reklama

Zahraniční tisk: Turecko vrací běžence do válečných oblastí; bitva o irácký Mosul začala

Zahraniční média 1. dubna píší o tom, že podle Amnesty International Turecko vrací syrské běžence do válečných oblastí. Zpochybňuje to základ dohody o uprchlících mezi Evropskou unií a Ankarou, která považuje turecký stát za bezpečnou zónu. Světová média si dále všímají, že začalo znovudobývání iráckého města Mosul, které je nyní pod kontrolou radikálů z Islámského státu. Bitva může trvat několik měsíců.

Mohlo by vás zajímat

Americký prezident Barack Obama garantuje státům v Tichomoří ochranu před severokorejským jaderným programem. Na jaderném summitu ve Spojených státech, kterého se účastní i čínský prezident, japonský premiér a jihokorejská prezidentka, se Obama zavázal, že bude jednoznačně plnit novou dohodu OSN , která vyžaduje mezinárodní zpřísnění sankcí kvůli jaderným testům severokorejského režimu. Sankce podle slovenského deníku Pravda mimo jiné znamenají prověřovat náklady na lodích do Severní Koreje.

 

Britský deník The Guardian popisuje čínský hon na autora internetové výzvy, který napsal, že současný čínský prezident Si Ťin-pching se nehodí pro vedení strany a země a měl by odstoupit. Zpočátku se tato výzva považovala za nevinný žert, podle britského listu ale bylo už v souvislosti s jejím šířením zatčeno nejméně deset osob.

 

Belgie souhlasí s vydáním podezřelého teroristy Salaha Abdeslama do Francie. Poslední žijící útočník, který spoluorganizoval loňskou sérii atentátů v Paříži, je napojený i na buňku, která odpálila bombu na bruselském letišti. Abdeslam, který už vypovídal v belgické cele, s vydáním do Francie souhlasil, uvádí pro portál Deutsche Welle mluvčí městského tribunálu v Bruselu.

 

Turecko prý vrací syrské běžence do válečných oblastí. Nevládní agentura Amnesty International, která ve světě monitoruje dodržování lidských práv, uvádí, že turecké úřady od letošního ledna vrátily do válkou postižené Sýrie tisíce běženců. To zpochybňuje samotný základ dohody o uprchlících mezi Evropskou unií a Ankarou, která považuje turecký stát za bezpečnou zónu, píše německý portál Deutsche Welle.

 

Slovenský deník SME referuje o začátku bitvy o irácký Mosul. Osvobozování druhého největšího iráckého města, které je nyní kontrolované džihádisty Islámského státu, může prý trvat několik měsíců. Irácká armáda po dvou letech okupace Mosulu spustila operaci, která má dvoumilionové město zbavit nadvlády teroristů, kteří v samosprávě popravují obyvatele bez jakéhokoli soudu, uvádí deník.

 

Jihoafrický ústavní soud nařídil prezidentu Jakobu Zumovi, že musí vrátit část ze šestnácti milionů dolarů, za které si obnovil venkovské sídlo v provincii Kwazulu-Natal. Protikorupční agentura už předloni prokázala, že kromě pochopitelných bezpečnostních opatření si nechal prezident za státní peníze postavit bazén, ohradu pro dobytek, drůbežárnu letní divadlo a návštěvnické centrum. Agentura Reuters předpokládá, že částka vymáhaná soudem se bude pohybovat okolo jednoho milionu dolarů.

 

Týdeník Newsweek zjišťoval, proč se letuška Naira z uneseného egyptského letadla fotografovala na palubě s únoscem, který vyhrožoval, že unesený stroj vyhodí do povětří. Jeden z pilotů týdeníku vysvětloval, že se posádka snažila získat jeho fotku pro kyperskou a egyptskou policii. Únosce Mustafa se později úřadům sám vydal. Výbušnina na jeho těle nebyla pravá. 

Zahraniční tisk: Turecko vrací běžence do válečných oblastí; bitva o irácký Mosul začala Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Česko podepsalo s Čínou na 30 obchodních dohod

    Byznys ·

    Účastníci ekonomického fóra na pražském Žofíně podepsali dnes za účasti prezidentů Česka a Číny na 30 obchodních dohod v nejrůznějších oblastech. Jedna z nich zahrnuje…

Youradionews.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio News.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.