reklama

Zahraniční tisk: Putin neví, zda bude znovu kandidovat; Trump v průzkumech předčil Clintonovou

Zahraniční média si všímají, že Ruský prezident Vladimir Putin zatím neví, jestli bude kandidovat v příštích ruských prezidentských volbách. Ten stojí v čele Ruské federace už 16 let. Světová média dále informují o tom, že republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump poprvé od poloviny července v průzkumech předběhl svoji soupeřku, demokratku Hillary Clintonovou.Podle předpovědí je však Trumpův náskok v rámci chybového rozpětí.

Mohlo by vás zajímat

Francouzský prezident François Hollande dnes po skončení summitu G20 v Číně zahájil dvoudenní návštěvu Vietnamu, píše portál francouzské rozhlasové stanice RFI. Jeho cesta má politický, symbolický i ekonomický význam. Hollande Vietnamu, který je bývalou francouzskou kolonií, přislíbil spolupráci při zajišťování bezpečnosti v oblasti Jihočínského moře a zejména rozvíjení ekonomických kontaktů obou zemí a podporu frankofonie.

 

Americký prezident Barack Obama zrušil schůzku se svým filipínským protějškem Rodrigem Dutertem poté, co ho Duterte vulgárně urazil a varoval před dotazy na popravování drogových dealerů bez odsouzení. Právě toto opatření Dutertemu pomohlo ke květnovému vítězství v prezidentských volbách. Schůzka obou představitelů byla původně naplánována na úterý. Barack Obama se v Číně zúčastnil summitu G20 a poté odcestoval do Laosu na summit Sdružení národů jihovýchodní Asie, upřesnil americký deník The New York Times.

 

Německá kancléřka Angela Merkelová hledá způsob, jak získat zpět důvěru voličů, píše francouzský deník Le Figaro. Uprchlická krize trvá už více než rok a Křesťanskodemokratická unie Angely Merkelové ztrácí čím dál víc voličů. Těm se nelíbí zejména její azylová politika. Tuto neděli navíc její strana poprvé prohrála i ve spolkové zemi Meklenbursko-Přední Pomořansko, kde ji o téměř 2 % předběhla pravicově populistická Alternativa pro Německo.

 

Nejnovější průzkum veřejného mínění poprvé od poloviny července ukázal, že počet stoupenců republikánského kandidáta na amerického prezidenta Donalda Trumpa je mírně větší než počet lidí, kteří by volili jeho demokratickou soupeřku Hillary Clintonovou. Podle předpovědí je však Trumpův náskok v rámci chybového rozpětí a je ještě příliš brzy na odhad konečného výsledku voleb, míní britský deník The Independent. Trumpa by volilo 40 % voličů, zatímco Clintonovou 39 %.

 

Demokratická kandidátka na úřad amerického prezidenta Hillary Clintonová vyjádřila znepokojení ze zpráv o zasahování Ruska do amerických voleb, upozorňuje slovenský deník Pravda. Clintonová zároveň poukázala na to, že se její soupeř Donald Trump zaměřuje na diktátory. Chování Ruska by podle Clintonové mělo znepokojovat oba tábory, demokraty i republikány. Clintonová již dříve obvinila Rusko z útoku na počítače Demokratické strany.

 

Ruský prezident Vladimir Putin zatím neví, jestli bude kandidovat v příštích ruských prezidentských volbách. Putin, který stojí v čele Ruské federace už 16 let, nastoupil do funkce v roce 2000 po rezignaci Borise Jelcina. V roce 2008 pak Putin 4 roky zastával post ruského premiéra a prezidentem se opět stal v roce 2012. Obliba ruského prezidenta významně stoupla po anexi Krymu v roce 2014, podotýká americký portál abcNEWS.

 

Úsilí čínské vlády o záchranu a zachování živočišných druhů přineslo kýžené plody. Počet pand velkých totiž v posledním desetiletí proto vzrostl o více než 200 na 1864. To je tolik, že panda velká mohla být vymazána ze seznamu ohrožených druhů a je nyní hodnocena jako zranitelný druh. Klimatické změny však pravděpodobně v horizontu 80 let způsobí zánik třetiny stanovišť pandy, a tak tento pozitivní trend zvrátí, poznamenal americký portál Internation al Business Times.

Zahraniční tisk: Putin neví, zda bude znovu kandidovat; Trump v průzkumech předčil Clintonovou Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

Youradionews.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio News.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.