reklama

Zahraniční tisk: Putin prosazuje uzavření turecko-syrské hranice; Fico podstoupí operaci srdce

Světová média si všímají, že ruský prezident Vladimir Putin prosazuje uzavření turecko-syrské hranice ve snaze zachovat příměří. Vztahy Ruska a Turecka jsou přitom od listopadového sestřelení ruského bojového letadla na bodu mrazu. Zahraniční média dále píší o tom, že slovenskému premiérovi Robertu Ficovi zřejmě lékaři provedou bypass. Fico je už týden hospitalizovaný v Národním ústavu srdečních a cévních chorob. O způsobu jeho léčby se rozhodne do konce týdne.

Mohlo by vás zajímat

Americký prezident Barack Obama podporuje setrvání Velké Británie v Evropské unii. Obama se domnívá, že po brexitu by hospodářská prosperita a politický vliv Británie nenávratně poklesly. Podle britského deníku The Guardian se Obama klíčovou roli Velké Británie v osmadvacítce chystá zdůraznit také na setkání s Davidem Cameronem, Angelou Merkelovou, Matteem Renzim a Françoisem Hollandem v Hannoveru, kde bude v pondělí jednat o otázkách Sýrie, Libye a migrační krize.

 

Světové deníky se věnují dnešnímu 90. výročí narození britské královny Alžběty II., jehož oslavy se stanu hlavní událostí letošního roku. Současná britská panovnice je s téměř 63 lety na trůnu nejdéle vládnoucím britským monarchou. Britský list Daily Telegraph publikuje oficiální portrét jejího Veličenstva od fotografky Annie Leibovitz, na kterém je zachycena s nejmladšími členy královské rodiny včetně budoucího krále dvouletého prince George a princezny Charlotte.

 

Dnes ráno byla v řecké Olympii zapálena olympijská pochodeň. Oheň nyní poputuje tisíce kilometrů přes Atlantický oceán a 20 tisíc kilometrů po brazilském území až do Rio de Janeira, kde budou 5. srpna na stadionu Maracana zahájeny Olympijské hry, píše belgický deník Le Soir. Podle amerického listu USA Today se včerejší generálky obřadu sterého více než tisíc let zúčastnilo 2500 lidí. Jako první pochodeň ponese řecký gymnasta Legteris Petrounias, který ji předá brazilskému volejbalistovi Giovanemu Gaviovi.

 

Ruský prezident Vladimir Putin prosazuje uzavření turecko-syrské hranice ve snaze zachovat příměří, píše magazín Newsweek. Vztahy Ruska a Turecka jsou zhoršené od listopadového sestřelení ruského bojového letadla Tureckem, které Rusko obvinilo z porušení vzdušného prostoru. Moskva naopak Turecko kritizuje za podporu militantních islamistů v Sýrii. Turecký deník Hürriyet Daily News dodává, že Turecko na hranici se Sýrií preventivně rozmisťuje vojenskou techniku na podporu boje proti Islámskému státu.

 

Organizace spojených národů evakuovala 500 raněných a civilistů ze čtyř syrských měst obležených prorežimními vojáky nebo povstaleckými skupinami. Agentura OSN pro uprchlíky se velmi obává osudu 40 tisíc Syřanů, kteří museli utéct z nejlidnatějšího města Aleppa v severozápadní  Sýrii. Uprchlické tábory jsou totiž přelidněné. Podle francouzské rozhlasové stanice RFI evakuaci zkomplikovala střelba. V Aleppu boje pokračují navzdory příměří, které bylo v Sýrii uzavřeno koncem února. Komplikují se také mírová jednání v Ženevě.

 

Francouzský deník Le Figaro upozorňuje, že v Sýrii i nadále přítomen velký počet ruských vojáků, a to navzdory tomu, že Rusko ohlásilo částečné stahování vojsk ze syrského území. Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg uvedl, že ruští vojáci podporují režim syrského prezidenta Bašára Asada. Stoltenberg přitom považuje zachování příměří za nejvhodnější základ pro vyjednávání mírového řešení krize.

 

Slovenskému premiérovi Robertu Ficovi, který je už týden hospitalizovaný v Národním ústavu srdečních a cévních chorob, zřejmě lékaři provedou bypass, všímá si slovenský deník SME. Slovenský premiér, jeho rodina ani ústav operaci zatím nepotvrdili ani nevyvrátili. O dalším postupu Ficovy léčby se rozhodne do konce týdne. Fico byl hospitalizován zřejmě kvůli akutnímu koronárnímu syndromu, což je podle odborníků v podstatě akutní srdeční infarkt.

Zahraniční tisk: Putin prosazuje uzavření turecko-syrské hranice; Fico podstoupí operaci srdce Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

Youradionews.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio News.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.