reklama

Zahraniční tisk: Zavedení bezletové zóny nad Sýrií; blížící se pád kancléřky Angely Merkelové

Světová média dne 16. února píší o tom, že německá kancléřka Angela Merkelová požaduje v reakci na ruské bombardování vytvoření bezletové zóny nad Sýrií. Důvodem je zasáhnutí dvou škol a nejméně pěti nemocnic včetně zařízení podporovaných OSN a Lékařů bez hranic. Média dále informují o budoucím konci německé kancléřky Merkelové. Podle nich se její pád blíží z toho důvodu, že ztratila většinu spojenců, kteří v minulosti podporovali její plán na řešení migrační krize.

Mohlo by vás zajímat

Turecký premiér Ahmet Davutoglu tvrdí, že Rusko používá hrozbu vzniku světové války, aby prosadilo svoje zájmy v Sýrii. Davutoglu to podle deníku Hürriyet řekl na návštěvě Ukrajiny a dodal, že by se Turecko nemělo nechat strhnout k takovému vnímání situace. Reagoval tak na slova ruského premiéra Dmitrije Medveděva, který minulý týden prohlásil, že pokud se mezinárodní mocnosti nedokážou dohodnout na ukončení konfliktu v Sýrii, mohla by nastat světová válka.

 

Německá kancléřka Angela Merkelová požaduje zavedení bezletové zóny v Sýrii. Důvodem je nejnovější vlna ruského bombardování, která podle listu The Telegraph zasáhla dvě školy a nejméně pět nemocnic včetně zařízení podporovaných OSN a Lékaři bez hranic.  Zavedení bezletové zóny v Sýrii už v minulosti navrhovalo Turecko, lídři západních zemí se ale dosud zdráhali tento požadavek podpořit.

 

Řecký deník Kathimerini píše, že Řecko po nátlaku zemí Visegrádské čtyřky ukáže, jak postoupila výstavba pěti nových center pro uprchlíky na ostrovech a dvou tranzitních zařízení v Aténách a Soluni. Jde o reakci na setkání zástupců zemí Visegrádské čtyřky s představiteli Bulharska a Makedonie, na kterém představitelé České republiky, Slovenska, Polska a Maďarska těmto balkánským zemím nabídli pomoc při ochraně jejich hranic. Evropská unie totiž podle nich nedělá dost pro to, aby zastavila příliv uprchlíků z Řecka dál do Evropy.

 

Předseda Evropské rady Donald Tusk podle britského deníku The Guardian varoval před tím, že skutečně hrozí odchod Velké Británie z Evropské unie. Proces vyjednávání je podle Tuska velmi křehký a co se jednou rozpadne, už nebude možné opravit. Referendum o setrvání Velké Británie v EU by se podle deníku The Guardian mohlo konat už 23. června.

 

Kandidát na amerického prezidenta Donald Trump podle deníku USA Today řekl, že pokud se k němu Republikánský národní výbor nezačne chovat s větším respektem, bude kandidovat jako nezávislý. Trumpovi vadí zejména složení obecenstva při předvolebních debatách. Lidé v publiku s ním totiž často nesouhlasí, což Trump přičítá tomu, že jde o diváky zastupující sponzory jeho republikánských protikandidátů. Miliardář zároveň pohrozil žalobou proti prezidentské kandidatuře Teda Cruze, který se podle Trumpa narodil v Kanadě, a proto by se neměl o místo prezidenta podle ústavy vůbec ucházet.

 

Slovenský deník SME píše, že se blíží pád německé kancléřky Angely Merkelové. Ztratila totiž většinu spojenců, kteří v minulosti podporovali její plán na řešení uprchlické krize. Koalice takzvaných ochotných zemí, které Merkelovou podporovaly, se rozpadá. Německá kancléřka by tak mohla před čtvrtečním summitem EU zůstat zcela osamocená. Jejím plánem podle deníku SME není nadšena už ani Francie. Země střední Evropy dokonce zahájily jednání o vlastním řešení uprchlické krize.

 

Švédská nábytkářská společnost Ikea čelí podle deníku Financial Times podezření, že se za posledních šest let vyhnula zaplacení daní ve výši jedné miliardy eur. K obcházení daňové povinnosti měla podle vyšetřovatelů využívat řetězec firem vlastněných různými nadacemi se sídlem v Lichtenštejnsku a Nizozemsku. Firma se hájí tím, že neporušila zákon ani jiná nařízení. V tiskové zprávě pak dodala, že v uplynulém finančním roce odvedla jen na korporátní dani více než 800 milionů eur.

 

 

 

Zdroj: Zet

Zahraniční tisk: Zavedení bezletové zóny nad Sýrií; blížící se pád kancléřky Angely Merkelové Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Na summitu EU hrozí střet mezi Merkelovou a V4

    Společnost ·

    Na nadcházejícím summitu EU hrozí otevřený střet mezi německou kancléřkou Angelou Merkelovou a zeměmi, které odmítají její plán na řešení uprchlické krize ve spoluprác…

Youradionews.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio News.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.