reklama

Zápis do UNESCO může zvýšit kladrubskému hřebčínu počet turistů až desetinásobně

Nejen prestiž, ale i ekonomický profit, s sebou přináší zápis na Seznamu světového dědictví UNESCO. Dobrým příkladem se může stát Národní hřebčín Kladruby nad Labem. Náměstek pro úsek kulturní krajina a investice Radek Václavík na rádiu Zet říká, že pokud hřebčín skutečně uspěje se zápisem na seznamu světového a kulturního dědictví UNESCO, tak počítá až s desetinásobným nárůstem návštěvníků. Konkrétně by to pak bylo 350 až 400 tisíc návštěv za rok. 

Mohlo by vás zajímat

Zápis v seznamu UNESCO by měl skutečně velký dopad. V roce 2016 totiž hřebčín navštívilo asi 35 tisíc platících návštěvníků. Václavík věří, že by stoupl především počet zahraničních turistů, kteří cestují po památkách UNESCO. „Myslím si, že z ciziny bude ten nárůst určitě mnohem větší než z České republiky. V Česku má totiž hřebčín velmi dobré jméno a renomé už z toho důvodu, že před dvěma lety prošel náročnou rekonstrukcí za více než 300 milionů korun. Co se týče zahraničních návštěvníků, tam máme určitý nedostatek v tom, že v zahraničí se o této kulturní památce moc neví,“ řekl na rádiu Zet.

Se samotným zápisem na seznam památek UNESCO se však pojí i určité náklady. Ze zápisu totiž vyplývají závazky pojící se k uchování historických hodnot pro budoucí generace. V tomto důsledku jde o zvelebování celého areálu hřebčína, jehož rozloha přesahuje 600 hektarů. Jsou to především historické nemovitosti považované za národní památku. „Dále se jedná ale i o pastviny, lesy, stromořadí, vodoteče, vodní plochy. Skutečně to nese vysoké požadavky na finanční zajištění ať už z rekonstrukce stávajících objektů nebo i budování infrastruktury pro nové návštěvníky, kteří by chtěli navštívit Národní hřebčín v Kladrubech nad Labem,“ sdělil Václavík.

Celkově došlo v areálu k rekonstrukci 21 objektů, mezi něž patří zámek, historické stáje, postrojovna, kočárovna nebo vyhlídková rozhledna, která vznikla rekonstrukcí bývalé vodárenské věže. Opravu si vyžadovaly i stáje v Josefově a Františkově. Veškeré práce byly spolufinancované z evropských fondů. 

Takzvaná odborná pracovní skupina zřízená ministrem zemědělství již třetím rokem pracuje na nominační dokumentaci, která je klíčová pro zápis na seznam UNESCO. „V současnosti jsme ve fázi, kdy už naplňujeme jednotlivé kapitoly tohoto dokumentu. Když všechno půjde podle plánu, jak máme připraveno, tak bychom na podzim letošního roku chtěli nominační dokumentaci předložit ke schválení komisařům UNESCO v Paříži,“ informoval Václavík.  

 

 

Článek obsahuje pouze úryvky z rozhovoru s náměstkem pro úsek kulturní krajiny a investic Radkem Václavíkem. Celý rozhovor si můžete přehrát v playeru výše. 

 

Zdroj: Zet

Zápis do UNESCO může zvýšit kladrubskému hřebčínu počet turistů až desetinásobně Foto: Wikipedie

reklama

Další články

  1. Na Alza.cz lze platit v bitcoinech

    Byznys ·

    Největší tuzemský e-shop Alza.cz umožňuje ode dneška platby v bitcoinech. Showroomy prodejce v Praze a Bratislavě jsou již vybaveny směnnými automaty, ve kterých mohou…

  2. BBC: Macronův kabinet je genderově vyvážený

    Společnost ·

    Nový francouzský prezident Emmanuel Macron představil svůj kabinet, který je podle jeho dřívějších slibů genderově vyvážený. Jedenáct z celkových dvaadvaceti funkcí mi…

Youradionews.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio News.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.