reklama

Zahraniční tisk: Riziko konfliktu mezi USA a Čínou je vysoké; Obama navštíví Kubu

Světová média dne 18. února informují o tom, že vyostřená situace v oblasti Jihočínského moře stupňuje napětí mezi Čínou a Spojenými státy americkými. Média považují riziko konfliktu mezi oběma mocnostmi za vysoké. Média si dále všímají toho, že americký prezident Barack Obama navštíví Kubu.

Mohlo by vás zajímat

Summit Evropské unie, který se dnes a zítra koná v Bruselu, má podle serveru francouzské rozhlasové stanice RFI na pořadu jednání dva hlavní body. Prvním jsou požadavky britského premiéra Davida Camerona, který se následně pokusí Brity přesvědčit, aby v referendu podpořili členství své země v Evropské unii. Druhým hlavním tématem je migrační krize, zejména snaha Řecka zůstat v rámci schengenského prostoru a dohoda s Tureckem, která předpokládá snížení počtu běženců v Evropě.

 

Turecko žádá o zřízení deset kilometrů širokého bezpečného humanitárního koridoru na syrské straně hranice včetně města Azaz, uvádí turecký deník Hürriyet Daily News. Cílem opatření je podle tureckého vicepremiéra Yalcina Akdogana zabránit pokusům o změnu struktury obyvatelstva. Turecko totiž obvinilo syrské kurdské organizace, které převzaly nadvládu nad tímto územím od syrských povstalců, z násilného přesidlování turkmenské a arabské komunity.

 

Čínská média podle amerického serveru International Business Times uvedla, že rozmístění raket na ostrově ve sporném území Jihočínského moře není ozbrojováním, ale obranným prostředkem. Napětí mezi Čínou a Spojenými státy roste. Čína pokládá přítomnost amerických námořních misí v této oblasti za porušení svých teritoriálních vod a hrozí, že proti provokaci Spojených států nasadí další vojenskou techniku. Riziko konfliktu mezi oběma mocnostmi považuje za vysoké i americký deník The New York Times.

 

Americký prezident Barack Obama navštíví Kubu, píše americký deník New York Times. Půjde o první návštěvu amerického prezidenta na kubánském území po 88 letech. Jednání se bude týkat rozšíření obchodních vazeb mezi Kubou a Spojenými státy. Americká ministryně obchodu Penny Pritzkerová nicméně požádala kubánskou vládu, aby se v navázání obchodních styků více angažovala.

 

Britové lejí olej do migračního ohně, hlásá titulek slovenské Pravdy. Britské požadavky na snížení počtu migrantů přicházejících z jiných států unie, o kterých budou dnes a zítra debatovat lídři evropské osmadvacítky, mohou totiž vyvolat vyšší tlak na evropské sociální systémy, zejména v Německu. Do Británie každý rok přichází 300 tisíc přistěhovalců, z nichž je momentálně 100 tisíc evidováno jako pracujících. Britové však chtějí celkový počet snížit o více než polovinu. Pokud by Británie evropský blok opustila nebo výrazně omezila migraci, znamenalo by to přesun těchto lidí do ostatních bohatých zemí Evropské unie a problém přistěhovalců by se rozšířil do dalších zemí eurozóny.

 

 

Zdroj: Zet

Zahraniční tisk: Riziko konfliktu mezi USA a Čínou je vysoké; Obama navštíví Kubu Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Pražský hotel President koupil ruský investor

    Byznys ·

    Pražský pětihvězdičkový hotel President odkoupil loni od španělské společnosti Comar ruský investor Rafik Gasanov. Ten už v Česku vlastní například golfový resort Cihe…

Youradionews.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio News.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.