reklama

Zahraniční tisk: Policie zadržela manželku atentátníka z Istanbulu; zásahy v Berlíně

Světová média si všímají, že turecká policie zadržela manželku podezřelého atentátníka na noční klub v Istanbulu. Tím má být čínský muslim, který se do Turecka přestěhoval teprve v listopadu. Zahraniční média dále píší o pátraní po potenciálních komplicích útočníka na berlínské trhy. Policie zasahovala  v uprchlickém centru v Berlíně a v bytě Amriho spolubydlícího.

Mohlo by vás zajímat

Turecká policie tvrdí, že pachatelem novoročního útoku v istanbulském nočním klubu je nejmenovaný čínský muslim, který se do Turecka přestěhoval teprve v listopadu, když ukončil teroristický výcvik v Sýrii. Pachatel je stále na útěku, policie už ale zadržela jeho manželku při zátahu v pronajatém bytě ve městě Konja v oblasti Anatolije, uvádí britský deník The Guardian.

 

Moskevský deník The Moscow Times upozorňuje, že kyrgyzský obchodník Jahe Mašrapov, který byl tureckými médii dříve označen za novoročního atentátníka z istanbulského klubu Reina, trvá na svojí nevině. Podle deníku byl zadržen tureckými policisty při letu z Istanbulu do Biškeku a později propuštěn. Kyrgyzská policie potvrdila, že v čase střelby nemohl být na místě činu. Při atentátu v nočním klubu v evropské části Istanbulu zahynulo 39 lidí, z toho 26 cizích státních příslušníků.

 

Německá policie prověřuje potenciální komplice Tunisana Anise Amriho, který je podezřelý z teroristického útoku na berlínském vánočním tržišti. V úterý zasahovala  v uprchlickém centru v Berlíně a v bytě Amriho spolubydlícího, který mohl při kamionovém útoku napomáhat. Podle německého portálu Deutsche Welle policie zatím oficiálně zadržení spolupachatelů nepotvrdila.

 

Republikáni v americkém Kongresu stáhli svůj návrh na zrušení nezávislé etické komise necelých čtyřiadvacet hodin poté, co si ho odhlasovali. Krok, proti kterému od pondělí bouřlivě protestovali demokratičtí poslanci, kritizoval na sociálních sítích i nastupující prezident Donald Trump, upozorňuje deník New York Times.

 

Americká automobilka Ford Motor mění investiční plány a novou výrobnu za 1 miliardu a 600 milionů dolarů v Mexiku nepostaví. Manažeři tak reagují na kritiku nastupujícího prezidenta Donalda Trumpa, který firmě pohrozil zvýšením dovozního cla, aby nebrala práci Američanům. Podle britského deníku Financial Times půjde část plánovaných investic na modernizaci stávající továrny v Michiganu.

 

Primátor jihoslovenského Filakova Attila Agocs chce zpřísnit prodej toluenu podle pravidel platných v České republice. Přístup k takzvané droze chudých chce omezit zejména mladistvým, kteří látku na Slovensku čichají zejména v oblastech s vysokou nezaměstnaností. Slovenský deník SME uvádí, že podle primátora je při prodeji potřeba celostátně požadovat živnostenský list, ze kterého vyplyne, že kupující potřebuje toluen k výkonu povolání.

 

Dánští poslanci protestují proti paragrafům mezinárodní úmluvy o právech dětí Dánská lidové strana i sociální demokraté upozorňují, že stále více dánských rodičů je podle haagské úmluvy z 80. let nuceno platit výživné i na děti, se kterými se jejich bývalí partneři vystěhovali do zahraničí bez jejich souhlasu. Přestože dítě bylo de facto uneseno, musejí je podle mezinárodní legislativy a rozhodnutí zahraničních soudů finančně podporovat. Jak upozorňuje kodaňský deník Copenhagen Post, taková pravidla zvýhodňují porušovatele zákona a podporují další podobné případy.

 

Dvaaosmdesátiletý Američan Charles Manson, který si odpykává doživotní trest za brutální vraždy z éry hippies, byl z vězení transportován do nemocnice. Odsouzený iniciátor vražd gangu známého jako Mansonova Rodina, je podle deníku Los Angeles Times těžce nemocný. V srpnu 1969 zabili jeho stoupenci šestnáct osob, včetně herečky Sharon Tateové.

 

 

Zdroj: Zet

 

 

Zahraniční tisk: Policie zadržela manželku atentátníka z Istanbulu; zásahy v Berlíně Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

 1. Metro D by mohlo jezdit až do Jesenice

  Společnost ·

  Do Jesenice u Prahy by mohlo být protaženo pražské metro, které by v tomto úseku jezdilo po povrchu. Středočeský kraj i Praha počítají se vznikem pracovní skupiny, kte…

 2. Patnáct nadějných startupů pro rok 2017

  Byznys ·

  Nový rok 2017 je tady a s ním je potřebné předpovědět, jaké startupy vezmou technologickou oblast útokem. Internetový magazín Business Insider oslovil experty na rizik…

 3. Ohlédnutí za světovými událostmi roku 2016

  Společnost ·

  První pracovní den roku 2017 je už skoro za námi, na malou chvilku ale ještě zavítáme do roku předešlého. Pamatujete ještě, co ve světě přinesl rok 2016? Měsíc po měsí…

Youradionews.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio News.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.