reklama

Zahraniční tisk: Pád cen ropy může způsobit další finanční krizi; Merkelová čelí ztrátě autority

Zahraniční média upozorňují na to, že aktuální situace na trhu s ropou může v USA způsobit vysoké zadlužení firem, jejichž zisk závisí právě na cenách ropy. Pád cen ropy tak může způsobit další finanční krizi. Podle světových médií čelí německá kancléřka Angela Merkelová kritice a ztrátě autority kvůli její migrační politice. Merkelová své oponenty nicméně vyzvala, aby počkali na výsledek rozhovorů s Tureckem a závěry summitu Evropské unie.

Mohlo by vás zajímat

Britský deník The Independent píše, že vraždu ruského špiona Alexandra Litviněnka v londýnském hotelu pravděpodobně nařídil ruský prezident Vladimir Putin. Bývalý agent ruské státní bezpečnosti Litviněnko v roce 2000 uprchl do Londýna a ve Velké Británii získal azyl. V roce 2006 byl otráven poloniem 210. Ruský prezident nicméně jakoukoli účast Ruska na vraždě, která bývá označována za mini-jaderný útok, popírá.

 

Podle britského deníku The Daily Telegraph kalifornští vědci našli nepřímé důkazy o existenci deváté planety našeho slunečního systému. Planeta je desetkrát hmotnější než Země a je největší planetou naší sluneční soustavy. Kolem slunce oběhne jednou za 20 tisíc let. Donedávna bylo za devátou planetu považováno Pluto, které však od roku 2006 vědci označují za trpasličí planetu.

 

Ministři zahraničí Ruska a Spojených států se shodli na tom, že mírová jednání mezi syrskou vládou a opozičními skupinami v Sýrii by v Ženevě mohla začít už 25. ledna. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov podle britského deníku The Guardian řekl, že jde pouze o začátek jednání, která budou dlouhá a obsahují řadu náročných úkolů, které je třeba vyřešit. Americký ministr zahraničí John Kerry zároveň požádal Rusko, aby využilo svého vlivu na syrského prezidenta Bašára Asada, který by měl zaručit volný přístup humanitární pomoci k obyvatelům Sýrie.

 

Na bruselském předměstí Molenbeek byli v souvislosti s listopadovými teroristickými útoky v Paříži zadrženi další dva podezřelí, upozorňuje belgický deník Le Soir. V bytě, kde k zatčení došlo, nicméně nebyly nalezeny zbraně ani výbušniny. Oba muži však podle vyšetřovatelů byli v kontaktu s pachateli pařížských útoků. O jejich umístění do vazby rozhodne dnes soud. Během vyšetřování byly také nalezeny tři úkryty, odkud byly útoky organizovány, píše francouzský deník Le Figaro. Celkově tak bylo v Belgii v souvislosti s terorismem obviněno už deset lidí, po dalších čtyřech včetně Salaha Abdeslama, který se měl na pařížských útocích podílet přímo, policie stále pátrá.

 

Francouzský deník Le Figaro se domnívá, že pád cen ropy může způsobit další finanční krizi. Podle analytiků totiž spekulace o dalším vývoji cen mohou ve Spojených státech způsobit vysoké zadlužení firem, jejichž zisk závisí právě na cenách ropy. Cena jednoho barelu ropy včera klesla pod hranici 28 dolarů. Cena ropy Brent se tak od roku 2014 propadla o více než 75 procent. Ceny nižší než 60 dolarů za barel však přispívají k rostoucímu zadlužení ropných společností, upozorňuje Le Figaro.

 

Koalice bojující proti organizaci Islámský stát v Iráku a Sýrii nedávno dosáhla vojenských úspěchů, a proto plánuje operace rozšířit, informuje francouzský týdeník Le Point. Bojů se účastní také francouzské ozbrojené síly. Francouzský prezident François Hollande potvrdil, že podpoří arabské a kurdské síly, které také bojují proti Islámskému státu. Nepřítelem podle Hollanda není náboženství ani civilizace, ale džihádistický terorismus.

 

Německá kancléřka Angela Merkelová čelí podle španělského deníku El País rostoucí kritice a ztrátě autority kvůli její migrační politice. Merkelová své oponenty nicméně vyzvala, aby počkali na výsledek rozhovorů s Tureckem a závěry summitu Evropské unie, který se uskuteční v polovině února. Pokud ani pak nebude nalezeno evropské řešení migrační krize, zváží německá vláda další možnosti.

Zahraniční tisk: Pád cen ropy může způsobit další finanční krizi; Merkelová čelí ztrátě autority Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Hračky s tematikou Star Wars vynášejí miliardy

    Byznys ·

    Tržby z prodeje hraček s tematikou Hvězdných válek dosáhly loni ve Spojených státech více než 700 milionů dolarů (17,4 miliardy korun). Staly se tak nejoblíbenějším zb…

Youradionews.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio News.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.