reklama

„Zdravé vychladnutí horečky,“ říká k pádu bitcoinu Martin Stránský

Nejznámější kryptoměna bitcoin má za sebou nejhlubší denní ztrátu za poslední dva roky. Minulý týden se její hodnota propadla o více než 20 procent a vrátila se pod hranici 1 000 dolarů. Podle zakladatele společnosti World BTC Business Martina Stránského se jedná o „pozitivní vychladnutí“ zájmu o tuto digitální měnu. V letošním roce se pak podle něj bude cena pohybovat kolem tisíci dolarové hranice, jiní odborníci dokonce věří v dvojnásobek.

Mohlo by vás zajímat

Počátkem minulého týdne se bitcoin poprvé za tři roky vyšplhal nad hranici 1000 dolarů a ve středu vystoupil na své tříleté maximum 1130,90 dolaru. Den na to však zaznamenal prudkou denní ztrátu, kdy jeho hodnota na evropské burze Bitstamp klesla na 885 dolarů. Stránský za tím vidí jen jakousi pozitivní korekci.„Když se nakupuje, tak se přidávají k tomu i lidé, kteří si jen všimli, že se zrovna děje něco mimořádného. Nyní tedy došlo ke zdravému vychladnutí,“ uvedl na rádiu Zet.

Kam se bude cena bitcoinu ubírat v roce 2017 nikdo netuší. „Můj odhad je, že se to bude držet kolem ceny tisíc dolarů a tuto cenu bude atakovat. Když vezmu ale sumář odhadů lidí, kteří se v tom na světové scéně také velice intenzivně pohybují, tak ti tvrdí, že rok 2017 není daleko od dvou tisíc dolarů za bitcoin,“ řekl Stránský. Řadou ekonomů je bitcoin stále považován za volatilní měnu s nejistou budoucností. V polovině minulého roku, kdy došlo například k odhlasování brexitu, nám ale ukázal, že může plnit úlohu bezpečného stabilizátora v období krize podobně jako zlato.

Podle Stránského už ale bitcoin dokázal svoji stabilitu a vyvrátil i řadu pomluv - v minulosti tato kryptoměna získala nálepku měny kriminálníků. Zájem o bitcoin podle něj bude růst. „Čím dál tím více lidé hledají něco, co je nezávislé a svobodné. Obzvláště v Evropské unii žijeme v naprostém regulačním vězení. Celý náš život je přeregulován od a do zet. Bitcoin je něco, co je svobodnější,“ řekl.

Bitcoin vznikl v roce 2009 jako alternativa oficiálních měn a během let se prosadil jako přední kybernetická měna světa. Vytváří ji síť počítačů se specializovaným softwarem, naprogramovaným tak, aby uvolňoval nové virtuální mince stabilním a postupně se zpomalujícím tempem. 

 

 

Celý rozhovor s Martinem Stránským si můžete poslechnout v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

„Zdravé vychladnutí horečky,“ říká k pádu bitcoinu Martin Stránský Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

Youradionews.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio News.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.