor o přípravě autobiografického filmu o Guzmánovi. Právě příprava tohoto rozhovoru přispěla ke Guzmánovu polapení.

 

Španělská princezna Cristina stanula se svým manželem před soudem kvůli vyšetřování podvodů a zpronevěry téměř šesti milionů eur z veřejných zakázek na konference a sportovní akce. Od obnovení španělské monarchie v roce 1975 jde o vůbec první případ, kdy člen královské rodiny čelí obvinění z trestných činů. Princezně podle španělského deníku El País hrozí za daňové podvody až osm let vězení.

 

Šest Pákistánců a jeden Syřan bylo zraněno při útocích proti přistěhovalcům v německém Kolíně nad Rýnem, informuje britský deník The Guardian. Podle místních novin Express měli útočit členové gangů, kteří se domluvili prostřednictvím sociální sítě Facebook. Deník poukazuje na souvislost s novoročními sexuálními útoky na ženy a krádežemi, kvůli nimž německá policie vyšetřovala i žadatele o azyl a migranty. Tyto útoky pak v Německu vyvolaly debatu o takzvané politice otevřených dveří německé kancléřky Angely Merkelové, která v loňském roce umožnila vstup do země více než jednomu milionu běženců.

 

Do města Madája na jihozápadě Sýrie míří humanitární konvoj se základními potravinami pro 40 tisíc osob na jeden měsíc. Podle informací britské zpravodajské stanice BBC jsou tamní obyvatelé už půl roku ve městě uvězněni kvůli blokádě vládních sil a jejich spojenců z šíitského islamistického hnutí Hizballáh. Od října se k nim navíc nedostala žádná pomoc. Někteří z nich dokonce zemřeli hlady. Na místo dorazí do konce týdne také léky a další potřebný materiál. Pomoc míří i do dvou obležených vesnic na severu Sýrie.

 

V provincii Alep na jihu Sýrie zemřelo při náletu ruských letadel 8 dětí a jejich učitelka, všímá si francouzský deník Le Figaro. Zprávu zveřejnila Syrská observatoř lidských práv sídlící ve Velké Británii, podle které bylo dalších 20 dětí zraněno.

 

Britský premiér David Cameron řekl, že i kdyby Britové odhlasovali vystoupení Velké Británie z Evropské unie, bude pokračovat ve své funkci. Podle britského deníku The Times Cameron nicméně hodlá vazby s Bruselem udržet. Ve svém včerejším projevu britský premiér uvedl, že jeho úkolem je nyní vyjednat lepší podmínky členství Velké Británie v Evropské unii a pak uspořádat referendum.

 

Ze zprávy slovenského ministerstva vnitra, na kterou poukazuje slovenský deník SME, vyplývá, že loni na Slovensku požádalo o azyl 169 lidí, avšak kladně vyřízených žádostí bylo jen osm. Slovenské občanství pak loni získaly jen dvě osoby. Deník SME dále upozorňuje, že země Evropské unie mohou běžencům udělit azyl nebo doplňkovou ochranu. Důvody pro jejich udělení se liší.

Zahraniční tisk: Mexiko vydá do USA narkobarona Guzmána; španělská princezna před soudem Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

  1. USA vyslaly bombardér nad Korejský poloostrov

    Společnost ·

    Americký bombardér B-52 dnes přeletěl nízko nad územím spojenecké Jižní Koreje. Šlo o demonstraci síly USA po středečním severokorejském jaderném testu, napsala agentu…

  2. Alter Eko: Vývoj měnové politiky v roce 2016

    Byznys ·

    Od krizového roku 2008 hraje měnová politika ve finanční světě velkou roli. Postupné oživování ekonomik ale vyvolává diskuzi o tom, zda je toto monetární inženýrství j…

Youradionews.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio News.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.