reklama

Zahraniční tisk: Zvyšující se americké úrokové sazby mohou porušit stabilitu některých zemí

Světová média 30. prosince píší o tom, že generální ředitelka Mezinárodního měnového fondu Christine Lagardeová varovala před tím, že světový hospodářský růst v příštím roce bude nevyrovnaný a neuspokojivý. Lagardeova se především ale obává toho, že zvyšující se americké úrokové sazby mohou porušit stabilitu některých zemí. 

Mohlo by vás zajímat

Nevládní organizace Reportéři bez hranic ve své včerejší výroční zprávě uvedla, že v roce 2015 bylo v souvislosti s výkonem povolání zabito 110 novinářů. Ze zprávy podle rozhlasové stanice RFI dále vyplývá, že letos byl pro žurnalisty nejnebezpečnější Irák a Sýrie, za nimiž následuje Francie. Ta je na třetím místě kvůli lednovým teroristickým útokům v pařížské redakci satirického magazínu Charlie Hebdo.

 

Mluvčí americké armády Steve Warren včera oznámil, že při bombardování pozic Islámského státu v Sýrii a Iráku zemřelo už deset vůdců této teroristické organizace. Jak upřesnil americký deník The Wall Street Journal, jedním ze zabitých mužů byl také francouzský džihádista Charaff Mouadan. Ten byl v přímém kontaktu s pravděpodobným strůjcem pařížských teroristických útoků Belgičanem marockého původu Abdelhamidem Abaaoudem.

 

Generální ředitelka Mezinárodního měnového fondu Christine Lagardeová v ekonomickém magazínu Handelsblatt varovala, že světový hospodářský růst v příštím roce bude nevyrovnaný a neuspokojivý. Lagardeová se obává zejména toho, že by zvyšující se americké úrokové sazby mohly porušit stabilitu některých zemí. Tímto způsobem například dochází ke zpomalování hospodářského růstu Číny. Problémy však mohou mít i země produkující ropu, jejíž cena stále padá. Kvůli nízké produktivitě práce a stárnutí obyvatelstva Lagardeová neočekává obrat k lepšímu ani v blízké budoucnosti. Před tvrdými hospodářskými podmínkami v příštím roce podle slovenského deníku Pravda varoval i kubánský prezident Raúl Castro.

 

Italská dceřiná společnost americké technologické firmy Apple zaplatí 318 milionů eur jako vyrovnání v kauze obvinění z daňových podvodů, píše server britské rozhlasové a televizní stanice BBC . V listu La Repubblica dohodu potvrdil také mluvčí italské daňové správy s tím, že společnost Apple měla velkou část italských zisků převést na svou dceřinou společnost v Irsku, která má větší daňové úlevy. Podle vyšetřování byla takto přesunuta téměř jedna miliarda eur.

 

Španělský premiér Mariano Rajoy navrhuje po parlamentních volbách vytvoření vládu „širokého politického spektra“. Široká koalice by měla zaručit jednotu a stabilitu země, píše deník El Mundo.  Vláda navrhovaná premiérem by měla mít parlamentní podporu více než 200 z celkem 350 poslanců. Rajoy už jednal se zástupcem Baskicka, avšak koalici s vůdci katalánských stran, které prosazují nezávislost Katalánska, považuje za nepřijatelnou.

 

Španělská vláda plánuje na příští rok zvýšení minimální mzdy o jedno procento na 655 eur měsíčně, píše slovenský deník Pravda. Nárůst by měl přijít po několika letech stagnace. Současná španělská vláda očekává, že ekonomika země letos vzroste o 3,2 procenta. Právě obrat  ekonomiky k lepšímu a nárůst zaměstnanosti umožňují navýšit minimální mzdu. Vládnoucí konzervativní strana Mariana Rajoye však zatím nemá potřebnou většinu, aby mohla vytvářet zásadní legislativní změny.

 

Íránské hlavní město Teherán muselo kvůli znečištění ovzduší zavřít školy i továrny a omezit automobilový provoz, upozorňuje francouzský deník Le Figaro. Hodnoty znečištění ovzduší ve čtrnáctimilionové aglomeraci Teheránu překročily limity stanovené Světovou zdravotnickou organizací více než čtyřikrát. Nebezpečí hrozí zejména seniorům, lidem s kardiovaskulárními problémy a dětem, kterým se nedoporučuje vycházet ven.

 

 

Zdroj: Zet

Zahraniční tisk: Zvyšující se americké úrokové sazby mohou porušit stabilitu některých zemí Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradionews.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio News.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.