reklama

Zahraniční tisk: Většina zájemců o vstup do IS má minimální znalosti o islámské víře

Podle světových médií se ukázalo, že téměř tři čtvrtiny zájemců o vstup do militantní organizace Islámský stát (IS) mají pouze malé znalosti o islámské víře a islámském právu šaría. Pokročilou znalost islámu mělo pouze 5 % rekrutů. Zahraniční média dále informují o tom, že mluvčí německé vlády kritizoval Moskvu za to, že podporuje humanitární krizi v syrském městě Aleppo.

Mohlo by vás zajímat

Francouzský portál France24 informuje, že Spojené státy včera předaly 15 vězňů z věznice v Guantanamu do Spojených arabských emirátů. Jedná se o největší transfer, který vláda amerického prezidenta Baracka Obamy provedla. Obama se v roce 2009 zavázal, že zařízení, které vzniklo na Kubě po atentátech z 11. srpna 2001, uzavře. Převezení vězni budou podmínečně propuštěni na svobodu. Americké ministerstvo zahraničí upřesnilo, že se jedná o 12 Jemenců a 3 Afghánce.

 

Mluvčí německé vlády kritizoval Moskvu, že podporuje humanitární krizi v syrském městě Aleppo, všímá si německý portál Deutsche Welle. Rusko totiž nabídlo pouze třídenní příměří v Aleppu s tím, že delší přestávka v bojích by pouze pomohla teroristům v obleženém městě. Tato doba by přitom nestačila k poskytnutí humanitární pomoci obyvatelům v severních oblastech města, obsazených ruskou a syrskou armádou.

 

Šedesátiletý muž dnes ráno ve vlaku na západě Rakouska pobodal dva mladíky, jejich zranění jsou vážná a byli hospitalizováni. Muž byl podle informací francouzského deníku Le Figaro duševně nemocný. Policie útočníka zatkla s pomocí dalších pasažérů. Mluvčí rakouské policie vyloučil teroristické motivy. Média připomínají podobný incident, k němuž došlo v sobotu ve švýcarském vlaku, kde sedmadvacetiletý útočník ubodal 1 ženu a 5 dalších lidí zranil. Ani v tomto případě policie nezjistila teroristický motiv.

 

Výsledky ankety veřejného mínění publikované americkým deníkem USA Today ukázaly, že v boji o křeslo amerického prezidenta vede Hilary Clintonová. Ta by ve skupině mladých Američanů ve věku od 18 do 34 let získala 50 % hlasů a porazila by svého republikánského soupeře Donalda Trumpa o 36 %. Průzkum také svědčí o tom, že k listopadovým prezidentským volbám by přišly téměř ¾ Američanů této věkové skupiny. Ostatní nejsou rozhodnutí, nebo nemají v plánu hlasovat.

 

Humanitární organizace Lékaři bez hranic na svém twitterovém účtu oznámila, že pondělní letecké útoky v severozápadním Jemenu zasáhly nemocnici a způsobily smrt nejméně 19 lidí, píše francouzský portál RFI. Americká zpravodajská stanice CNN dodává, že od července 2015, kdy organizace tuto nemocnici začala podporovat, v ní bylo ošetřeno více než 4600 pacientů. Koalice vedená Saúdskou Arábií tvrdí, že cílem náletů byl vojenský výcvikový tábor.

 

Přestože Islámský stát v Sýrii a Iráků dále ztrácí svůj vliv, vyšly najevo zajímavé skutečnosti, píše americký portál International Business Times. Ukázalo se totiž, že téměř 3/4 zájemců o vstup do této militantní organizace mají pouze malé znalosti o islámské víře a islámském právu šaría. Pokročilou znalost islámu mělo pouze 5 % rekrutů. Americká vláda v červnu oznámila, že počet bojovníků Islámského státu v Iráku a Sýrii je nyní do 22 tisíc, což je nejméně za poslední dva roky.

 

Turecký ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoğlu tvrdí, že Evropská unie ponižuje Turecko, a zopakoval žádost své vlády o zrušení vízové povinnosti Turecka výměnou za zastavení proudu migrantů do Evropy. Vztahy Unie a Turecka se zhoršily od nezdařeného pokusu o státní převrat v Turecku v polovině července. Podle tureckého deníku Hürriyet Daily News se Çavuşoğlu domnívá, že se Turecko intenzivně snažilo splnit podmínky vstupu do Evropské unie, avšak ze strany osmadvacítky se mu dostalo pouze hrozeb, urážek a blokování procesu.

Zahraniční tisk: Většina zájemců o vstup do IS má minimální znalosti o islámské víře Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

  1. Ikea si dláždí cestu k prvnímu obchodu v Indii

    Byznys ·

    Švédský výrobce nábytku Ikea zahájil práce na svém prvním obchodě v Indii, který se bude nacházet v Hajdarábádu na jihu země. Společnost slibuje otevřít prodejnu do ko…

Youradionews.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio News.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.