reklama

Zahraniční tisk: Putin kritizoval Lenina; Řecku hrozí vyloučení z Evropské unie

Ruský prezident Vladimir Putin kritizoval bývalého komunistického vůdce Vladimira Iljiče Lenina a jeho vládu za destruktivní vliv na zemi. Jako příklad Putin uvedl současné dění na Krymu, jehož území přiřadil k Ukrajině právě Lenin. Podle zahraničních médií je cílem Putinovy kritiky Lenina ospravedlnit ruskou politiku v ukrajinské krizi. Světová média dnes také píší o tom, že Řecku kvůli uprchlické krizi hrozí vyloučení z Evropské unie.

Mohlo by vás zajímat

Ruský prezident Vladimir Putin kritizoval sovětského komunistického politika Vladimira Iljiče Lenina a jeho bolševickou vládu za brutální represe a popravu posledního ruského cara, píše britský deník The Guardian. Lenin podle Putina pod Rusko položil časovanou jadernou bombu, která nakonec vybuchla. Kritika bývalého komunistického vůdce ze strany ruského prezidenta je podle deníku The Guardian velmi nezvyklá. Jako příklad Leninova destruktivního vlivu na Rusko Vladimir Putin uvedl současné dění v oblasti Donbasu, která podle něj měla patřit k Rusku, avšak Lenin ji přiřadil k Ukrajině. Podle deníku je cílem Putinovy kritiky Lenina ospravedlnit ruskou politiku v ukrajinské krizi.

 

Podle francouzského týdeníku Le Point pokles cen ropy stále ohrožuje světové burzy. Optimismus z konce minulého týdne, kdy po zásahu centrálních bank došlo k menšímu růstu cen ropy, tak netrval příliš dlouho. Pařížská burza dnes ráno ztrácela necelá dvě procenta, šanghajský akciový trh se propadl dokonce o 6 procent. Důvodem může být fakt, že Organizace zemí vyvážejících ropu odmítla omezit těžbu, a tak je nabídka ropy stále příliš vysoká. Na ceny ropy také působí zpomalení světových ekonomik, zejména Číny, a stagnující poptávka, míní Le Point.

 

Francie obnovuje své obchodní vztahy s Ruskem, uvádí francouzská rozhlasová stanice RFI. Obě země přitom o ekonomických otázkách vzhledem k politickému napětí spojenému s ukrajinskou krizí nejednaly více než dva roky. Nyní však Francie s Ruskem podepsala několik obchodních smluv. Francouzský ministr hospodářství Emmanuel Macron navíc v Rusku slavnostně otevřel nové francouzsko-ruské technologické centrum. Během posledních tří měsíců šlo už o čtvrtou návštěvu francouzského ministra v Rusku, což by podle RFI mohlo znamenat zlepšení vztahů mezi oběma zeměmi.

 

Slovenský premiér Robert Fico označil politiku Evropské unie při řešení uprchlické krize za „rituální sebevraždu“. Podle francouzského deníku Le Figaro se tak Fico, který je známý svou protiimigrační politikou, přidal k těm, kteří vyzývají Evropskou unii, aby urychleně zastavila příliv migrantů do Evropy. Fico mimo jiné uvedl, že vnější hranice schengenského prostoru je připraveno chránit 300 slovenských policistů. Slovensko stejně jako Maďarsko podalo stížnost u Soudního dvora Evropské unie proti systému kvót na přerozdělování migrantů mezi členské země osmadvacítky, upozorňuje Le Figaro.

 

Řecku kvůli uprchlické krizi hrozí vyloučení z Evropské unie, píše britský list The Daily Telegraph. Vedoucí představitelé Evropské unie se v pondělí večer na summitu v Amsterdamu dohodli na opatřeních, jejichž cílem je „utěsnit“ řecké hranice a ochránit schengenský prostor. Lídři osmadvacítky se zároveň shodli na zavedení kontrol na vnitřních hranicích Evropy po dobu až dvou let a navrhli, aby Řecko na svém území zřídilo veliké zádržné tábory pro stovky tisíc uprchlíků ze Sýrie a dalších zemí.

 

Španělský deník El Mundo se ptá, zda se blíží konec monarchie v Austrálii. Austrálie zatím patří mezi 16 zemí, které za svého vládce uznávají britskou královnu Alžbětu II. Australský premiér a většina lídrů regionálních vlád nicméně podporují přeměnu státního zřízení na republiku. Republikánské hnutí v Austrálii u příležitosti státního svátku vydalo manifest, v němž žádá právě vytvoření republiky. Dokument už podepsaly čtyři tisíce občanů včetně předsedů vlád sedmi z osmi australských států. Podpis současného australského premiéra Malcolma Turnbull však podle deníku El Mundo pod dokumentem není.

 

Britské děti jsou posílány do dětských domovů mimo kraje, ve kterých bydlí. Britské sociální služby jsou totiž zahlceny vysokým počtem dětí žádajících o ubytování bez doprovodu, všímá si britský deník The Times. Například v hrabství Kent úřady evidují 924 dětských žadatelů o azyl bez dospělého doprovodu. Počet žadatelů o azyl, kterým je méně než 18 let, se tak od loňského srpna v Kentu zvýšil o téměř jednu třetinu. 

Zahraniční tisk: Putin kritizoval Lenina; Řecku hrozí vyloučení z Evropské unie Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

 1. Pravý úspěch pozná jen ten, kdo změní sám sebe

  Komerční sdělení ·

  Peníze nejsou potřeba (říkají ti, kteří pak 40 let dělají práci, která je nebaví a nedává jim smysl) . Nesouhlasíte? Pak právě pro vás je tu

  Írán bude potřebovat 600 nových letadel, důvodem je opětovné napojení na globální leteckou síť

  Byznys ·

  Írán bude v nejbližších letech potřebovat až 600 nových letadel. Důvodem je opětovné napojení země na globální leteckou síť po pádu sankcí. Po šestatřiceti letech se n…

Youradionews.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio News.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.