reklama

Zahraniční tisk: Nový trajekt propojí Rusko a KLDR; hlasování o rozdělení Bosny a Hercegoviny

Zahraniční média si všímají, že Rusko zahájilo provoz nového trajektu, který zemi propojí se Severní Koreou. Nové spojení povede z ruského přístavu Vladivostok do severokorejského přístavu Rajin. Ruští provozovatelé trajektu tvrdí, že jde o čistě obchodní zájem. Světová média dále píší o tom, že by mohlo dojít k rozdělení Bosny a Hercegoviny. Prezident Republiky srbské Milorad Dodik chce referendum o nezávislosti.

Mohlo by vás zajímat

Švédsko zastavilo předběžné vyšetřování zakladatele WikiLeaks Juliana Assange, který již 7 let čelí obvinění ze znásilnění. Informuje o tom britský deník The Guardian. Nyní pětačtyřicetiletý Assange žije od roku 2012 na ekvádorském velvyslanectví v Londýně, kde se skrývá před svým vydáním do Švédska. Veškerá obvinění vytrvale popírá. Do Stockholmu odmítá odjet také proto, že by odtud mohl být vydán do Spojených států, kde čelí žalobě za zveřejnění 500 tisíc tajných vojenských informací o válkách v Afghánistánu a Iráku.

 

Dva bývalí šéfové izraelské tajné služby Mosad vyzvali Izrael, aby odmítl zpravodajství ze Spojených států. Učinili tak v souvislosti s obviněním amerického prezidenta Donalda Trumpa, že předal utajované informace Rusku. Bývalý ředitel Mosadu Danny Yatom v souvislosti s únikem informací hovoří „vážném pochybení“ a tvrdí, že Izrael by za něj měl USA potrestat a buď zcela, nebo částečně přestat Washingtonu předávat informace, aby tak nedošlo k ohrožení informačního zdroje, uvedl britský deník The Times.

 

Epidemie cholery v Jemenu si během tří týdnů vyžádala 242 obětí, varuje francouzský deník Le Figaro. Země je zároveň pustošena občanskou válkou a vážnou humanitární krizí. Celkový počet obětí cholery by se podle Světové zdravotnické organizace mohl v průběhu příštího půl roku vyšplhat až na 300 tisíc. Třetina obětí pochází z hlavního města San'á. Vážné případy cholery, pokud nejsou léčeny pomocí infúzí a antibiotik, mohou vést k úmrtí během několika hodin.

 

Americké letectvo včera v Sýrii v blízkosti hranice s Irákem a Jordánskem zaútočilo na prorežimní syrský vojenský konvoj. Francouzský deník France Soir připomíná, že jde již o druhý americký útok. Poprvé Američané v Sýrii udeřili před šesti týdny. Podle amerického mluvčího syrský konvoj představoval hrozbu pro americké a (syrské) spojenecké síly. Syrská observatoř lidských práv v souvislosti s tímto útokem uvedla, že zemřelo 8 lidí.

 

Prezident bosenské Republiky srbské Milorad Dodik opět hovoří o rozdělení Bosny a Hercegoviny. Dodik chce referendum o nezávislosti a očekává, že ho budou Spojené státy tolerovat, píše slovenský deník Sme. Podle Charty OSN má každý národ právo na sebeurčení, míní Dodik, a není správné držet Republiku srbskou ve vězení, které se nazývá Bosna a Hercegovina a není pro ni přínosné. Dodik už referendum o nezávislosti několikrát v minulosti avizoval navzdory nesouhlasu domácích politických frakcí i mezinárodního společenstva.

 

Americký magazín Newsweek informuje, že Rusko zahájilo provoz nového trajektu, který Rusko propojí s izolovanou Severní Koreou. Trajektové spojení je zajištěno z tichomořského ruského přístavu Vladivostok do severokorejského přístavu Rajin. Ruští provozovatelé trajektu tvrdí, že jde o čistě obchodní zájem. Provoz trajektu byl zahájen navzdory varování Spojených států v souvislosti s raketovými testy Pchjongjangu. Někteří odborníci se proto domnívají, že Severní Korea má v úmyslu budovat vztahy s Moskvou pro případ, že by přišla o čínské spojenectví, doplňuje Newsweek.

 

V Íránu se dnes konají první prezidentské volby od uzavření dohody o jaderném odzbrojení se světovými velmocemi, všímá si americký portál abcNEWS. Volby jsou nicméně vnímány jako referendum o mírnější politice osmašedesátiletého Hasana Rúháního. Více než 56 milionů íránských voličů bude prostřednictvím volby prezidenta rozhodovat zároveň o ekonomických otázkách. V souvislosti s dohodou byly totiž také zrušeny některé sankce.

 

 

Zdroj: Zet

 

 

Zahraniční tisk: Nový trajekt propojí Rusko a KLDR; hlasování o rozdělení Bosny a Hercegoviny Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

 1. BBC: Švédsko pozastavilo stíhání Assange

  Společnost ·

  Švédská prokuratura zastavila vyšetřování zakladatele portálu WikiLeaks Juliana Assange, kterého stíhala kvůli údajnému znásilnění. Rozhlasové vysílání BBC World Servi…

 2. Na Alza.cz lze platit v bitcoinech

  Byznys ·

  Největší tuzemský e-shop Alza.cz umožňuje ode dneška platby v bitcoinech. Showroomy prodejce v Praze a Bratislavě jsou již vybaveny směnnými automaty, ve kterých mohou…

 3. BBC: Macronův kabinet je genderově vyvážený

  Společnost ·

  Nový francouzský prezident Emmanuel Macron představil svůj kabinet, který je podle jeho dřívějších slibů genderově vyvážený. Jedenáct z celkových dvaadvaceti funkcí mi…

Youradionews.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio News.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.