reklama

Zahraniční tisk: Mírové rozhovory v Ženevě začaly bez syrské opozice; virus zika je ve Francii

Zahraniční média si všímají, že mírové rozhovory o řešení syrské krize dnes začaly bez syrské opozice. Svou neúčast na jednání v Ženevě   syrská opozice oznámila na poslední chvíli. Jednání přitom byla kvůli její nejisté účasti už v minulosti odložena. Světová média si také všímají, že ve Francii se objevilo už objevilo pět případů nákazy virem zika. Podle médií není třeba panikařit. V zimním období je výskyt komárů, kteří virus přenášejí, nízký.

Mohlo by vás zajímat

Zatímco v Ženevě byly dnes pod záštitou Organizace spojených národů zahájeny mírové rozhovory, jejichž cílem je řešení krize v Sýrii, představitelé syrské opozice se setkali v saúdskoarabském Rijádu. Svou neúčast na jednání v Ženevě podle serveru rozhlasové stanice RFI syrská opozice oznámila na poslední chvíli. Jednání přitom už byla kvůli její nejisté účasti v minulosti odložena. Protože však ženevská jednání potrvají půl roku, je pravděpodobné, že se jich nakonec představitelé syrské opozice zúčastní. Diplomatické řešení syrské krize je nicméně zatím v nedohlednu, míní RFI.

 

Ve Francii se už objevilo pět případů nákazy virem zika, píše francouzský deník Le Figaro. Situace zatím ale není závažná, protože v zimním období je výskyt komárů, kteří virus přenášejí, nízký. Nicméně je třeba ještě prověřit další možnosti šíření nákazy. Virus zika je podle Světové zdravotnické organizace v současnosti rozšířen v necelé polovině latinskoamerických zemí. V některých případech způsobuje u těhotných žen těžké postižení plodu. Nedávno byla nákaza zjištěna u také u třiceti Evropanů, kteří se všichni vrátili z Jižní Ameriky. Žádný z pacientů se podle Le Figaro nenakazil v Evropě.

 

Francouzský deník Le Monde informuje o včerejším zatčení jeho dvou zvláštních zpravodajů v Burundi. Francie už požádala o jejich okamžité propuštění. Deník zjistil, že oba novináři, z nichž jeden je britské národnosti, byli spolu s dalšími patnácti zadrženými vyslýcháni burundskou policií poté, co se setkali s představiteli burundské opozice. Novináři do země přijeli v lednu, aby zjišťovali informace o politické krizi, která v zemi panuje od roku 2015. Jejich zatčení oznámila burundská státní televize a oficiálně bylo potvrzeno i na sociální síti twitter.

 

Navzdory tomu, že se favorit republikánů v amerických prezidentských volbách Donald Trump nezúčastnil předvolební debaty vysílané televizní stanicí Fox News, v níž by mohl promluvit k potenciálním voličům, těší se nebývalé pozornosti médií. Podle amerického deníku USA Today totiž Trump v televizní debatě dominoval, i když se jí osobně nezúčastnil. Zatímco ostatní kandidáti proti Trumpovi bojovali v jeho nepřítomnosti, miliardář je naopak kritizoval před svým vlastním přátelským publikem.

 

Japonské akciové trhy se opět ocitly v červených číslech. Jak dále uvádí britský deník The Guardian, japonské banky šokovaly přijetím záporné úrokové sazby minus 0,1 procenta. Japonská centrální banka se tak snaží ochránit ochabující ekonomiku před nejistou situací na světových akciových trzích. Cílem opatření je podpořit ostatní japonské banky, aby využily svých volných rezerv u centrální banky a více půjčovaly podnikům. Japonská centrální banka dnes uvedla, že pokud to bude nutné, není vyloučeno další snižování úrokové sazby.

 

Slovenský deník Pravda si všímá průzkumů veřejného mínění v Německu. Podle průzkumu časopisu Focus žádá 40 procent Němců rezignaci kancléřky Angely Merkelové kvůli uprchlické krizi. Dalších 45 procent Němců se však domnívá, že k odchodu Merkelové není důvod. Podle jiného šetření je dokonce 62 procent Němců přesvědčeno, že problém s migranty nedokáže vyřešit žádná politická strana v Německu. V tomto směru má největší důvěru veřejnosti vládnoucí koalice CDU/CSU. Pokud by dotázaní měli možnost kancléře volit přímo, stále by s přehledem zvítězila Angela Merkelová před Sigmarem Gabrielem, píše deník Pravda.

 

Mladí Britové jsou podle posledních šetření nejméně vzdělaní ze všech rozvinutých zemí, a to zejména v matematice. Z detailní analýzy Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj tak vyplývá, že stovky milionů liber, které se ve Velké Británii vydávají na školné, jsou do školství zbytečně. Studenti totiž výuku angličtiny a matematiky absolvují pouze se základními znalostmi. Britský deník The Times dokonce varuje, že příliš nízká kvalifikace lidem znesnadňuje následné splácení půjček, které si na vzdělání museli vzít.

Zahraniční tisk: Mírové rozhovory v Ženevě začaly bez syrské opozice; virus zika je ve Francii Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

Youradionews.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio News.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.