reklama

Zahraniční tisk: Nepál nesužuje jen geologie, ale i chudoba a špatná infrastruktura

Zahraniční média píší 27. dubna v souvislosti se sobotním zemětřesením v Nepálu, které si vyžádalo přes 3 tisíce obětí, také o tamní chudobě a špatném stavu infrastruktury. Zároveň připomínají poslední velké zemětřesení v této vysokohorské zemi, při kterém zahynulo osm a půl tisíce lidí.  

Mohlo by vás zajímat

Nepál se stal zranitelným nejen kvůli své dramatické geologii, píše britský list The Guardian. Země je ochromena chudobou a katastrofálním stavem infrastruktury. Když Nepálem o uplynulém víkendu otřáslo zemětřesení, kterého se země už dlouho obávala a při kterém přišlo o život nejméně 3 200 lidí, zkáza a spoušť byly nevyhnutelné. Káthmándú, hustě obydlené hlavní město jednoho z nejchudších států na světě, se rozkládá na seismologicky nestabilních svazích Himalájí.  Při posledním velkém zemětřesení před 81 lety bylo město srovnáno se zemí a o život přišlo 8 500 lidí, připomíná britský The Guardian.

Prohlášení ministrů financí členských zemí Evropské unie o tom, že se nezabývají vystoupením Řecka z měnové unie, je zapotřebí chápat dvěma způsoby, domnívá se slovenský deník SME. A to zaprvé buď jako falešný signál v rámci prevence paniky, pokud je vystoupení Řecka z měnové unie neodvratné. Nebo jako známku organizovaného ústupu po procitnutí, že i když Řecko nepřistoupí na reformy, neexistuje v Evropské unii převažující vůle k ukončení finanční pomoci Řecku a jeho vyloučení z eurozóny. Paradoxem však je, že pravdivé mohou být obě dvě varianty, konstatuje slovenský list.

Rubl je v dobré formě, ruská ekonomika však nikoliv, píše ruský deník Moscow Times. V průběhu letošní zimy přispěla kombinace rychle klesajících cen ropy, zvýšené geopolitické nestability a enormního odlivu soukromého kapitálu z Ruska ke vzniku zřetelného smyslu pro paniku v rámci ruské ekonomiky. Když se ale podíváme na dosavadní výsledek ruské ekonomiky za rok 2015, je zřejmé, že podle některých indikátorů bude v letošním roce místo pro určitý optimismus, konstatuje ruský Moscow Times.

Evropská komise plánuje založit evropské protiteroristické centrum, píše ve svém dnešním vydání rakouský deník Der Standard. Podle informací zveřejněných v německém deníku Die Welt by evropské protiteroristické centrum mělo vzniknout v rámci evropského policejního úřadu EUROPOL. Jeho úkolem by bylo shromažďovat informace o teroristických sítích, evropských džihádistech, podezřelých finančních transakcích a obchodu se zbraněmi, všímá si rakouský Der Standard.

V příštím roce bude muset Organizace spojených národů udělat důležité rozhodnutí, uvádí americký deník The Washington Post. Funkční období současného generálního tajemníka OSN Pan Ki-muna končí v prosinci 2016. V minulosti se o nástupci rozhodovalo vždy až v roce, kdy končilo funkční období stávajícího generálního tajemníka, ale v tomto případě se debata začíná rozbíhat už daleko dříve. Od vzniku OSN v roce 1945 se na postu jejího generálního tajemníka vystřídalo celkem 8 mužů. Dalším generálním tajemníkem by ale měla být žena, míní americký The Washington Post.

Nadcházející rozvrácené volby nedokážou napravit rozvrácenou Británii, píše v souvislosti s blížícími se všeobecnými volbami ve Velké Británii deník The Times. Podle listu by se neměl dělat takový povyk kvůli tomu, že si premiér David Cameron nevzpomněl na to, kterému fotbalovému týmu předstírá svou náklonnost. Veřejnost by naopak mělo trápit to, že britským politikům přestává sloužit paměť v souvislosti s podstatně důležitějšími věcmi, míní britský The Times.

Zahraniční tisk: Nepál nesužuje jen geologie, ale i chudoba a špatná infrastruktura Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

Youradionews.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio News.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.