reklama

Zahraniční tisk: Rusko má na Trumpa kompromitující materiály, může jej lehce vydírat

Světová média dne 11. ledna informují o tom, že Rusko disponuje kompromitujícími materiály na nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa. Může jej tak snadno vydírat

Mohlo by vás zajímat

Politici střední a východní Evropy varovali nastupujícího amerického prezidenta Donalda Trumpa před ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Signatáři zvláštního dopisu tvrdí, že Putin není spojencem Ameriky ani důvěryhodným mezinárodním partnerem. Za jeho vlády se stala Evropa jedním z nejnebezpečnějších míst planety kvůli ruskému militarismu, válkám, anexi Krymu, porušováním dohod a falešným slibům. Mezi signatáři dopisu jsou bývalí ministři české a polské diplomacie Karel Schwarzenberg nebo Radoslaw Sikorski a bývalý švédský premiér Kárl Bilt, uvádí slovenská Pravda.
 
V amerických médiích se objevují zprávy, podle kterých je Donald Trump snadno vydiratelný Ruskem. Portál Buzzfeed například uvádí, že ruské zpravodajské služby mají kompromitující materiály o jeho pohlavním životě, stejně jako důkazy, že při obchodech s Čínou bral úplatky. Televizní stanice CNN upozorňuje, že americké zpravodajské služby měly podobné signály k dispozici už v říjnu, ověřovaly si ale důvěryhodnost jejich zdroje, kterým je zvláštní agent britské zpravodajské služby MI-6.
 
Silné mrazy si v Evropě vyžádaly už víc jak šedesát lidských životů. Britský deník The Guardian upozorňuje, že Rumunsko, Chorvatsko i Srbsko přerušily kvůli nízkým teplotám lodní dopravu na Dunaji. Řekové se rozhodli uvolnit některým uprchlíkům ve stanech ubytovny a několik vlád přijalo mimořádná bezpečnostní opatření kvůli silnému smogu. Školy jsou až do konce týdne zavřené v Rumunsku, podobná opatření včetně hromadné dopravy zdarma platí v Polsku. Tady ostatně umřela třetina z obětí evropského mrazu.
 
Dělají to všichni, je název článku v americkém politologicko-bezpečnostním magazínu The Foreign Policy. Zjištění, že se ruští hackeři vměšovali do amerických voleb, by nemělo být považováno za signál čerstvého nepřátelství Moskvy. Podobně se totiž několik dekád chovají i Spojené státy vůči jiným státům. Neměli bychom měřit zpravodajským službám dvojím metrem, píše magazín a připomíná, jak americké zpravodajské služby ovlivňovaly složení kabinetu v Kongu, Chile, Dominikánské republice nebo Indočíně. Ve 40. letech zakazovali Američané komunisty ve francouzské vládě a administrativa prezidenta Eisenhowera ovlivňovala složení vlády v Německu, připomíná magazín.
 
Týdeník The Economist rozebírá, že nastupující americký prezident Donald Trump jmenoval za šéfa svých poradců vlastního zetě, Geralda Kushnera. List jednak připomíná, že podobně si počínal John Fitzgerald Kennedy, když jmenoval svého bratra Boba ministrem spravedlnosti nebo Bill Clinton, když nechal za svého prezidentství manželce Hillary na starost sektor zdravotnictví. Trumpovo nepotistické počínání může být trestné, hlavně však není moudré, hodnotí britský týdeník.
 
Po dvouměsíčních sporech je Island připravený sestavit trojstrannou koaliční vládu, která nechá parlament hlasovat o uspořádání referenda o členství v Evropské unii. Deset týdnů po volbách utvořily strany Nezávislost a liberální Reforma se stranou Jasné budoucnosti koalici. Součástí jejich vládního programu je uspořádat všelidové hlasování o vstupu do Evropské unie. Portál německého rozhlasu Deutsche Welle připomíná, že Island si už roku 2009 o členství v EU požádal, tehdejší ekonomická krize, při níž země málem zkrachovala, však mnohé Islanďany od úzké spolupráce s Evropou odradila.
 
Dvaadvacetiletý Američan Dylann Roof, který v létě 2015 postřílel devět černochů v kostele v Jižní Karolíně, dostal trest smrti. Roof je první člověk, který má být v Americe popraven kvůli zločinů z rasové nenávisti. Soud ho minulý měsíc uznal vinným v třiatřiceti bodech žaloby. Odsouzený se hájil sám a nikdy neprojevil známky lítosti, upozorňuje britský Gurdian.
 
 
Zdroj: Zet
Zahraniční tisk: Rusko má na Trumpa kompromitující materiály, může jej lehce vydírat Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Dvacet nejbezpečnějších aerolinek světa

    Společnost ·

    I když to tak v poslední době nevypadá, tak je létání stále jednou z nejbezpečnějších forem dopravy. Uplynulý rok byl dokonce podle australského webu AirlineRatings.co…

Youradionews.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio News.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.