reklama

Zahraniční tisk: Orbán chválil politiku Merkelové; Rusko ukončí zbrojní zakázky z Ukrajiny

Maďarský premiér Viktor Orbán je v zahraniční politice mnohem krotší než v té domácí. V rozhovoru pro zahraniční média chválil politiku německé kancléřky Angely Merkelové, a to i tu imigrační. Světová média si dále všímají, že Rusko plánuje ukončit veškeré zbrojní zakázky z Ukrajiny. Stane se tak do konce příštího roku. 

Mohlo by vás zajímat

Evropští lídři se neshodují na vyhlášení sankcí proti Rusku kvůli bombardování syrského Aleppa. Zatímco Británie, Francie a Německo před summitem navrhovaly sankce s okamžitou platností, po jednání italský premiér Matteo Renzi prohlásil, že v této otázce nepanuje shoda a sám si prý nedokáže další sankce vůči Kremlu představit. Jak upozorňuje britský deník The Guardian, ještě minulý týden se ve věci ministři zahraničí EU shodovali s tím, že ruské vojenské útoky na civilisty v obleženém městě se rovnají válečnému zločinu. Podle předsedy Evropské rady Donalda Tuska se na summitu probíraly ruská dezinformační kampaň a hackerské útoky, které mají Unii dlouhodobě oslabit.

 

Britská premiérka Theresa Mayová ostře odsoudila ruské válečné zásahy v Sýrii, zatímco lodi ruského vojenského námořnictva mají kolem Británie proplout ke Středozemnímu moři. Podle britského deníku The Independent je na cestě k syrskému pobřeží ruská flotila včetně letadlové lodi Admirál Kuzněcov, která má jaderný pohon. Kanálem La Manche mají ruští agresoři, jak je nazývá Mayová, proplout kolem dnešního poledne.

 

Na summitu Evropské unie oznámil valonský premiér Paul Magnette, že Valonsko nadále nesouhlasí s mezinárodní smlouvou o volném obchodu mezi EU a Kanadou. Přestože evropská sedmadvacítka vyjednávala dohodu sedm let, podle valonských představitelů jim materiál předložila teprve počátkem tohoto měsíce. Valonský premiér nevyloučil, že na poslední chvíli dohodu schválí. Pokud tak ale neučiní během několika dní, budou muset být transatlantický summit a podepsání dohody mezi Evropskou unií a Kanadou odloženy, píše Deutsche Welle.

 

Přestože v tuzemské politice působí jako pravicový populista, v zahraničí je maďarský premiér Viktor Orbán mnohem krotší. V rozhovoru pro deník Passauer Neue Presse vychvaloval i imigrační politiku německé kancléřky Angely Merkelové. Prohlásil, že Evropa má za sebou deset těžkých let, během kterých čelí finanční i uprchlické krizi, stejně jako konfliktu Ruska a Ukrajiny. A bez Merkelové by na tyto krize podle Orbána Evropa nenacházela odpovědi a byla mnohem slabší, chválil německou kancléřku maďarský premiér.

 

Rusko plánuje ukončit veškeré zbrojní zakázky z Ukrajiny do konce příštího roku. Podle ruské agentury Interfax to oznámil náměstek ministra obrany Jurij Borisov při návštěvě továrny Saturn v ruském Rybinsku, kde se vyrábějí letecké motory. Během inspekční cesty, které kontroluje průběh národního zbrojního plánu, rozdal náměstek v závodě i několik vyznamenání za dobrou práci, dodává moskevský deník The Moscow Times.

 

Filipínský prezident Rodrigo Duterte oznámil při návštěvě Číny rozchod s dlouholetým spojencem Spojenými státy. Duterte, kterého přijal čínský prezident Si Ťin Pching, upřesnil, že mluví o vojenské i politickém rozchodu s Washingtonem. Podle agentury AP bude Amerika po Manile požadovat vysvětlení, protože prezidentovy výroky, které pravděpodobně nekonzultoval s vládou, se neshodují s žádnou dosavadní dohodou mezi Filipínami a USA.

 

Irácké vládní jednotky, které postupují na severoirácký Mosul okupovaný Islámským státem, dobyly křesťanské město Bartalla. Na místě se podle iráckého premiéra setkaly jen s malým odporem ostřelovačů a sebevražedných útočníků. Podle oficiálního prohlášení se speciální jednotky irácké armády pohubují rychleji než se očekávalo. Město, které Islámský stát obsadil v srpnu 2014, leží podle portálu Deutsche Welle jen patnáct kilometrů od předměstí Mosulu.

Zahraniční tisk: Orbán chválil politiku Merkelové; Rusko ukončí zbrojní zakázky z Ukrajiny Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

Youradionews.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio News.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.