reklama

Zahraniční tisk: Rusko se ze Sýrie nestáhlo; zpráva o globálních rizicích pro rok 2017

Světová média dne 11. ledna informují o tom, že Rusko se nestáhlo ze Sýrie, i navzdory tomu, že to prohlašovalo. Satelitní snímky z konce prosince zaznamenaly na území Sýrie přítomnost ruských balistických raket schopných nést jaderné hlavice. Zahraniční tisk si dále všímá toho, že Světové ekonomické fórum publikovalo zprávu o globálních rizicích. 

Mohlo by vás zajímat

Americké tajné služby předložily podle zpravodajské stanice CNN minulý týden budoucímu prezidentu USA Donaldu Trumpovi tajné dokumenty s informacemi o tom, že ruské tajné služby tvrdí, že na něho sbíraly kompromitující materiály osobní a finanční povahy. Slovenský deník Pravda uvedl, že nepodložené informace o údajných materiálech byly předloženy také dosluhujícímu americkému prezidentu Baracku Obamovi, a to jako součást dokumentů, které se týkaly zasahování Moskvy do loňských prezidentských voleb. Jejich důvěryhodnost nyní ověřuje FBI.

 
Zakladatel serveru WikiLeaks Julian Assange kritizuje zprávu amerických zpravodajských služeb, podle které se ruští hackeři v americké prezidentské volební kampani zaměřili na Demokratickou stranu Hillary Clintonové, aby zvrátili výsledek voleb na stranu Donalda Trumpa. Assange se k problematice vyjádřil na tiskové konferenci na ekvádorské ambasádě v Londýně. Britský portál Epoch Times upřesnil, že podle zpravodajských služeb ruští hackeři pro publikaci dat využili mimo jiné právě WikiLeaks.
 
Připravuje se Rusko na válku? ptá se americký portál International Business Times. Satelitní snímky z konce prosince totiž na území Sýrie zachytily přítomnost ruských balistických raket schopných nést jaderné hlavice. Moskva přitom teprve nedávno oznámila stahování svého vojenského kontingentu z této oblasti v rámci jednání o příměří mezi syrskou vládou a opozičními skupinami. Agentura Reuters nicméně informovala, že Rusko své jednotky ze Sýrie nestáhlo.
 
Populární, ale politicky pokořený prezident Barack Obama se včera večer v Chicagu rozloučil s Američany, píše portál americké zpravodajské stanice CNN. Prvního Afroameričana do Bílého domu dovedla „naděje a změna“. Po svém odchodu z pozice prezidenta skutečně zanechává řadu progresivních opatření a změn. Naděje jeho příznivců však tlumí osoba jeho nástupce Donalda Trumpa. Obama ve svém projevu ocenil, že Amerika je dnes lepší a silnější.
 
Světové ekonomické fórum ve středu publikovalo zprávu o globálních rizicích, kterými se bude zabývat již za pár dní na jednání ve švýcarském Davosu. Problémem pro rok 2017 podle této zprávy bude zvýšení ekonomické nerovnoměrnosti, polarizace společnosti a globální oteplování. Naproti tomu rok 2016 byl poznamenán překvapivými politickými změnami. V tomto ohledu zpráva zmiňuje hlasování Velké Británie o setrvání v Evropské unii nebo zvolení Donalda Trumpa prezidentem Spojených států, píše portál francouzské rozhlasové stanice RFI.
 
Francie očekává příští týden vrchol epidemie chřipky, píše francouzský deník Le Figaro. V některých francouzských regionech již epidemie vyvrcholila. Francouzské zdravotnické úřady zvažují povinné očkování zdravotnického personálu (lékařů, ošetřovatelů a dalších) proti chřipce, protože opatření přijatá k zamezení šíření viru nebyla dostatečně účinná. Ve Francii se každý rok nechá proti chřipce očkovat jen čtvrtina zdravotníků.
 
Odborníci na etiku varují, že jmenování Trumpova zetě Jareda Kushnera hlavním poradcem nového amerického prezidenta a úloha jeho nejstarší dcery Ivanky v rodinném podniku by mohly představovat střet zájmů a protekci. Manželé by se tak stali jedním z nejmocnějších párů Spojených států. V Americe však platí zákon proti protekci, který zakazuje veřejné angažování rodinných příslušníků do agentury nebo úřadu, který daná osoba řídí, připomíná britský deník The Guardian.

 

 

Zdroj: Zet

Zahraniční tisk: Rusko se ze Sýrie nestáhlo; zpráva o globálních rizicích pro rok 2017 Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Obamovo sbohem: „Yes we can. Yes, we did“

    Společnost ·

    Dosluhující americký prezident Barack Obama po osmi letech v Bílém domě přednesl svou poslední řeč. Ta přinesla optimismus i varování. „Díky vám je Amerika téměř v kaž…

  2. Dvacet nejbezpečnějších aerolinek světa

    Společnost ·

    I když to tak v poslední době nevypadá, tak je létání stále jednou z nejbezpečnějších forem dopravy. Uplynulý rok byl dokonce podle australského webu AirlineRatings.co…

Youradionews.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio News.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.