reklama

Zahraniční tisk: Obama věří v objevení léku proti rakovině; Rusko nevyloučilo azyl pro Asada

Světová média dne 13. ledna píší o tom, že Rusko nevyloučilo možnost udělení azylu syrskému prezidentovi Bašáru Asadovi. Stalo by se tak, kdyby Asad prohrál volby a byla by sepsána nová ústava. Média dále informují o Zprávě o stavu Unie, ve které americký prezident Barack Obama vyjádřil víru v to, že Spojené státy dokážou vyvinout lék proti rakovině. 

Mohlo by vás zajímat

Americký prezident Barack Obama ve své poslední Zprávě o stavu Unie zdůraznil především víru ve změnu k lepšímu, kterou dokáže americký Kongres nadále prosazovat v domácí i zahraniční politice. Vyslovil také naději, že Spojené státy najdou lék proti rakovině. V každoročním projevu před společným zasedáním Sněmovny reprezentantů a Senátu dále varoval teroristy, že Američané mají dobrou paměť a dlouhé prsty a upozornil, že Islámský stát není zástupcem islámu. Ohledně domácí scény nemluvil o kontrole zbraní tolik, jak se očekávalo. Pro Obamu byla Zpráva o stavu Unie jednou z posledních příležitostí jak oslovit národ a politiky před prezidentskými volbami, které v listopadu určí jeho nástupce, připomíná agentura Reuters.

 

Osm z deseti obětí včerejšího bombového útoku v Istanbulu pocházelo z Německa. Sebevražedný atentátník ze Sýrie, který se odpálil nedaleko Modré mešity, se narodil v Saúdské Arábii a hlásil se k Islámskému státu. Jak uvádí portál Deutsche Welle, Istanbul dnes navštíví německý ministr vnitra Thomas de Maiziére, aby se o útoku informoval a zajistil pomoc dalším spoluobčanům zraněným při atentátu.

 

Chod některých zdravotnických oddělení v nemocnicích na Slovensku je ohrožen hromadnými výpověďmi, které podaly zdravotní sestry. Fakultní nemocnice v Prešově už je v krizovém stavu a odesílá pacienty jinam, píše deník Pravda.  Výpověď tam podalo více než 1 100 zdravotních sester, které nesouhlasí s novým zákonem, jenž od ledna upravuje platy pracovníku ve zdravotnictví. Sestrám se nelíbí koeficienty výpočtů mzdy a to, že nové platy nezohledňují jejich zkušenosti. Většina sester je ve výpovědní lhůtě, část z nich je navíc na nemocenské. Podobná situace podle deníku nastala také v Žilině, Trnavě nebo Bojnicích.

 

Do jaké míry mohou silvestrovské útoky z Kolína nad Rýnem radikalizovat postoje veřejnosti vůči migrantům, zkoumá týdeník Der Spiegel. Policie selhala, ani politici včetně kancléřky nedokázali zatím přijít s ničím novým, jen opakují svoje postoje, konstatuje list. Vzkaz Angely Merkelové „To zvládneme,“ už ale další kritickou debatu nezastaví. V Kolíně se zhmotnily obavy radikálů a jak dokládá i výpověď jednoho ze sloužících policistů, stát nedokázal situaci zvládnout - na kritický silvestrovský večer nepřidělil pořadatelům požadovaný počet policistů.

 

Dokud nebuda sepsána nová ústava a nebudou se konat volby, bude Rusko v Sýrii podporovat režim Bašára Asada, řekl ruský prezident Vladimir Putin deníku Bild. Zároveň dodal, že je tím pádem příliš brzy na to, vyjednávat o Asadově odstoupení a případném azylu. Pokud ovšem Asad ve volbách prohraje a bude nutné, aby odešel ze země, je možné, že Rusko syrskému prezidentovi poskytne azyl.

 

Nová polská vláda stanovila jako jeden z hodpodářských cílů ekonomiky pětiprocentní růst hrubého domácího produktu. Ministr financí Pawel Szalamacha ale připouští, že takových čísel polská ekonomika letos ještě nedosáhne. Světová banka je ještě skeptičtější. Její odhady pro stávající a příští rok naznačují, že růst polského HDP nepřekročí čtyři procenta, uvádí anglicky psaný Hlas Varšavy Warsaw Voice.

 

V Rusku vstoupil v platnost zákon, podle kterého mají zadržené osoby do tří hodin po zatčení právo na telefonát příbuzným nebo advokátovi, aby je informovali o své situaci. Zákon navržený horní komorou parlamentu schválila i Duma, referuje deník The Moscow Times.

 

U belgického soudu se zkomplikoval případ islámského akademika a specialisty na džihád Montasíra Aldemeha, který se chtěl v Sýrii přidat k jednotkám Islámského státu a byl v listopadu zadržen. Ukázalo se, že jeho osvědčení o absolvování kurzu proti radikalizaci islámu bylo falešné a sehnal mu ho jeho vlastní obhájce, který byl na místě obviněn. Je obžalován z padělání úřední listiny, kterou sestavil s místním imámem, aby obviněného islamistu propustili z vazby, uvádí belgický server Flanders News.

 

Hotovostní platby nejsou na ústupu jen kvůli platebním kartám. Kodaňský deník Copenhagen Post upozorňuje, že  stále více Dánů platí mobilním telefonem, přes aplikací MobilePay. Zatímco v roce 2014 dosáhly tyto transakce celkového objemu 7 miliard dánských korun, loni už telefonem Dánové zaplatili za zboží a služby v hodnotě 18 miliard dánských korun. Jen v prosinci použili aplikaci pro deset milionů transakcí. Platby přes mobilní telefon se vyplatí zejména soukromým osobám, které mají aplikaci zdarma, zatímco podnikatelé a firmy hradí paušál i menší poplatky za jednotlivé platby.

 

Starosta městečka Corsico nedaleko italského Milána vydal nařízení, podle kterého nedostanou děti ve státních školách najíst, pokud jejich rodiče včas obědy nezaplatí. Místní školy sice už obdržely seznamy dotyčných dětí, ukázalo se ale, že učitelé i ostatní žáci byli připravení se s dětmi ze zhruba pěti set sociálně slabších rodin o své jídlo podělit. Starosta Filippo Errante tedy ze solidarity posunul ještě jednou rodičům termín splatnosti. Podobně už museli zasahovat starostové v dalších městech regionu, píše italský list Corriere della Sera.

 

 

Zdroj: Zet

Zahraniční tisk: Obama věří v objevení léku proti rakovině; Rusko nevyloučilo azyl pro Asada Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradionews.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio News.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.