reklama

Zahraniční tisk: Oponenti kritizují novou půjčku Řecku; Proruští separatisté se mobilizují k bojům

Světová média dne 14. srpna píší o tom, že odpůrci dohody o další půjčce Řecku, že by Syriza měla stát za svým původním programem, díky kterému vyhrála volby. Média se dále zmiňují o proruských povstalcích, kteří se na východě Ukrajiny mobilizují a připravují k dalším bojům. Několik hodin poté, co ruský prezident Vladimir Putin svolal mimořádně zasedání bezpečnostní rady státu, tak jednotky proruských separatistů zrušily všechny vojenské dovolené, aby zvýšily stav bojové pohotovosti. 

Mohlo by vás zajímat

Ještě dnes ráno pokračovala v řeckém parlamentu debata o přijetí ekonomického plánu na záchranu zadlužené země. Premiér Alexis Tsipras se snažil přesvědčit poslance vlastní strany Syriza o tom, že další půjčka od evropských věřitelů ve výši osmdesáti pěti miliard eur má smysl. Jeho oponenti v čele s bývalým ministrem energetiky Panajotisem Lafazanisem poukázali na podle nich nevýhodné podmínky půjčky zahrnující další privatizaci a krácení důchodů. Odpůrci dohody o další půjčce tvrdí, že Syriza by měla stát za svým původním programem, díky kterému vyhrála volby. I tak se ale očekává, že dohoda bude schválena, aby ji odpoledne mohla v Bruselu posoudit schůzka ministrů financí eurozóny, píše zpravodajský portál Deutsche Welle.
 
Proruští povstalci na východní Ukrajině se mobilizují a připravují k dalším bojům. Jen několik hodin poté, co ruský prezident Vladimir Putin svolal mimořádné zasedání bezpečnostní rady státu, zrušily jednotky proruských separatistů všechny vojenské dovolené i opuštění posádky, aby zvýšily stav bojové pohotovosti, uvádí ruská státní televize. Britský deník The Times v této souvislosti připomíná, že ukrajinská vláda dlouhodobě obviňuje povstalce z ostřelování z tanků a dělostřeleckých pozic ukrajinské armády, což podle Ukrajiny odporuje mírovým dohodám, které obě strany konfliktu uzavřely v únoru v Minsku.
 
Maďarská ultrapravicová opoziční strana Jobbik požaduje, aby o výstavbě sběrných táborů pro zahraniční uprchlíky v Maďarsku hlasovali obyvatelé v místních referendech. Na protestní demonstraci v jihomaďarské obci Martonfa, kde se má budovat nový sběrný tábor, to prohlásil předseda Jobbiku Gábor Vona. Občanům slíbil, že parlamentu předloží návrh nového imigračního zákona. Maďarská vláda avizovala, že nejpozději začátkem září začne s výstavbou dvou dočasných sběrných táborů, které v kontejnerech a stanech umožní ubytování až tisíce přistěhovalců. Podle místních serverů kabinet zároveň chystá nařízení, které by znemožnilo místním samosprávám výstavbu brzdit a protestovat proti ní. Podle slovenského deníku Pravda k tomu stačí tábory definovat jako objekty zajišťující bezpečnost země.
 
Ještě včera nevpouštěli správci severočínského přístavu Tchien-tin do zátoky žádné lodě s ropou nebo výbušnými a hořlavými materiály. Přestože středeční požár v místních docích už mají hasiči pod kontrolou, úřady odmítají uvést, jaké chemické látky v přístavu vybuchly. Radní města, které je desátým největším přístavem světa, tvrdí, že příčiny exploze a požáru jsou stále předmětem vyšetřování a ekologové nadále odebírají vzorky místní vody.  Jak upozorňuje Deutsche Welle, nákladní doprava v regionu zůstává ochromená.
 
Americký deník USA Today otiskuje zprávy, podle kterých měli džihádisté z Islámského státu tento týden použít proti Kurdům v Iráku zbraně hromadného ničení. Nejmenované vojenské zdroje tvrdí, že se jednalo o chemickou bojovou látku yperit, kterou mohli muslimští radikálové získat z vojenských skladů v Sýrii. Syrská armáda prezidenta Assada prokazatelně disponovala chemickými zbraněmi ještě v roce 2013, kdy slibovala, že se jich zbaví. Kurdové byli předmětem chemického útoku už za režimu Saddáma Husajna v devadesátých letech. Příslušníci Islámského státu neútočí zřejmě chemickými zbraněmi poprvé – už dříve byli obviněni z použití bojových plynů na bázi chloru.
 
Kvůli pokračujícímu nedostatku základních potravin a dalšímu rabování se ve Venezuele v noci prodloužily fronty před zavřenými obchody s jídlem. Reportáž agentury Reuters z města Maracaibo ilustruje zoufalství ponocujících matek, dětí i překupníků, na které dopadá hospodářská krize státu primárně závislého na ziscích ze stále levnější ropy. Na vině je i měnová politika vlády zakazující držení většího množství amerických dolarů, stejně jako recese a inflace, uvádí agentura Reuters.
 
Rozsáhlý článek o globálním nedostatku zásob pitné vody začíná německý týdeník Der Spiegel reportáží z vyschlé Kalifornie, kde místní odborníci s vrtnými soupravami marně hledají nové vodní zdroje. Objednávky zoufalých farmářů i seniorů, jejichž denní příděl vody je omezen, jsou podle týdeníku jen začátkem vodní civilizační nouze. Za tu mohou podle Der Spiegelu i krátkozraká rozhodnutí evropských vlád, jejichž země zatím vodní deficit nepociťují.
 
Zatímco stará komunistická Kuba oslavovala 89. narozeniny revolučního vůdce Fidela Castra v médiích články o amerických zločinech za druhé světové války, uvolňování diplomatických vztahů mezi oběma zeměmi pokračuje. Na Kubě dnes po několika dekádách oficiálně vyvěsí vlajku Spojených států, které Castrův režim vždy prezentoval jako úhlavního nepřítele., napsala agentura Reuters.
Zahraniční tisk: Oponenti kritizují novou půjčku Řecku; Proruští separatisté se mobilizují k bojům Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Varufakis: Záchranný program nebude fungovat

    Společnost ·

    Bývalý řecký ministr financí Janis Varufakis si myslí, že nový záchranný program, na kterém se Řecko dohodlo s věřiteli, nebude úspěšný. Varufakis to řekl v rozhovoru …

Youradionews.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio News.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.