Jestli mají západoevropské země v úmyslu řešit takzvaný sociální a mzdový dumping, tak by měly východním zemím pomoci v boji proti levné pracovní síle. Ve čtvrtek to novinářům sdělil ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD). Diskuzi by měl podle jeho slov zahájit český předseda vlády Bohuslav Sobotka (ČSSD) v Salcburku v rámci jednání s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem. Na této schůzce nebude za čtrnáct dní chybět ani rakouský premiér Christian Kern a slovenský předseda vlády Robert Fico.
Mohlo by vás zajímat
Kern chce v Rakousku řešit sociální a mzdový dumping, který podle Macrona i Kerna negativně ovlivňuje pracovní trh v západní Evropě. Francie a další západoevropské země stále silněji nesouhlasí s tím, aby lidé z chudších východoevropských států unie na západě společenství pracovali za mzdy odpovídající úrovni běžné v jejich domovských zemích.
Zaorálek však západoevropským zemím vyčítá, že jim na jednu stranu vadí, že pracovníci z východu dostávají méně peněz, ale na druhou stranu netlačí na zaměstnavatele, kteří pocházejí z jejich zemí, aby na Východě přidávali. „Proč tedy ve svých firmách v ČR vyplácejí nízké mzdy zaměstnancům?“ řekl Zaorálek.
Západní státy by podle něj měly tlačit na to, aby tamní firmy zvyšovaly mzdy ve svých zahraničních pobočkách. „To, co oni po nás dnes chtějí, je nahrávka na to, abychom se toho chopili. Řekli, že my jsme pro konvergenci a kohezi v Evropě, ale v tom případě i vy musíte pomoci nám ve zvyšování mezd,“ řekl.
Sociální rozdíly mezi státy v Evropské unii v konečném důsledku způsobují i další neshody, míní Zaorálek. Vycházejí z nich podle něj například i rozdílné názory západních a východních zemí v otázce migrace. Za prioritu proto považuje vyrovnání rozdílů. „Přál bych si, abychom měli takové nástroje v Evropě, které nám umožní se dorovnávat daleko lépe než dosud,“ uvedl ministr.
O velkých rozdílech v životní úrovni mezi východem a západem Evropské unie debatoval Macron s premiéry visegrádské čtyřky (ČR, Maďarsko, Polsko a Slovensko) už v Bruselu koncem června. Účastníci schůzky tehdy konstatovali, že rozdíly v platech, které Paříž označuje za sociální dumping, mají důsledky pro trh práce v západních unijních zemích.
Zdroj: ČTK