reklama

Zahraniční tisk: Putin požádal Asada, aby se vzdal úřadu; Francie chystá ústavní reformu

Zahraniční média píší o tom, že ruský prezident Vladimir Putin požádal svého syrského protějška Bašára Asada o to, aby se vzdal svého úřadu. Média tak narážejí na rostoucí rozkol mezi oběma státníky. Světový tisk si také všímá, že v reakci na  teroristické útoky v Paříži chystá tamní vláda ústavní reformu. V nové ústavě by měl být mimo jiné zakotven i výjimečný stav nebo zbavení teroristů francouzského státního občanství.

Mohlo by vás zajímat

Evropu poprvé po šestnácti letech navštívil íránský prezident Hasan Rúhání, píše britský deník The Guardian. Rúháního čeká setkání s papežem a francouzským i italským prezidentem. Během své návštěvy chce po zrušení sankcí obnovit ekonomické vztahy Íránu s Evropou. Díky dohodě o jaderném odzbrojení Íránu už Evropská unie zrušila embargo na dovoz íránské ropy. Německo, Itálie a Francie se nyní chystají obnovit ekonomické styky s Íránem v téměř stejném rozsahu jako před zavedením sankcí.

 

Francie na popud prezidenta Françoise Hollanda chystá ústavní reformu. Otázka dvojího státního občanství se v ní však neobjeví, píše francouzský deník Le Monde. Reforma je reakcí na listopadové teroristické útoky v Paříži. V nové ústavě by měl být mimo jiné zakotven i výjimečný stav nebo zbavení teroristů francouzského státního občanství. Přijetí nové ústavy bude vyžadovat souhlas třípětinové většiny francouzského parlamentu. Hlasování se uskuteční v únoru.

 

Spojené státy uvažují o zvýšení finanční pomoci na likvidaci nevybuchlých min v Laosu. Miny v zemi zůstávají i více než čtyři desítky let po ukončení Vietnamské války, píše americký deník The Washington Post. Americký ministr zahraničí John Kerry však zatím neuvedl konkrétní částku, kterou USA na likvidaci min pošlou. Spojené státy nicméně v posledních letech na nalezení a zlikvidování nevybuchlé munice v Laosu poskytovaly až dvacet milionů dolarů ročně.

 

Druhé kolo prezidentských a parlamentních voleb se nakonec na Haiti v neděli nekonalo. Podle francouzské rozhlasové stanice RFI byly volby na poslední chvíli odloženy z bezpečnostních důvodů. To vyhovuje opozici, která se původně odmítla voleb zúčastnit, protože je považovala za „volební převrat“ zosnovaný vládnoucí stranou. Opozice také požaduje okamžité odstoupení současného haitského prezidenta Michela Martellyho. Odložení voleb naproti tomu rozzlobilo příznivce vládního prezidentského kandidáta Jovenela Moïse.

 

Ruský prezident Vladimir Putin podle ruského deníku The Moscow Times požádal syrského prezidenta Bašára Asada o to, aby se vzdal úřadu, avšak zatím neuspěl. Zprávy deníku Financial Times nicméně svědčí o rostoucím rozkolu mezi Putinem a Asadem, a to pouhé tři měsíce poté, co Rusko zahájilo leteckou intervenci v Sýrii na podporu Asadova režimu.

 

Ruská ekonomika loni klesla o 3,7 procenta. Předběžné údaje podle slovenského deníku Pravda dnes zveřejnil ruský statistický úřad. Světová banka v souvislosti s propadem ruského hospodářství vyjádřila obavy o výkonnost velkých rozvíjejících se ekonomik a zhoršila prognózu dalšího růstu Ruska. Francouzský deník Le Monde odůvodňuje pád ruské ekonomiky poklesem cen ropy a sankcemi západních zemí uvalenými na Rusko v souvislosti s anexí Krymu a ukrajinskou krizí.

 

Při zemětřesení o síle 6,3 stupně Richterovy škály bylo ve Středomoří zraněno nejméně 26 lidí, píše španělský deník El Mundo. Všichni zranění už byli podle informací deníku po ošetření z nemocnice propuštěni. Epicentrum zemětřesení, k němuž došlo dnes před půl šestou ranní, se nacházelo v Alboránském moři 77 kilometrů od španělského města Melilla na pobřeží severní Afriky. Otřesy byly zaznamenány i v jihošpanělském městě Málaga a ve velké části Andalusie.

Zahraniční tisk: Putin požádal Asada, aby se vzdal úřadu; Francie chystá ústavní reformu Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Počet i objem bankovek v oběhu loni vzrostl

    Byznys ·

    V České republice bylo ke konci loňského roku v oběhu téměř 2,1 miliardy bankovek a mincí, což je meziroční nárůst o téměř šest procent. Hodnota peněz v oběhu stoupla …

  2. Sněhová bouře v USA si už vyžádala 19 mrtvých

    Společnost ·

    Nejméně 19 lidí zahynulo v souvislosti s mohutnou sněhovou bouří, která ochromila velkou část východního pobřeží USA. Bouře zasáhla zhruba 85 milionů lidí, stav nouze …

Youradionews.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio News.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.