reklama

Zahraniční tisk: Německo hledá na Blízkém východě novou základnu; volby v Íránu

Světová média si všímají německo-tureckého sporu o vojenského letiště v tureckém Incirliku. Turecko totiž odpírá německým politikům návštěvu tamní jednotky bundeswehru. Německo si tak hledá náhradní leteckou základnu v Jordánsku, Kuvajtu nebo na Kypru. Zahraniční média dále píší o prezidentských volbách v Íránu, ve kterých se dnes utkají čtyři kandidáti.

Mohlo by vás zajímat

Evropa je rozpolcená nad čínským projektem „Nové hedvábné stezky“. Železniční propojení Číny s Evropou i Afrikou, do kterého chce Peking v následujících pěti letech investovat přes 120 miliard dolarů, se netěší podpory Západní Evropy. Na druhou stranu se líbí Velké Británii, Rusku, Česku, Slovensku nebo Turecku, podotýká slovenská Pravda. Němci pak dlouhodobě považují plán za málo transparentní. Nezaručuje podle nich standardy sociální ani ekologické a údajně neposkytuje Evropě stejný přístup na čínské trhy jaký si vymiňuje. Téma je aktuální po zvláštním summitu kterého se účastnil i prezident České republiky.

 

Evropský portál euronews vysvětluje napětí v české koaliční vládě jako předvolební mýdlovou operu. To co v souvislosti s vicepremiérem Andrejem Babišem vypadalo na zneužívání mediální moci a finanční skandál, se podle portálu změnilo v seriálovou přetahovanou tří alfa samců, čímž má server na mysli také prezidenta Miloše Zemana a premiéra Bohuslava Sobotku.

 

Německo se pře s Tureckem o užívání vojenského letiště v tureckém Incirliku. Když turecké úřady opakovaně nepustily německé politiky na návštěvu tamní jednotky bundeswehru, berlínská vláda oznámila, že přemýšlí o stěhování jednotky v regionu. Turecký ministr zahraničí se vzápětí nechal slyšet, že se Němců nikdo prosit nebude a Berlín si tedy skutečně hledá náhradní leteckou základnu v Jordánsku, Kuvajtu nebo na Kypru. Týká se dvě stě padesáti vojáků, kteří v regionu provádějí monitorovací lety, upřesňuje portál Deutsche Welle.

 

Evropský parlament odsoudil vážné porušování demokracie a základních práv v Maďarsku. V rezoluci dokonce Evropskou unii vyzval k zahájení procesu, který by teoreticky mohl vést k sankcím EU proti Budapešti. Portál Politico.eu upozorňuje, že i když jsou sankce nepravděpodobné, tenhle krok ukazuje, jak je Štrasburk frustrovaný postoji premiéra Viktora Orbána. Jeho vláda organizuje kampaně proti EU, proti imigrantům, nevládním organizacím i Středoevropské univerzitě.

 

Řecký parlament přijal další zákon, který ruší některé daňové úlevy a snižuje důchody. Úsporná legislativa má zadlužené zemi vydělat skoro 5 miliard euro do roku 2025. Proti legislativě demonstroval v Aténách asi dvacet tisíc lidí, premiér Alexis Tsipras Řekům vysvětloval, že úsporná opatření můžou znamenat, že se země vyhne intervencí od věřitelů jako je Mezinárodní měnový fond, píše Deutsche Welle.

 

V Íránu dnes začínají prezidentské a místní volby. Ze čtyř kandidátů mají zřejmě největší šance současný prezident Hasan Ruhání nebo konzervativní klerik Ebrahím Raisí. Nezíská-li žádný ze čtyř kandidátů přes 50 procent hlasů, utkají se dva nejúspěšnější ve druhém kole ještě příští pátek. Pozorovatelé upozorňují že volby ukážou, zdali se bude osmdesátimilionová muslimská země otvírat Západu, což je trend, který zahájil současný prezident. Americký deník New York Times upozorňuje, že i v zemi, kde je zakázán Facebook využívali během kampaně kandidáti sociální sítě jako Instagram.

 

Na newyorském náměstí Times Square najel úmyslně řidič vozu Honda do chodců. Dvaadvacet lidí zranil, jednu ženu zabil. Podle agentury Reuters nevyšetřuje policie útok jako trestný čin terorismu.

 

Američtí ochránci zvířat tvrdí, že pořadatelé tradičních oslav slunovratu v jihočínské provincii Jün-nan se rozhodli týden před slavnostmi zakázat tradiční prodej psího masa. Podle deníku New York Times by měl být prodej psů na maso trestný už od poloviny června. Podle zatím nepotvrzených zpráv hrozí nelegálním prodejcům pokuty ale i tresty odnětí svobody.

 

 

Zdroj: Zet

 

 

Zahraniční tisk: Německo hledá na Blízkém východě novou základnu; volby v Íránu Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

 1. Na Alza.cz lze platit v bitcoinech

  Byznys ·

  Největší tuzemský e-shop Alza.cz umožňuje ode dneška platby v bitcoinech. Showroomy prodejce v Praze a Bratislavě jsou již vybaveny směnnými automaty, ve kterých mohou…

 2. BBC: Macronův kabinet je genderově vyvážený

  Společnost ·

  Nový francouzský prezident Emmanuel Macron představil svůj kabinet, který je podle jeho dřívějších slibů genderově vyvážený. Jedenáct z celkových dvaadvaceti funkcí mi…

 3. Praha se stala partnerem čínské Šanghaje

  Byznys ·

  Praha uzavřela partnerství s čínským velkoměstem Šanghají. Dohodu, kterou již dříve schválilo zastupitelstvo českého hlavního města, ve středu v Číně podepsal náměstek…

Youradionews.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio News.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.