reklama

Zahraniční tisk: Odhalení teroristického útoku v Turecku; Charlie Hebdo chystá speciální vydání

Světová média dne 31. prosince píší o tom, že turecká policie odhalila v hlavním městě Turecka Ankaře plán na teroristické útoky, ke kterým mělo dojít během silvestrovské oslavy. Zahraniční média dále informují o francouzském satirickém časopisu Charlie Hebdo, který na leden připravuje speciální vydání za účelem připomenout rok od teroristického útoku na jeho redakci.

Mohlo by vás zajímat

Turecká policie odhalila v Ankaře plán na teroristické útoky zaměřené na silvestrovské oslavy. Podle britského deníku The Guardian policisté ve čtvrti Mamak zadrželi dva podezřelé militanty s napojením na Islámský stát. Při zátahu zabavili vestu s trhavinou a další samostatnou nálož uloženou v batohu plném ložisek a sekaného kovu. Dva zadržení Turci se podle turecké tiskové agentury chtěli odpálit v ankarské čtvrti Kizilaj při veřejných slavnostech vítání nového roku. Kvůli teroristické hrozbě zrušila veřejný ohňostroj a doprovodné oslavy příchodu nového roku také bruselská radnice.

 

Německá kancléřka Angela Merkelová ve svém projevu u příležitosti příchodu nového roku vyzývá občany především k solidaritě s uprchlíky. Němci se podle ní v následujícím roce nemají nechat rozdělit do sociálních nebo generačních skupin. Krizi společné evropské měny euro kancléřka nezmínila. Vyslovila ale naději, že němečtí mistři světa ve fotbale získají v roce 2016 i evropský titul na šampionátu ve Francii, podotýká portál Deutsche Welle.

 

Už v následujícím roce si Nizozemsko a Belgie po vzájemné dohodě vymění území, které zejména Belgii působilo problémy. Belgie přijde o pohraniční oblast o velikosti patnácti fotbalových hřišť v povodí řeky Mázy. Ta už více než sto let meandruje tak, že k území byl jediný přístup z poloostrova v Nizozemsku. Deník The Independent cituje starostu nedalekého belgického města Vise a upozorňuje, že na daném území se v posledních třech letech usadili prodejci drog a výtržníci, protože se belgické policii obtížně kontrolovalo, jelikož k němu neměla přirozený přístup ani z řeky. Před lety na místě objevili obyvatelé tělo bez hlavy, a když nález hlásili nizozemským policistům, byli odkázáni do Belgie. Britský list poznamenává, že jinde provázejí posuny státní hranice letité spory, a uvádí příklady indicko-bangladéšského pomezí nebo hranici mezi Kostarikou a Nikaraguou.

 

Týdeník The Economist varuje před pokračující hospodářskou a politickou krizí Brazílie. Zatímco by se země měla připravovat na srpnové olympijské hry, čeká ji prý daleko smutnější podívaná. Už třetí ratingová agentura minulý týden výrazně snížila kredibilitu státu, ministr financí jmenovaný současnou prezidentkou Dilmou Rousseffovou odstoupil a ekonomika země má v příštím roce klesnout o tři procenta. Vládnoucí koalici navíc provází rozsáhlý korupční skandál související se státní ropnou firmou Petrobras a prezidentka čelí ústavní žalobě kvůli snaze zakrýt skutečnou výši státního rozpočtového schodku, který nyní dosahuje 10 procent hrubého domácího produktu. Většinu peněz, které v rozpočtu chybí, vláda utratila na zvýšení důchodů a daňové úlevy pro podniky v preferovaných odvětvích.

 

Francouzský satirický magazín Charlie Hebdo chystá zvláštní vydání, které připomene lednový útok teroristů na redakci. Vydání které vyjde v nákladu jednoho milionu kusů, bude obsahovat kresby zavražděných karikaturistů i přspěvky současných redaktorů. Při islamistickém útoku ze sedmého ledna zahynulo dvanáct členů redakce. Několik týdnů po útoku se prodalo více než sedm milionů výtisků časopisu, připomíná německý portál Deutsche Welle.

 

Britský týdeník The Economist píše o dobytí iráckého města Ramádí iráckou armádou. Ta za podpory sunnitských kmenových bojovníků, místní policie a náletů amerického letectva získala strategicky důležitý prostor zpět od Islámského státu. Irácká armáda si tak po sedmi měsících od chvíle, kdy vojáci z města před džihádisty utekli, výrazně zlepšila reputaci a zajistila podporu vládě v Bagdádu. Pro úspěch operace, která zvýšila naděje na dobytí Fallúdži a dalších měst, byl podle týdeníku důležitý neobvyklý způsob spolupráce pozemního vojska a letectva.

 

Spojené státy chystají podle agentury Reuters sankce proti nadnárodním firmám, které zřejmě pomáhaly Íránu ve vývoji raketového programu. Deník The Wall Street Journal už dříve informoval, že jde o celkem dvanáct společností v Íránu, Hongkongu a Spojených arabských emirátech.

 

Dvěma Britům hrozí v Polsku soud za krádeže exponátů z muzea v Osvětimi. Než je letos v červnu hlídač v bývalém koncentračním táboře z druhé světové války nahlásil policii, měli sedmnáctiletí Marcus Dell a Ben Thompson během školního výletu sebrat vystavenou zrezivělou sponku do vlasů, sklíčka a knoflíky. Když se ke krádeži přiznali, dostali jen pokutu. Nyní je však chtějí polští vyšetřovatelé postavit před soud, kde jim podle deníku The Times teoreticky hrozí i desetileté tresty odnětí svobody.

 

Deník Washington Post registruje bizarní případ znásilnění v americkém státě Georgia. Sedmadvacetiletý útočník v pondělí v odlehlé části města Clayton požádal oběť, aby zavolala mobilním telefonem svému příteli, protože chtěl, aby její partner znásilnění poslouchal v přímém přenosu. Napadená ovšem zavolala na nouzovou linku 911. Operátor nejenže stačil v telefonu před útočníkem pohotově předstírat, že je ženin partner, ale zároveň na místo činu přivolal policii, která pachatele zadržela. Útočník má být obžalován z několika trestných činů.

 

Zahraniční tisk: Odhalení teroristického útoku v Turecku; Charlie Hebdo chystá speciální vydání Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradionews.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio News.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.