reklama

Zemanovy návštěvy krajů jsou čím dál více pompéznější, dojde hejtmanům trpělivost?

Český prezident Miloš Zeman ve svém funkčním období absolvoval 52 návštěv krajů. Za čtyři roky tak kraje musely dohromady zaplatit 19 milionů korun. Jde přitom o peníze daňových poplatníků. Proti tomu se již v květnu postavil liberecký Hejtman Martin Půta (STAN) a hejtman Zlínského kraje Jiří Čunek (KDÚ-ČSL). Podle Půty by měla být stanovena pravidla, kdo všechno bude tyto náklady hradit. Ve svém pravidelném komentáři na rádiu Zet o tom hovořil reportér portálu Seznam zprávy Václav Dolejší.

Mohlo by vás zajímat

Tento týden měla česká hlava státu Miloš Zeman v plánu navštívit už popáté Zlínský kraj. Tamní hejtman Jiří Čunek (KDÚ-ČSL) se proti tomu postavil a řekl, že prezidentské kanceláři neproplatí celou návštěvu. Ochoten byl vynaložit 30 tisíc korun, což bude proudit na náklady na ubytování a občerstvení Miloši a Ivaně Zemanových.

„Pražský hrad toto odmítl. Dá se říct, že se urazil, zrušil návštěvu ve Zlínském kraji a nasměroval ji do sousedního Olomouckého kraje, kde je hejtmanem pan Okleštěk z hnutí ANO. Tomu to nevadilo a proplatil tak, jak je obvyklé veškeré náklady Miloši Zemanovi,“ řekl Dolejší na rádiu Zet.

Náklady na jednu návštěvu kraje se pohybují v průměru ve výši 350 tisíců korun. Zeman během svého čtyřletého období absolvoval 52 návštěv krajů, což se vyšplhalo zhruba na 19 milionů korun.

Čunek není ale jediným hejtmanem, který měl s proplácením Zemanovy návštěvy problém. Letos v květnu se totiž ozval i liberecký hejtman Martin Půta (STAN).

„Půta navrhl kanceláři prezidenta republiky, aby se stanovila nějaká pravidla, podle kterých se návštěvy krajů budou hradit. Aby se řeklo, jak velký má být doprovod a zbytek, ať si platí kancelář prezidenta republiky. Vytýkal totiž Hradu, že návštěvy jsou čím dál pompéznější,“ sdělil Dolejší.

Pokud se na to zaměříme detailněji, tak Zemanovu kolonu tvoří deset a více aut doprovázených o obrovský policejní doprovod. Dochází k zatarasení cest a na silnicích je zastaven provoz. Tyto skutečnosti už podle Půty překračují únosné hranice.

„Ale i Martin Půta narazil a kancelář prezidenta České republiky o tom odmítla jednat. Miloš Zeman to komentoval slovy, že tam, kde mu nechtějí dát obložené chlebíčky nebude raději jezdit,“ uvedl Dolejší. 

 

 

Článek obsahuje pouze úryvky s reportérem portálu Seznam Zprávy Václavem Dolejším. Celý rozhovor si můžete přehrát v playeru výše.

 

Zdroj: Zet 

Zemanovy návštěvy krajů jsou čím dál více pompéznější, dojde hejtmanům trpělivost? Foto: ČTK/Pancer Václav

reklama

Další články

Youradionews.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio News.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.