reklama

Zimbabwe řídí nová vláda složená ze staré vládní strany a původních vojáků

Nová hlava státu Zimbabwe Emmerson Mnangagwa jmenoval novou vládu, která je složená z představitelů současné vládnoucí strany ZANU-PF. Klíčové posty ale obsadily vysoce postavení vojáci. Právě zásah ozbrojených sil zapříčinil konec vlády minulého prezidenta Roberta Mugabeho (93). Žádný zástupce opozice nefiguruje mezi 22 členy nové vlády, informaci přinesla agentura AP.

Mohlo by vás zajímat

Ministrem zahraničí se stává generál Sibusiso Moyo, který v televizi oznámil armádní zásah, podniknutý v noci ze 14. na 15. listopadu a završený Mugabeho demisí 21. listopadu, po 37 letech u moci. Do čela ministerstva zemědělství se postaví dlouholetý velitel letectva Perence Shiri. Šéf sdružení válečných veteránů Chris Mutsvangwa dostal funkci ministra informací.

Nový šéf státu ponechal v kabinetu několik Mugabeho ministrů, včetně Patricka Chinamasy. Ten se vrací na ministerstvo financí, odkud byl odvolán v říjnu v rámci změn v kabinetu, kdy dostal na starost počítačovou bezpečnost, poznamenala agentura AFP.

Armádní zásah do mocenských poměrů následoval poté, co Mugabe odvolal 6. listopadu Mnangagwu z funkce viceprezidenta, což otevřelo první dámě Grace Mugabeové cestu k tomu, aby nastoupila na místo svého manžela v čele státu. Ale ukázalo se, že takový scénář je pro vojáky nepřijatelný.

Mnangagwa v pátek při skládání prezidentské přísahy slíbil obnovit zruinovanou ekonomiku a sloužit národu. Mnoho obyvatel země ale zůstává skeptických k záměrům muže, obviňovaného, že hrával klíčovou roli v organizaci represí za předchozího režimu.

Jmenování nové vlády se bralo jako první test, zda Mnangagwa jako dlouholetý spolupracovník Mugabeho dokáže překročit vlastní stín, poznamenala agentura AP a dodala, že z některých ohlasů zaznívá nespokojenost. Například právník Alex Magaisa na sociálních sítích zveřejnil snímek smějícího se Mugabeho a jeho ženy s popiskou: „Když uviděli novou vládu.“

„Líbánky skončily, ještě než začaly,“ usoudil exministr financí Tendai Biti a novou vládu označil za „ostudu“ a „ztracenou příležitost“.

Hlavní opoziční vůdce Morgan Tsvangirai řekl AP, že Mnangagwa má jen malou možnost předvést, že je jiný než Mugabe, a že se nekoná „žádný dialog“ mezi opozicí a novým vedením země.

 

 

Zdroj: ČTK

Zimbabwe řídí nová vláda složená ze staré vládní strany a původních vojáků Foto: ČTK/imago stock&people/Chen Yaqin: Emmerson Mnangagwa

reklama

Další články

  1. OPEC se dohodl, že prodlouží omezení těžby ropy

    Byznys ·

    Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) se na čtvrtečním zasedání ve Vídni dohodla na tom, že prodlouží omezení těžby ropy o devět měsíců, tedy do konce příštího roku…

  2. Mohou se obyvatelé Zimbabwe těšit na budoucnost?

    Společnost ·

    Jaká bude budoucnost Zimbabwe po politickém pádu jejího dlouholetého prezidenta Roberta Mugabeho? Nebude jeho nástupce Emmerson Mnangagwa, ještě do nedávna jeho pravá …

Youradionews.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio News.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.