reklama

Zahraniční tisk: Syrští povstalci zastavili přípravy na mírová jednání; výslech Netanjahua

Světová média píší o tom, že syrští povstalci zastavili přípravy na mírová jednání v kazašské Astaně. Důvodem jsou pro ně opakované útoky ze strany vládnoucího režimu. Syrské příměří je tak ohroženo. Zahraniční média dále informují o pondělním výslechu izraelského premiéra Benjamina Netanjahua. Policie ho vyslýchala kvůli podvodům a úplatkářství několik hodin. Netanjahu nicméně obvinění popřel.

Mohlo by vás zajímat

Podle tureckého deníku Hürriyet Daily News bylo včera v souvislosti s novoročním útokem v istanbulském klubu Reina zadrženo osm podezřelých. Turecká vláda potvrdila, že již brzy zatkne i samotného útočníka. K atentátu, při němž zemřelo 39 lidí především ze zemí Blízkého východu, se přihlásila organizace Islámský stát. Jak dodává španělský deník El País, šlo o reakci na tureckou intervenci v Sýrii. Turecký vicepremiér Numan Kurtulmus médiím řekl, že vyšetřovatelům se podařilo získat otisky prstů a základní popis útočníka.

 

Izraelského premiéra Benjamina Netanjahua několik vyslýchala policie kvůli podvodům a úplatkářství, všímá si britský deník Independent. Policie sice žádné informace nesdělila, média ale poukazují na drahé dary, které měl přijmout od dvou podnikatelů. Netanjahu nicméně obvinění popřel. Podle médií však měl v roce 2009 během prezidentské kampaně přijmout 1 milion euro od francouzského podnikatele, který je nyní ve vězení a o daru promluvil u soudu.

 

Ruská armáda publikovala záběry ze zničeného syrského Aleppa. Snímky ukazují ruské vojáky a odminovače, spálené karoserie automobilů, zhroucené několikapatrové budovy, rakety, minomety a svědčí o pekelné existenci během posledních dnů uvnitř této anti-asadovské enklávy. Doslova v pasti zde totiž během listopadového a prosincového bombardování zůstalo 80 tisíc lidí. Ruský deník The Moscow Times upřesňuje, že město dobyli vojáci podporovaní Ruskem druhý týden v prosinci. Podle údajů OSN v Aleppu během necelých šesti let bojů zemřelo přes 400 tisíc lidí, z nich nejméně 463 byli civilisté a 62 dětí.

 

Kromě Egejského moře se migranti snaží do Evropy dostat pěšky přes turecko-bulharskou hranici. V pondělí 2. ledna byla dokonce v pohoří Strandža nalezena Somálka, která zemřela chladem. Podle portálu francouzské rozhlasové stanice RFI jsou uprchlická centra v Bulharsku plná zejména kvůli uzavření hranic Srbska. Běženci se snaží přes Bulharskou dostat za každou cenu, často v extrémních podmínkách, a riskují, že budou policií odvedeni zpět na hranici, dodává RFI.

 

Podle švýcarského portálu Le Temps syrští povstalci zastavili přípravy na jednání v kazašské Astaně, a tím ohrožují syrské příměří. Důvodem jsou pro ně opakované útoky ze strany vládnoucího režimu. Jednání měla probíhat pod záštitou Ruska a Íránu. Klid zbraní přitom v Sýrii platil pouze od čtvrteční půlnoci. Prorežimní vojáci však pokračovali v útocích ve strategické oblasti Wada Barada 15 km od Damašku, kde se nachází například hlavní zdroje vody pro 4 miliony obyvatel hlavního města a jeho okolí.

 

Mozambická opozice dnes ohlásila dvouměsíční příměří, píše francouzský magazín Courrier International. Konflikt, v němž proti sobě stojí ozbrojená frakce strany Renamo a vláda donutil již 20 tisíc lidí opustit své domovy. Renamo usiluje o prodloužení týdenního příměří vyhlášeného 27. prosince. Prodloužení příměří oznámil na tiskové konferenci lídr mozambické opozice Afonso Dhlakama.

 

Vědci v současnosti testují vakcínu proti smrtícímu viru eboly. Testování v západní Africe začátkem nového roku ukázalo, že vakcína je 100% účinná. Z téměř 6 tisíc obyvatel Guineje, která je jednou ze tří nejvíce postižených zemí epidemií eboly, ani jeden nemoc nedostal více než 10 dní po očkování. 23 lidí, kteří se virem nakazili během testování, totiž očkováno nebylo, dodává americký deník The Washington Times s odkazem na prestižní lékařský magazín The Lancet.

 

 

Zdroj: Zet

 

 

Zahraniční tisk: Syrští povstalci zastavili přípravy na mírová jednání; výslech Netanjahua Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

  1. Patnáct nadějných startupů pro rok 2017

    Byznys ·

    Nový rok 2017 je tady a s ním je potřebné předpovědět, jaké startupy vezmou technologickou oblast útokem. Internetový magazín Business Insider oslovil experty na rizik…

  2. Ohlédnutí za světovými událostmi roku 2016

    Společnost ·

    První pracovní den roku 2017 je už skoro za námi, na malou chvilku ale ještě zavítáme do roku předešlého. Pamatujete ještě, co ve světě přinesl rok 2016? Měsíc po měsí…

Youradionews.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio News.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.