reklama

Zahraniční tisk: Příměří by mohlo vést k ukončení války v Sýrii; netransparentní Clintonová

Světová média dne 13. září informují o tom, že nová americko-ruská dohoda o příměří v Sýrii může být průlomem v rámci pokusů mezinárodního společenství o ukončení krvavé války v Sýrii. Další možností ovšem je, že se dohoda rozpadne a bude tomu podobně jako u dalších předchozích dohod. Zahraniční tisk dále píše o tom, že demokratická kandidátka na prezidenta Spojených států Hillary Clintonová v neděli zmátla veřejnost zprávami o svém zdravotním stavu. Potvrdila tak pověst političky, které není vlastní transparentnost. 

Mohlo by vás zajímat

Hillary Clintonová v neděli zmátla veřejnost zprávami o svém zdravotním stavu, píše slovenský deník SME. Potvrdila tak pověst političky, které není vlastní transparentnost. Bylo by zajímavé být mouchou poletující v centrále volební kampaně republikánského kandidáta Donalda Trumpa a jeho demokratické rivalky Hillary Clintonové. A sledovat tak nadávky a skřípání zubů poradců, když oba kandidáti na post příštího prezidenta Spojených států amerických zpackají i ty nejjednodušší úkony. Donald Trump například svým dlouhodobým a bizarním románkem s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, anebo svou komickou a pověstnou samolibostí, která mu nedovolí zuřivě nevrátit ani tu nejbanálnější či nejobskurnější urážku – a to ani v okamžiku, kdy do Hillary Clintonové opravdu není zapotřebí kopat. A u Hillary Clintonové zase určitě potěší její nevyzpytatelná neschopnost alespoň se důvěryhodně tvářit, a to navzdory tomu, že právě neupřímnost je dlouhodobě největší slabinou, která vadí jejím voličům, konstatuje slovenský list.
 
V Sýrii včera v podvečer začalo příměří, které pomohly vyjednat Spojené státy americké a Rusko, informuje britský deník The Guardian. Humanitární organizace byly připraveny k okamžitému zahájení dodávek potravin a zdravotnických potřeb do obléhaného a násilím zmítaného města Aleppa. Toto příměří je letos již druhým pokusem ze strany Washingtonu podporujícího některé skupiny rebelů a Moskvy podporující vládu syrského prezidenta Bašára Asada o ukončení občanské války, která zemi zužuje již pět let. Zdroje na obou stranách konfliktu naznačily, že příměří bude respektováno, píše britský The Guardian.
 
Nová americko-ruská dohoda o příměří v Sýrii by mohla být průlomem v rámci pokusů mezinárodního společenství o ukončení krvavé války v Sýrii, míní ruský deník Moscow Times. Anebo by se tato dohoda, která je výsledkem dlouhých jednání probíhajících od poloviny června mezi ruským ministrem zahraničních věcí Sergejem Lavrovem a jeho americkým protějškem Johnem Kerrym, mohla snadno rozpadnout – podobně jako celá řada předchozích dohod. Pro končící vládu současného amerického prezidenta Baracka Obamy se jedná o poslední pokus o zastavení násilí v Sýrii a následné vytvoření prostoru pro politickou transformaci předtím, než se vlády v USA v lednu příštího roku ujme nový americký prezident, konstatuje ruský list.
 
Vítězem předčasných voleb v Chorvatsku se překvapivě – a se značnou převahou – stalo konzervativní Chorvatské demokratické společenství, informuje rakouský deník Der Standard. Předseda vítězné politické strany Andrej Plenkovič, kterého volební výsledek také překvapil, má velmi pohodlnou vyjednávací pozici. Nečekané volební vítězství souvisí také se skutečností, že volební účast byla nízká – k volebním urnám se v neděli dostavilo pouze 52,4 procent oprávněných voličů, míní rakouský Der Standard.
 
Po nedělních volbách v Bělorusku získala v běloruském parlamentu dvě křesla i opozice, všímá si švýcarský deník Neue Zürcher Zeitung. Poprvé po velmi dlouhé době tak v běloruském parlamentu zasednou dvě opoziční poslankyně. Podle včerejšího sdělení volební komise patří všichni ostatní nově zvolení poslanci do tábora věrných vládních přívrženců. Bělorusko je již více než dvacet let pod autoritářskou vládou prezidenta Alexandera Lukašenka, připomíná švýcarský list. 
 
 
Zdroj: Zet
Zahraniční tisk: Příměří by mohlo vést k ukončení války v Sýrii; netransparentní Clintonová Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradionews.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio News.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.