reklama

Zahraniční tisk: Nizozemsko varovalo Belgii před útoky včas; brazilská politická krize pokračuje

Zahraniční média píší 30. března o tom, že nizozemské úřady varovaly Belgii před podezřelými extrémisty šest dní před atentátem. Proč belgičtí zpravodajci nevyhodnotili informace jako důležité, se vyšetřuje. Světová média si dále všímají, že jen pár měsíců před olympiádou v Brazílii opouští Strana brazilského demokratického hnutí vládní koalici. Odvolala z kabinetu šest svých ministrů a vážně tak oslabila postavení prezidentky Dilmy Roussefové.

Mohlo by vás zajímat

Ani slibované tři a půl miliardy euro, které mají jen v letošním roce přinést České republice nové obchodní kontrakty s čínskými podniky, neumlčely české kritiky strategického partnerství s Pekingem. Na pět set demonstrantů protestovalo s protizemanovskými slogany a tibetskými vlajkami v centru Prahy, kterou navštívil čínský prezident Si Tin-pching, upozorňuje německý portál Deutsche Welle. Slovenský deník SME zároveň kritizuje víkendové prohlášení prezidenta Miloše Zemana o konci tlaku Evropské unie a USA na Prahu. Pokud chce Česko oslabit vztahy s těmito dvěma partnery, píše slovenský deník, je to šílenství.

 

Nizozemské úřady oznámily, že Belgičany včas varovaly před teroristickými útoky v Bruselu. Tip na podezřelé extrémisty, kteří nakonec umístili bomby do příletové haly bruselského letiště a metra, měli Nizozemci od americké zpravodajské bezpečnostní služby FBI. Informace o kriminální a teroristické minulosti bratrů Chalída a Ibrahíma Bakraouivých si předali policisté sousedních zemí při běžném setkání už šest dní před atentátem. Proč zpravodajci nevyhodnotili informace jako důležité, se už vyšetřuje. Německý portál Deutsche Welle dodává, že letiště zůstává zatím uzavřené a ani po svém otevření nebude ještě několik týdnů fungovat se stejnou frekvencí letů jako dřív.

 

Bývalý velitel britské rozvědky MI-6 prohlásil, že Británie bude bezpečnější proti teroristickým útokům, pokud se vzdá plánu na vystoupení z Evropské unie. Richard Barret, který vedl britské oddělení pro boj s extremismem a monitorovací tým OSN pro boj s Al Kajdou, uvádí, že Británii nikdo nenutí stát se součástí Schengenu a jako člen EU používá výhody předhraničních kontrol v pevninské Evropě jako například v Belgii nebo Francii. Pokud se Británie stáhne do vlastní ulity, nikdy prý nebude dostatečně informována o tom, který z jejích občanů se právě vrací z teroristického výcviku na Blízkém východě, řekl bývalý zpravodajec týdeníku Newsweek.

 

Už druhý den pátrají slovenští potápěči marně v Dunaji po těle ředitele Institutu finanční politiky Martinu Filkovi. Ten měl v pondělí večer na projížďce ve člunu v Bratislavě se svým kolegou nehodu. Případ podle slovenského deníku Pravda vzbuzuje nejrůznější spekulace, protože bylo při nehodě velmi dobré počasí a Filkův spolucestující doplaval u Přístavního mostu ke břehu bez problémů.

 

Pokud Západ nepomůže Libyi bojovat s ilegálními imigranty, Tripolis je nechá pokračovat v cestě na evropský kontinent, pohrozily úřady severoafrického státu. Londýnský deník The Times uvádí, že uprchlická centra v Libyi a tamní pobřežní hlídky nemají dostatek prostředků pro boj s nelegálními migranty. Podle statistik evropské agentury Frontex přeplulo v loňském roce z Libye do Itálie 154 tisíc běženců a letos by se jejich počet mohl zdvojnásobit.

 

Americký deník USA Today uvádí, že oznámení Federální bezpečnostní služby FBI, která prý už od firmy Apple nepotřebuje přístup do mobilu kalifornského atentátníka, je matoucí pro mnoho dalších soudních případů. Soudní spor amerických federálů se softwarovým gigantem měl totiž vytvořit precedent, jak v podobných případech postupovat. Deník poukazuje na to, že u místních soudů ve Spojených státech může být na tisícovku podobných případů, kdy se klienti domáhají přístupu k zakódovaným datům. Když si FBI  k informacím z telefonu našla jinou cestu, zklamala tím prý jejich naděje.

 

Brazilská politická krize pokračuje. Pár měsíců před olympiádou v Riu opouští Strana brazilského demokratického hnutí vládní koalici. Odvolala z kabinetu šest svých ministrů a vážně tak oslabila postavení prezidentky Dilmy Roussefové. Vedení nejsilnější vládní strany nechce už podle agentury Reuters spolupracovat s klíčovým partnerem, Stranou pracujících. Zvyšuje se tak zároveň tlak na vyšetřování a odvolání prezidentky, která údajně při kampani v roce 2014 porušila volební zákon.

 

Tradiční firma De La Rue, která mimo jiné tiskne britské bankovky různé nominační hodnoty, oznámila zahájení projektu, kterým by převedla britské pasy do chytrých telefonů. Jak píše londýnský deník The Times, možná se tak blíží doba, kdy dobře zabezpečený telefon může v odbavovací frontě na letišti nahradit tradiční papírové cestovní dokumenty.

Zahraniční tisk: Nizozemsko varovalo Belgii před útoky včas; brazilská politická krize pokračuje Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

  1. FBI prolomila iPhone atentátníka ze San Bernardina

    Společnost ·

    Federální úřad pro vyšetřování (FBI) se dostal do telefonu střelce z amerického San Bernardina Syeda Farooka bez pomoci jeho výrobce, společnosti Apple. Oznámilo to am…

Youradionews.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio News.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.