reklama

Zahraniční tisk: Republikáni spekulují o odvolání Trumpa; slovenský parlament zamítl otcovskou

Světová média píší o tom, že američtí republikáni spekulují o odvolání svého prezidenta Donalda Trumpa. Může za to aktuální kauza kolem někdejšího ředitele FBI Jamese Comeyho, kterého Trump nečekaně odvolal z funkce minulý týden. Zahraniční média dále informují o tom, že Národní rada Slovenské republiky neschválila opoziční návrh na zřízení otcovské dovolené. V Česku přitom podobný zákon prošel Senátem před měsícem.

Mohlo by vás zajímat

Britská premiérka Theresa Mayová dnes představí program konzervativní strany pro parlamentní volby, které se ve Velké Británii konají 8. června. Belgický deník Le Soir dále upřesňuje, že Mayová v něm zejména slibuje, že ještě před vyjednáváním o brexitu omezí imigraci z neevropských zemí. Premiérka oznámí také zvýšení daně pro zaměstnavatele, kteří využívají pracovníky ze zemí mimo Evropskou unii. Výzkumy veřejného mínění Mayové předpovídají jasné vítězství.

 

Ve Francii se dnes poprvé sešel kabinet nového premiéra Edouarda Philippa. Osmnáct ministrů a čtyři státní tajemníci byli určeni teprve včera. Vláda se bude nejdříve zabývat v poslední době hodně diskutovanou reformou zákoníku práce či zákonem o umravnění veřejného života. Nový premiér Edouard Philippe vyjádřil odhodlání, aby tato vláda byla trvalá a po nadcházejících parlamentních volbách neskončila, dodává francouzský deník Le Monde.

 

Američtí republikáni spekulují o odvolání prezidenta Donalda Trumpa. Od jeho inaugurace přitom neuběhly ani čtyři měsíce, upozorňuje britský deník The Independent. Na Trumpovo odvolání byl dokonce vydán kurz 33 %. Americký list USA Today připomíná, že v americké historii byli obžalováni dva prezidenti, nebyli však odsouzeni. Třetí prezident raději rezignoval. Pokud Trump skutečně požádal někdejšího ředitele FBI Jamese Comeyho, aby zastavil vyšetřování bývalého poradce pro národní bezpečnost Michaela Flynna, je to dostatečný důvod pro obžalobu.

 

Národní rada Slovenské republiky neschválila opoziční návrh na zřízení otcovské dovolené, píše slovenský deník Pravda. Návrh předpokládal, že by každý otec získal nárok na dva týdny placeného volna nejvýše po dobu šestinedělí. Stejně jako matka by také otec dítěte získal nárok na 75 % denní hrubé mzdy.

 

Podle amerického deníku The New York Times ruský prezident Vladimir Putin nabídl, že poskytne americkému kongresu záznam, na kterém je slyšet, co Donald Trump minulou středu v Oválné pracovně řekl ruským vyslancům. Americký prezident momentálně čelí podezření, že ruským diplomatům poskytl utajované informace. Putin tvrdí, že nedošlo k vyzrazení citlivých informací. Trumpovo obvinění označil za nesmysl.

 

Spojené státy a Rusko obnovily dohodu o vzdušném prostoru, jejímž cílem je zamezit kolizím a dalším incidentům mezi bojovými letadly obou zemí v Sýrii, všímá si britský portál The Epoch Times. Dohoda původně vstoupila v platnost na konci roku 2015, avšak před měsícem ji Rusko zrušilo v reakci na americké nálety na syrské letiště. Spojené státy tak reagovaly na to, že syrská vláda používá proti civilnímu obyvatelstvu chemické zbraně. Při útoku zemřelo přibližně 72 lidí, z toho 20 dětí, připomíná portál.

 

Ruský portál Russia Today píše, že podle nového jihokorejského prezidenta Mun Če-ina je válka mezi Severní a Jižní Koreou možná. Prohlášení následuje po nejnovějším jaderném testu Pchjongjangu, který ostře odsoudila Organizace spojených národů. Jihokorejský prezident také uvedl, že Soul je schopen útok opětovat. Zatímco Severní Korea tvrdí, že test byl proveden s ohledem na bezpečnost okolních zemí, Mun se domnívá, že aktivity Pchjongjangu ohrožují globální mír a stabilitu a tyto provokace nemíní dále tolerovat.

 

 

 

Zdroj: Zet

 

 

Zahraniční tisk: Republikáni spekulují o odvolání Trumpa; slovenský parlament zamítl otcovskou Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

 1. BBC: Macronův kabinet je genderově vyvážený

  Společnost ·

  Nový francouzský prezident Emmanuel Macron představil svůj kabinet, který je podle jeho dřívějších slibů genderově vyvážený. Jedenáct z celkových dvaadvaceti funkcí mi…

 2. Praha se stala partnerem čínské Šanghaje

  Byznys ·

  Praha uzavřela partnerství s čínským velkoměstem Šanghají. Dohodu, kterou již dříve schválilo zastupitelstvo českého hlavního města, ve středu v Číně podepsal náměstek…

 3. Brněnské traktory Zetor vstupují na ruský trh

  Byznys ·

  Brněnská firma Zetor tractors vstupuje na ruský trh. Naváže tak spolupráci se společností Kovrov Electromechanical Plant (KEMP) působící východně od Moskvy. Tam bude b…

Youradionews.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio News.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.