reklama

Zahraniční tisk: Pasivita nepálské vlády; Snižování zahraničních investic do ruských regionů

Světová média 28. dubna informují o pasivitě nepálské vlády, která se od začátku zemětřesení nechala slyšet pouze jedenkrát. Dále se zmiňují o tom, proč se snižují zahraniční investice do ruských regionů. 

Mohlo by vás zajímat

Od okamžiku, kdy se v Nepálu před několika dny začala třást zem, jsme toho od nepálské vlády moc neslyšeli, všímá si švýcarský deník Neue Zürcher Zeitung. Nepálská vláda o sobě od soboty nechala slyšet pouze jedenkrát, a to prostřednictvím komuniké, ve kterém požádala o mezinárodní pomoc a informovala své občany o mimořádném zasedání vlády. Nepálský premiér ještě požádal majitele supermarketů a lékáren, aby znovu otevřeli své poničené provozovny a přispěli tak k zásobování obyvatelstva a nemocnic. A to bylo ze strany nepálské vlády všechno. V době, kdy se Nepál potýká s následky obrovské přírodní katastrofy, zemi chybí mimo jiné i akceschopní politici, konstatuje švýcarský Neue Zürcher Zeitung.

Chudoba zabíjí – tak svůj dnešní komentář nazval slovenský deník SME. Udělal Nepál a celý svět opravdu všechno proto, aby byl počet obětí ničivého zemětřesení co nejmenší? Je to otázka, která sice v okamžiku zachraňování lidí uvězněných pod troskami a zabezpečování pomoci těm, kteří přežili, není prioritou, ale může se prioritou stát velmi brzy. Deník SME se proto ptá, co lze do budoucna udělat pro to, aby obětí podobných katastrof bylo méně. Odpověď na tuto otázku je poměrně jednoduchá, i když na první pohled nedává moc smysl: Musíme Nepálu a jemu podobným zemím pomoci zbohatnout. S jistou dávkou nadsázky je možné říci, že ve skutečnosti nezabíjejí přírodní katastrofy, ale chudoba a špatné vedení na vládní úrovni, uzavírá slovenský list.

Ruský deník Moscow Times si klade otázku, proč se snižují zahraniční investice do ruských regionů. Podle závěrů studie zveřejněné minulý týden v Moskvě je pro zahraniční investory téměř 95 procent ruských regionů zcela neatraktivních. Pouze několik málo regionů je schopných vytvořit příznivé podmínky pro zahraniční investory. Hlavním důvodem špatného investičního klimatu je podle ruské ratingové agentury Expert RA nedostatečná podpora ze strany místních úřadů, všímá si ruský Moscow Times.

Jihokorejský premiér I Wan-ku podal v souvislosti s korupční aférou demisi, píše ve svém dnešním vydání rakouský deník Der Standard. Jihokorejská prezidentka Pak Kun-hje premiérovu demisi podle oficiálních informací přijala v pondělí po návratu ze služební cesty do Jižní Ameriky. I ona sama se ale v souvislosti s aférou dostává pod stále větší tlak. I Wan-ku se přitom funkce jihokorejského premiéra ujal teprve před dvěma měsíci, připomíná rakouský Der Standard.

Dohoda s Íránem je naprostá katastrofa, píše americký list The Washington Post. Deník ovšem nemá na mysli přímo dohodu o íránském atomovém programu, o které s Íránem jedná americký prezident Barack Obama, i když ta je podle Washington Post sama o sobě také katastrofální. List píše spíše o způsobu spolupráce mezi americkým prezidentem a kongresem Spojených států amerických. Návrh zákona o Íránu, který by měl americký kongres schválit tento týden, je totiž podle Washington Post příkladem velmi špatné legislativy. Tento zákon by totiž americkému prezidentovi de facto zaručoval souhlas kongresu s jakoukoliv dohodou, kterou by americký prezident s Íránem dojednal, konstatuje americký The Washington Post

Zahraniční tisk: Pasivita nepálské vlády; Snižování zahraničních investic do ruských regionů Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Francie odškodní Rusko miliardou eur

    Byznys ·

    Francie zaplatí Rusku 1,1 miliardy euro jako kompenzaci za to, že mu na základě sankcí kvůli konfliktu na Ukrajině nedodá dvě vrtulníková plavidla Mistral. Uvedl to se…

Youradionews.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio News.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.