reklama

Zahraniční tisk: V Rusku sílí hlasy po odvolání Medvěděva; útok v thajském letovisku

Zahraniční média si 12. srpna všímají, že v Rusku sílí hlasy po odvolání premiéra Dmitrije Medvěděva. Petice, která požaduje jeho odstoupení, má už čtvrt milionu podpisů. Světová média dále informují o bombovém útoku na thajské letovisko, při kterém zemřeli minimálně dva lidé a víc než dvacet dalších bylo zraněno.

Mohlo by vás zajímat

Ruský a ukrajinský velvyslanec si na Bezpečnostní radě OSN vyměňovali uštěpačné poznámky, píše slovenský deník Pravda. Na mimořádném zasedání k eskalaci napětí mezi oběma zeměmi se ruský diplomat Vitalij Čurkin rozčiloval nad sabotážními ukrajinskými plány na území Krymské republiky. Ukrajinský zástupce Volodomyr Jelčenko na druhé straně poukazoval na zlé úmysly Moskvy v souvislosti s přesunem vojáků k nedaleké hranici, kterých je údajně na 40 tisíc. Rusko anektovalo ukrajinský Krym roku 2014 a Ukrajina je momentálně nestálým členem Rady bezpečnosti OSN, dovysvětluje Pravda. Ukrajinský prezident Petro Porošenko vyhlásil ozbrojeným silám Ukrajiny stav pohotovosti.

 

Lesní požáry zasáhly Portugalsko i jižní Francii. Podle zpravodajského portálu France24.com se hasičům stále nedaří utlumit oheň, který si vyžádal už čtyři životy. K uhořelým patří i hlídač požárů, kterého plameny obklíčily v karavanu 150 kilometrů severně od Lisabonu. Ve Francii vyhořely desítky domů a je zasaženo území dvou tisíc sedmi set hektarů.

 

Pokud se chemické útoky na bázi chloru v Sýrii potvrdí, budou považovány za válečný zločin. Prohlásil to zástupce OSN v Sýrii Staffan de Mistura. Zatímco se z použití zbraní hromadného ničení obviňují obě válčící strany konfliktu navzájem, tříhodinové příměří navrhované ruskou armádou v Aleppu kvůli humanitární pomoci zatím nefunguje. Podle webového portálu německého rozhlasu Deutsche Welle beztak navrhovaný krátký čas dodávky pomoci ve zničené infrastruktuře neumožňuje.

 

Dvě osoby zahynuly a víc než dvacet dalších bylo zraněno při dvojitém pumovém útoku v Thajsku. Bomby ukryté v květináčích byly odpálené na dálku, a jak uvádí londýnský deník The Times, nejméně sedm obětí patřilo v přímořském letovisku Hua HIn k zahraničním turistům. Čeští odborníci na turistiku zatím nemají informace, že by mezi nimi byli i čeští výletníci.

 

Britská premiérka Theresa Mayová vyslala podle týdeníku Spectator jasnou zprávu korporátní Británii, když kritizovala nezdravě rostoucí rozdíl mezi platem vrcholných manažerů a obyčejných pracovníků. Ukázalo se totiž, že průměrný roční plat manažera firem kótovaných na burze je 5 a půl milionu liber, což je o třetinu víc než v roce 2010, o 10 procent víc než v roce 2014 a poměr k platu průměrného zaměstnance stejné firmy je to 129 ku jedné.  Proč by měl někdo vydělávat tolik? ptá se premiérka. Komentátor si zas pokládá otázku proč srovnávat šéfy a zaměstnance, kteří se pohybují na zcela odlišném pracovním trhu. Nárůst odměn bez lepších výsledků je podle něj možná nemravný, ale britská vláda jako hlavní akcionář Royal Bank of Scotland by mohla jít sama příkladem, a snížit odměny tam, kde instituce už osm let nefunguje.

 

V Rusku sílí hlasy po odvolání premiéra Dmitrije Medvěděva. Týden stará petice, kterou pobouřily premiérovy výroky o platech učitelů, požaduje jeho odstoupení a už má podpisy čtvrt milionu Rusů. Podle ruského deníku The Moscow Times se Medvěděv na učitelském fóru počátkem měsíce nechal slyšet, že ke svým nízkým platům si mají kantoři sami přivydělávat. Zahraniční média si všímají, že ohlasy petice poněkud nezvykle komentovalo i tiskové oddělení vlády. 

 

První týden olympiády v Riu oznámila Světová antidopingová agentura, že její stránky se staly cílem hackerů, kteří se snažili získat dokumentaci a konkrétní data antidopingových testů. Z prohlášení pro agenturu Associated Press není jasné, kdy k útoku vlastně mělo dojít, nicméně britskému deníku The Guardian mluvčí agentury řekla, že hackerský útok neuspěl a agentura dál přístup ke svým datům monitoruje.

 

Někdejší království prvního muže rock and rollu prochází zásadními úpravami. Elvisův Graceland v Memphisu v americkém státě Tennesseemprodělá renovaci za 137 milionů dolarů, která se bude týkat zejména nového muzea zpěvákových aut, několika restaurantů, nového hotelu v areálu a turistického centra. Do nového objektu se přesunou mistrovy zlaté desky, oblíbené kytary i kostýmy z vystoupení, upozorňuje americký deník USA Today. Kdysi nejprodávanější sólový umělec Elvis Aaron Presley zemřel roku 1977.

Zahraniční tisk: V Rusku sílí hlasy po odvolání Medvěděva; útok v thajském letovisku Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

  1. Adidas v USA otevře továrnu ovládanou roboty

    Byznys ·

    Německý výrobce sportovního oblečení a obuvi Adidas otevře příští rok továrnu u amerického města Atlanta, kde budou většinu produkce zajišťovat roboti. Oznámil to člen…

  2. Airbnb hostí návštěvníky olympiády ve velkém

    Byznys ·

    Statisíce fanoušků z celého světa navštíví právě probíhající olympijské hry v Rio de Janeiru. Řada z nich se ale neubytuje v hotelu. Podle americké televize CNN si až …

Youradionews.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio News.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.