reklama

Zahraniční tisk: Turecko a EU chtějí snížit vzájemné politické napětí; žaloba na Trumpa

Světová média si všímají, že představitelé Turecka a Evropské unie v úterý zasednou v Bruselu ke společné debatě. Projednají kroky pro snížení diplomatického napětí, které mezi nimi v poslední době panuje. Zahraniční média dále píší, že ministři spravedlnosti amerických států Maryland a Distrikt Kolumbie podali žalobu na prezidenta Donalda Trumpa. Trump podle ní porušuje protikorupční zákony, protože nepřerušil spojení se svým realitním impériem. To nyní vede jeho syn.

Mohlo by vás zajímat

Americký prezident Donald Trump kvůli obavám z protestů odložil státní návštěvu Velké Británie, informuje britský deník The Times. Zrušení návštěvy, která se měla uskutečnit do konce letošního roku, v nejbližších dnech potvrdí také britská premiérka Theresa Mayová. Ta amerického prezidenta oficiálně pozvala do Velké Británie během své návštěvy Bílého domu týden po jeho uvedení do úřadu letos v lednu. K pozvání se formálně přidala také britská královna Alžběta II.

 

Ministři spravedlnosti amerických států Maryland a Distrikt Kolumbie v pondělí podali žalobu na prezidenta Spojených států Donalda Trumpa, všímá si portál francouzské rozhlasové stanice RFI. Trump podle ní porušuje protikorupční zákony, protože nepřerušil spojení se svým realitním impériem, které od jeho zvolení prezidentem USA vede jeho syn. V textu se také tvrdí, že politiku amerického prezidenta ovlivňují zahraniční země, které s ním podnikají.

 

Představitelé Turecka a Evropské unie budou v úterý v Bruselu diskutovat o současném stavu společných záležitostí. A projednají další kroky pro snížení diplomatického napětí, které mezi nimi v poslední době panuje. Podle tureckého deníku Hürriyet Daily News se diskuse na ministerské úrovni budou týkat politických, energetických a ekonomických otázek, zejména pak celní unie, migrační dohody mezi Bruselem a Ankarou, zrušení víz pro Turky v rámci schengenského prostoru. Ministři projednají také boj proti terorismu.

 

Úřad civilního letectví Spojených arabských emirátů dnes vysvětlil, že letecké embargo, uvalené na Katar v souvislosti s krizí v Perském zálivu, se týká pouze společností a letadel Kataru nebo těch, které jsou v této zemi registrované. V žádném případě se embargo netýká tří zemí sousedících s Katarem – Spojených arabských emirátů, Saúdské Arábie a Bahrajnu. Soukromá letadla či charterové lety mířící do i z Kataru pak musí požádat všechny tyto tři země o souhlas s užitím jejich vzdušného prostoru. Součástí této žádosti je seznam posádky i všech cestujících včetně jejich národnosti a specifikace převáženého nákladu, vysvětluje francouzský portál France 24.

 

Lídr ruské opozice Alexej Navalný byl opět zatčen a s ním i tisíc jeho zastánců. Stalo se tak v den, kdy po celém Rusku probíhaly demonstrace proti korupci. O zatčení Navalného informovala jeho manželka prostřednictvím oficiálního twitterového účtu. Navalný plánoval účast na demonstraci, avšak nyní ho pravděpodobně čeká 30 dní ve vězení. Ruská státní tisková agentura Tass zatčení potvrdila s tím, že Navalný byl obviněn z porušení zákonů o demonstracích, dodává portál americké televizní stanice CNN. Evropská unie zatýkání odsoudila a požádala o jejich okamžité propuštění, dodává francouzský deník Le Figaro.

 

Heroin se stává noční můrou Ameriky, píše španělský deník El País. Rostoucí počet úmrtí v důsledku užívání opiátů drtí veškeré statistiky ve Spojených státech. V roce 2016 drogy zabily nejméně 59700 lidí, tento počet každý rok roste. Loni byly drogy příčinou úmrtí více Američanů než za 19 let války ve Vietnamu. Jednalo se zejména o samotný heroin nebo nelegálně smíchaný se syntetickými opiáty původem z Číny. V posledních pěti letech je nejběžnější sloučeninou fentanyl, látka pětkrát silnější než heroin, po jejímž užití vloni zemřel zpěvák Prince.

 

Největší světová síť pro lidi žijící v zahraničí InterNations se rozhodla provést mezi vystěhovalci průzkum o kvalitě života mimo rodnou zem. Důležité aspekty rozdělila do 43 různých kategorií a respondenti je měli hodnotit. Mezi 19 nejlépe hodnocených zemí se dostala Česká republika, která se umístila hned na druhém místě. Tři čtvrtiny dotazovaných kladně hodnotily dobrou dostupnost vzdělávání, i když v kvalitě má podle nich ještě mezery. Výsledky šetření publikoval slovenský deník Pravda.

 

 

Zdroj: Zet

 

 

Zahraniční tisk: Turecko a EU chtějí snížit vzájemné politické napětí; žaloba na Trumpa Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

  1. Kampaň vodky Smirnoff si střílí z Trumpa

    Byznys ·

    Americký prezident Donald Trump stále čelí obvinění z napojení na Rusko během listopadových voleb. Celou kauzu se přitom rozhodla využít světoznámá značka vodky Smirno…

  2. BBC: Navalného opět zadržela policie

    Společnost ·

    V Rusku došlo k zadržení opozičního vůdce Alexeje Navalného. Stalo se tak poté, co Navalný vyzval své příznivce k nepovolenému protestnímu pochodu v Moskvě. Lidé tak m…

Youradionews.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio News.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.